Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows OEM mysz. Co się stanie w momencie uszkodzenia myszy? Licencja.

14 Gru 2004 14:22 1833 8
 • Poziom 10  
  witam
  od dłuzszego czasu dręczy mnie nastepujace pytanie : co dzieje się w momencie uszkodzenia (wymiany) np.myszy dołaczonej do windowsa w wersji OEM.Czy licecja przestaje być ważna i tym samym staje sie posiadaczem nielegalnej kopi systemu?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Przyklejasz ją do obudowy jako ważny składnik systemu, a kupujesz następną i klikasz dalej. Inne wyjście - oddać mysz do naprawy...
  LightI
 • Poziom 30  
  Wycinek z mini FAQ licencji OEM:

  Cytat:

  Prawo do użytkowania związane jest z zakupem towarzyszącego mu (oprogramowaniu) sprzętu. Użytkowanie licencji OEM bez sprzętu lub na sprzęcie innym aniżeli ten, z którym licencja została zakupiona jest niezgodne z warunkami licencji, a więc nielegalne.


  W kwoli ścisłości wygląda to tak:

  1. Mysz msi być podłączona do komputera.
  2. Choć "kawałek" myszy musi funkcjonować.

  W praktyce natomiast wygląda to tak że sprzęt taki należy pozostawić podłączony do komputera i podłączyć działający (w przypadku gdy mysz była na COM podłączasz PS/2 lub USB jeżeli mysz była na PS/2 podłączasz USB lub COM , a jak była to mysz USB to urządzenie na dowolnym standardzie byle by stare zostało wpięte). Służbista na kontroli będzie może chciał myszą poruszyć bądź kliknąć aby sprawdzić jej działania jeżeli nie działa wogóle to przy wyjątkowo wrednym kontrolerze można mieć nieco problemów ale łatwo z nich wybrnąć można zawsze powiedzieć że mysz ta jest fragmentem ozdoby gabinetu i naszczęście takie wytłumaczenie całkowicie wystarcza. Jeżeli co kolwiek w myszy działa zawsze twierdzi się że ona służy właśnie do tego ;)

  (Co prawada twórcy licencji mieli co innego na myśli jednak nie ma zapisu tyczącego poprawnego działania sprzętu, a jedynie zapis tyczący jego podłączenia i spełniania funkcji do jakeij został zakupiony i to te ostatnie słowo daje Nam wielkie pole do popisu)

  Pozdrawiam Lt.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Inne rozwiązanie : kupujesz identyczną mysz i przekładasz flaki i kabel do starej obudowy... ;) (Jak rozumiem nalepka licencyjna jest na myszy ?)
  LightI
 • Poziom 14  
  Skąd panowie z kontroli będą wiedzieli ze do tego OEM-a była ta mysz ta k. graf, muz ram czy coś innego? Bo jak dobrze zrozumiałe dobrze zasady tej licencji nie można rozkompletowywać zakupionego z systemem komputera.
 • Spec od komputerów
  hmmm na fakturze ma byc sprzet z ktorym windows zostal zakupiony.
 • Poziom 18  
  Witam!

  Z ciekawości obserwuję wszystkie wątki zwiazane z powyższym tematem i widzę, że raczej nie ma jednogłośności co do tego co faktycznie jest, a co nie jest sprzętem który podlega licencji OEM....

  kosim napisał:

  panowie z kontroli


  Czy ktoś z kolegów widział wyżej wymienionych !? ;) Jeśli tak jakie oni maja na ten temat zdanie?
  Wydaje mi się, że w kraju w którym na przynajmniej 50% komputerów nie ma nawet jednego legalnego programu (nie mowiac juz o systemie), problem zmiany mysz chyba nie jest chyba najważniejszy.... ;)

  Moje zdanie jest takie, że jako serce komputera można traktować płytę głowną i procesor i to z nimi związana jest licencja...

  Pozdrawiam.[/i]
 • Poziom 39  
  simpo napisał:
  Witam!

  Z ciekawości obserwuję wszystkie wątki zwiazane z powyższym tematem i widzę, że raczej nie ma jednogłośności co do tego co faktycznie jest, a co nie jest sprzętem który podlega licencji OEM....


  Czy ktoś z kolegów widział wyżej wymienionych !? ;) Jeśli tak jakie oni maja na ten temat zdanie?


  Ich zdanie pokrywa się z opinią Microsoft i ta jest dla nich wiążąca. Skoro śledzisz tematy związane z licencją OEM, to pewnie czytałeś również tutaJ:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic82340.html
  Tam są również linki do ciekawych artykułów. Warto się z nimi zapoznać.