Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rt8250 step - down converter jako źródło prądowe do zasilania Power LED

stas256 17 Dec 2011 08:44 7738 16
    Quarz
    Level 43  
    stas256 wrote:
    Proszę o pomoc w przeprojektowaniu aplikacji rt8250 by pracowała jako źródło prądowe driver power LED

oto dokumentacja rt8250
    Przecież ten układ - RT8250GSP, synchroniczna przetwornica Step-Down - do tego celu nie nadaje się.
    Poza tym, to jakie są parametry tego LEDa, mamy pytać u jasnowidza?

Są inne specjalizowane układy do tego celu - swego czasu napisałem tu, w tym dziale, o nich - poszukaj sobie.
    Quarz
    Level 43  
    stas256 wrote:
    Tak się stało że kupiłem kilka sztuk tego układu i jeśli w miare prosty sposób da sie coś z tym zrobić było by fajnie.
    Prąd Leda to 1.4A
    Jak chcesz dobierać 'nos do tabakiery' to sobie dobieraj, ale za chwilę temat ten wyląduje w koszu ... :!: ::idea:
    lechoo
    Level 39  
    Witam, układ ten jak najbardziej się nadaje do zrobienia źródła prądowego, wystarczy do jego wejścia FB doprowadzić sygnał zwrotny z bocznika (włączonego w szereg z diodą LED mocy) o wartości R=0,925V/1,4A=0,66Ω. Najbliższa wartość z typoszeregu to 0,68Ω. Moc wydzielana w tym rezystorze wyniesie ok. 1,3W.
    Quarz
    Level 43  
    lechoo wrote:
    Witam, układ ten jak najbardziej się nadaje do zrobienia źródła prądowego, wystarczy do jego wejścia FB doprowadzić sygnał zwrotny z bocznika (włączonego w szereg z diodą LED mocy) o wartości R=0,925V/1,4A=0,66Ω. Najbliższa wartość z typoszeregu to 0,68Ω. Moc wydzielana w tym rezystorze wyniesie ok. 1,3W.
    I mieć sprawność tej przetwornicy na poziomie 50% - 1,4•3,0/(0,925•1,4+1,333+1,4•3,0)=0.615114235500879 - przy zasilaniu bateryjnym "bardzo dziękuję" za takie rozwiązanie ...
    lechoo
    Level 39  
    Proponuję niech może Autor tematu się wypowie, czy mu takie rozwiązanie odpowiada...
    A przy okazji - skąd Ci się wzięła stała o wartości 1,333 [W] w powyższych obliczeniach? Wg noty katalogowej to maksymalna dopuszczalna moc strat w układzie, a nie rzeczywista moc strat.
    Quarz
    Level 43  
    lechoo wrote:
    Proponuję niech może Autor tematu się wypowie, czy mu takie rozwiązanie odpowiada...
    A przy okazji - skąd Ci się wzięła stała o wartości 1,333 [W] w powyższych obliczeniach? Wg noty katalogowej to maksymalna dopuszczalna moc strat w układzie, a nie rzeczywista moc strat.
    I przeważnie tyle właśnie jest, a poza tym, to nie uwzględniłem wszystkich składników - bo i jak? - strat mocy.
    -RoMan-
    Level 42  
    Nieśmiało przypominam o możliwości przesunięcia poziomu dla sygnału FB tak, jak to zrobiłem parę lat temu w innej przetwornicy step-down do zasilania LEDów: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic614543.html#3178309

