Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Messenger. Połączenie z internetem. NAT, UPnP.

14 Gru 2004 15:09 1085 1
 • Poziom 11  
  Witam wszystkich.....

  Z góry zaznaczę ze pytanie bedzie napewno łatwiejsze dla użytkowników tego własnie programu (messenger).....
  W nim bowiem można sprawdzić jakiego typu ma się połączenie z internetem.......
  I mam co do tego pytanie......Czym się rózni : "połączenie z internetem jest nawiązane przez NAT ograniczony przez port (UPnP)" od tego: "połączenie z internetem jest nawiązane przez NAT ograniczony przez IP(UPnP)"?
  Bo ja prze to rozumiem, ze w pierwszym przypadku komputer ma przydzielone przez jakiegos routera stałe ip (zewnetrzne), i jedynym ograniczeniem w komunikacji z innym użytkownikiem jest tylko to, czy odpowiednie porty na routerze są otwarte...czy zablokowane.
  A w drugim przypadku, router przydziela dynamiczne ip do komputera - tylko wewnętrzne.......i nie możliwe jest połączenie tego komputera z inną osobą bezpośrednio........
  Czy jestem blisko prawdy??
  I czy w pierwszym przypadku jest możliwość połączenia sie z inną osobą i zaczęcia wideokonferencji (lub audio)?
  (..) - ozdobnik?[h]
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 29  
  UPnP został stworzony po to aby aplikacje internetowe wymagające otwartych określonych portów do poprawnego działania mogły skorzystać z tej usługi. Oczywiście aplikacje te muszą być napisane specjalnie pod kontem korzystania z tej usługi. Właśnie jedną z nich jest Windows Messenger ale tylko w wersji 4.6.X Aplikacje tego typu dzięki uruchomionej usłudze UPnP na routerze otwierają (przekierowują) automatycznie potrzebne porty na czas działania danej aplikacji. Zresztą co się będę rozpisywał. Masz tu linka.