Liczenie dopuszczalnej mocy strat układu mogącego pracować z prądem 3A jako rzeczywistej mocy strat przy pracy z prądem 1.4A to spore nadużycie i przejaw złej woli.
    -RoMan-
    Level 42  
    Co to znaczy "na zasilaniu sieciowym"? Ten układ można zasilać maksymalnie z 24V DC - nie da się go zasilić bezpośrednio z sieci.
    Quarz
    Level 43  
    -RoMan- wrote:
    Nieśmiało przypominam o możliwości przesunięcia poziomu dla sygnału FB tak, jak to zrobiłem parę lat temu w innej przetwornicy step-down do zasilania LEDów: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic614543.html#3178309
    Nieśmiało chcę zauważyć, iż w/w 'sposób' przesunięcia sprzężenia zwrotnego, a przedstawiony na poniższym schemacie:
    jest - mówiąc kolokwialnie - nie wart przysłowiowego funta kłaków ... :idea:
    Co czułem - przez znany narząd - od chwili przeczytania tu powyższego, ale dopiero teraz znalazłem wolną chwilę by zająć się analizą w/w 'sposobu', a co przedstawiłem na poniższym dokumencie:
    Analizę policzonej zmienności wartości prądu diody ID od zmienności wartości napięcia na jej zaciskach UD pozostawiam czytelnikowi.
    Być może dla zwykłej latarki jest to praktycznie wystarczająca stabilizacja prądu PowerLEDa, ale nie dla innych zastosowań gdzie te wymogi są znacznie bardziej rygorystyczne.
    O kilka rzędów lepszą stabilizację wartości prądu płynącego przez LEDa uzyskuje się w specjalizowanych układach przeznaczonych do tego celu, a na dodatek nie potrzeba tam tylu elementów co na powyższym schemacie.
    Podobnie rzecz ma się z wartością uzyskiwanej w takich specjalizowanych układach sprawności energetycznej, a co ma bardzo istotne znaczenie przy zasilaniu z baterii/akumulatora.

-RoMan- wrote:
    Liczenie dopuszczalnej mocy strat układu mogącego pracować z prądem 3A jako rzeczywistej mocy strat przy pracy z prądem 1.4A to spore nadużycie i przejaw złej woli.
    Każdemu wolno mieć na to własne zdanie ...
    -RoMan-
    Level 42  
    1. Dla uzyskania zmiany napięcia pojedynczej diody LED o 0.4V potrzeba zmiany temperatury o ponad 100stopni. I to sporo ponad. W rzeczywistych warunkach prąd diody zmienia się w zakresie +/-20mA dla realnego zakresu zmian temperatur. Mniej niż +/-3% Zmierzone. Przez wielu użytkowników. Nie ma potrzeby uzyskiwania dokładności wyższej "o kilka rzędów" - to nie laser półprzewodnikowy.

2. Dioda biała Luxeon III ma napięcie przewodzenia 3.45V przy prądzie 0.7A.

Co do strat w układzie - źródłem ich jest głównie Rds(on) MOSFETów zawartych w strukturze. Wiele można zapomnieć ale kwadratowej zależności mocy strat od prądu skutecznego - na pewno nie. I trzeba wyjątkowo złej woli, żeby próbę zaprzeczenia elementarnym prawom fizyki nazywać "własnym zdaniem".
    Quarz
    Level 43  
    -RoMan- wrote:
    1. Dla uzyskania zmiany napięcia pojedynczej diody LED [Masło maślane - w j. angielskim LED -> Light-Emitting Diode, czyli dioda emitująca światło - dop. Quarz] o 0.4V potrzeba zmiany temperatury o ponad 100stopni. I to sporo ponad.
    Ależ jest to oczywista oczywistość, że taki zakres zmian napięcia na LED byłby powodem do jej 'śmiertelnego zejścia', ale nic nie stoi na przeszkodzie aby - teoretycznie - układ służący do stabilizacji jej prądu sprawdzić (policzyć) w szerszym zakresie i narysować stosowną charakterystykę, a potem wybrać sobie interesujący nas jej przedział.
    Poza tym, to nie znałem dokładnie parametrów LEDa (patrz niżej) więc wybrałem sobie wartość podziału potencjometru R2 - k =0.8 - i wykreśliłem tamtą charakterystykę.
    Wszak jest to linia prosta, więc można sobie ją w łatwy sposób ekstrapolować do pożądanego przedziału.
    Chcę też zauważyć, iż pod w/w wykresem podałem obliczenia sprawdzające, a te obejmują zakres zmian wartości napięcia LEDa tylko o 200mV - od UD =2,70V do UD =2,90V - co odpowiada przedziałowi zmian temperatury złącza LEDa poniżej 100 stopni - oraz policzyłem wartości prądu na krańcach tego przedziału.
    Tak więc, jest to albo złośliwa - ze strony mojego interlokutora - nadinterpretacja, lub (co gorsze) brak zrozumienia podanej tam przeze mnie charakterystyki wyjściowej przedmiotowej przetwornicy.

-RoMan- wrote:
    W rzeczywistych warunkach prąd diody zmienia się w zakresie +/-20mA dla realnego zakresu zmian temperatur. Mniej niż +/-3% Zmierzone. Przez wielu użytkowników. Nie ma potrzeby uzyskiwania dokładności wyższej "o kilka rzędów" - to nie laser półprzewodnikowy.
    Zaś w technice oraz w naukach ścisłych liczą się fakty i wiarygodne dokumenty, a tych tu nie widzę ...

-RoMan- wrote:
    2. Dioda biała Luxeon III ma napięcie przewodzenia 3.45V przy prądzie 0.7A.
    Dziękuję za te dane, ponieważ nie mogłem ich znaleźć, a co pozwoliło mi przeprowadzić - już teraz dla właściwie dobranej wartości współczynnika podziału potencjometru k - ponowne obliczenia, oto one:
    Jak widać, jest to więcej - i to znacznie - jak wyżej podane ±20mA.

-RoMan- wrote:
    Co do strat w układzie - źródłem ich jest głównie Rds(on) MOSFETów zawartych w strukturze.
    Prawda, ale również i dławik, a straty w nim przy wartości częstotliwości pracy przedmiotowej przetwornicy - układ RT8250 - równej 340kHz mogą przewyższać wartość strat w tranzystorach MOSFETów.
    I przypomnę co napisałem TAM:
    Quarz wrote:
    [ ... ] ... a poza tym, to nie uwzględniłem wszystkich składników - bo i jak? - strat mocy.
    Tak więc, w/w straty w dławiku (w uzwojeniu oraz w jego rdzeniu) wstawiłem do jednego "worka" ze stratami sterowniku i trzeba naprawdę złej woli, aby tego nie chcieć zrozumieć.

-RoMan- wrote:
    Wiele można zapomnieć ale kwadratowej zależności mocy strat od prądu skutecznego - na pewno nie.
    Patrz wyżej.
    Z uporczywej próby 'wytłumaczenia' mi przez mojego interlokutora wnioskuję, że przyjmuje On wartość skuteczną prądów płynących we włączonych - w odpowiednich przedziałach czasowych - tranzystorach MOSFET jako liniową zależnością od wartości średniej prądu pobieranego z tej przetwornicy.
    Ale wcale tak nie jest i nie wolno twierdzić, że jak wartość średnia pobieranego prądu z tej przetwornicy jest równa połowie jej wartości dopuszczalnej - nominalnej - to straty mocy w nasyconych MOSFETach zmaleją z kwadratem, a więc czterokrotnie w odniesieniu do mocy strat przy poborze prądu z tej przetwornicy o wartości nominalnej.
    Proponuję dokonać stosownych obliczeń - chyba, że to obliczenia przerastają możliwości mego interlokutora ...
    Proszę też nie zapominać - przy tej wartości częstotliwości pracy tej przetwornicy - o stratach mocy na przełączanie tranzystorów MOSFET.

-RoMan- wrote:
    I trzeba wyjątkowo złej woli, żeby próbę zaprzeczenia elementarnym prawom fizyki nazywać "własnym zdaniem".
    I trzeba swoistej interpretacji słów przeze mnie napisanych, aby nie zauważyć, iż było to moje stwierdzenie, że to mój interlokutor może mieć "własne zdanie" i odmienne - patrz wyżej - od mojego.
    stas256
    Level 19  
    Panowie spokojnie.
    Mój projekt nie jest na potrzeby wojska ani misji NASA.
    Ma być bezpieczny, trwały i w miarę prosty.
    Jeśli RT8250GSP spełni te warunki w konfiguracji kolegi -RoMan- będę zadowolony.

Przytoczę jeszcze raz założenia do owego drivera:
    Zasilanie 1 LED 1,4A oraz około 2,8V

pozdr stas256
    -RoMan-
    Level 42  
    Przecież masz już wszystkie dane - czego Ci więcej trzeba? Prawo Ohma chyba znasz?