Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światło na korytarzu a rachunek za prąd

17 Gru 2011 18:58 3389 9
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam nadzieje, że w odpowiednim dziale szukam pomocy, bo pierwszy raz u was.:)
    Więc od początku, mieszkam w domku 4 rodzinnym, płacę kosmiczne (jak na 2 osoby) rachunki, sąsiad ma 2 komórki i prawdopodobnie prąd tam ma z korytarza, zapewne stąd te rachunki.
    Więc :
    1. czy na rachunku za prąd mogę sprawdzić ile placę za prąd z korytarza?
    2. jak jest doliczany rachunek za prąd z korytarza.
    3. czy jest osobny licznik i mogę sprawdzić czy sąsiad ciągnie na lewo?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    czarny9999 napisał:
    płace kosmiczne(jak na 2 osoby) rachunki,
    Tutaj musisz się zastanowić(a jeszcze lepiej policzyć) ile i co używasz z odbiorników energii elektrycznej. A jeśli nie potrafisz , to opisz jakie masz urządzenia i ile godzin dziennie (dobowo) ich używasz
    czarny9999 napisał:
    Czy na rachunku za prąd moge sprawdzic ile place za prad z korytarza?
    . Pewnie nie . Korytarz może mieć oddzielny licznik,lub jest to różnica między poborem wykazanym przez licznik główny,a licznikami lokatorów.
  • Poziom 2  
    Lodówka 24h
    Tv 8h
    Komputer 6h
    Pralka 3razy w tygodniu po 2h
    raz na jakiś czas mikrofalówka
    pompka do centralnego 14 h (mała pompka)
    Boiler elekt.-4h dziennie mniej wiecej
    no i światło w kuchni (najdłużej) pół doby żarówka 60
    2 dni temu dostałem rachunek 270 zł !!
    mnie prawie w domu nie ma bo w pracy ma pół dnia też, znajomy ma mieszkanie 3 pokojowe, i cały czas coś u niego chodzi, 4 osoby mieszkaja, i placi 200 zł .
    Ja w poprzednim mieszkaniu nie miałem boilera na prąd , płacilem 140 zł MAX
  • Poziom 42  
    czarny9999 napisał:
    2 dni temu dostałem rachunek 270 zł !!
    za miesiąc?
    Niestety, jednym z najbardziej kosztownych urządzeń,jest bojler elektryczny. Pralka się do tego dokłada, szczególnie na programach z wyższa temperaturą.Ta różnica miedzy 270 zł,a 140 zł., to może być właśnie bojler.

czarny9999 napisał:
    no ale jak z tym swiatłem na korytarzu?
    Poczytaj umowę najmu mieszkania. Tam powinno pisać jak płacicie za światło na korytarzu. Zapytaj w administracji,czy jest oddzielny licznik na światło w korytarzu, lub jak się to rozlicza.Ewentualnie, jak nie masz pewności, czy to (przypadkiem) nie idzie z twojego licznika ,wykręć swoje bezpieczniki i popatrz czy wtedy zgasło światło na korytarzu lub w komórce sąsiada . Myślę że jednak nie!!!!

Posty scaliłem. [retrofood]
  • Spec od Falowników
    Sprawdzić miesięczne zużycie na liczniku w swoim mieszkaniu, podzielić miesięczną opłatę za prąd przez kilowaty odczytane z licznika i wyjdzie średnia cena kWh. Ona powinna wynosić teraz pewnie 65 groszy, może nawet+VAT, a składa się na nią cena energii, opłata przesyłowa, przejściowa, końcowa, eksploatacyjna, manipulacyjna, składnik stały opłaty przesyłowej, abonament... na pewno o czymś zapomniałem. Ale jeśli cena z tego dzielenia wyjdzie ci 1,45zł, to na pewno administracja narzuca ci 100% za zużycie korytarzowe - idź i walcz o swoje! ;)
  • Poziom 14  
    Domek 4-rodzinny - ale jaka forma własności? Spółdzielnia, wspólnota, bliźniak podzielony na piętra? Te komórki to piwnica czy na zewnątrz?
    Gdzie masz licznik prądu? Ile tych liczników jest? Są jakieś na korytarzu itd?
    Za mało danych...
  • Poziom 12  
    Czy rachunek dostałeś z zakładu energetycznego?
    Jeżeli tak to masz tam napisane za jaki licznik płacisz i ile zużyłeś za okres rozliczeniowy.
    U mnie w bloku we wspólnocie mieszkaniowej każdy rozlicza się za swój licznik z zakładem energetyczym a za część wspólną (piwnice, klatki, oświetlenie ulicy) płacimy wspólnie z osobnego licznika dzieląc koszt na wszystkich lokatorów. Tak jest robione prawie wszędzie. Więc zobacz czy w czynszu nie masz pozycji za energie elektryczną za część wspólną - to być może tam płacisz za komórki itp.
    Może też być tak że konstrukcyjnie komórki były przypisane do danego lokalu i są podłączone pod licznik od mieszkania - w przypadku zamiany komórek ktoś płaci za nie swoją. Czy ty masz swoją komórkę? Jak masz ją zasilaną?
    Możesz również kupić sobie licznik zużycia energii za ok 50zł (taki do gniazdka), odłączyć w domu wszystkie odbiory, podłączyć poprzez ten licznik jakiś większy odbiornik np. bojler, spisać stan licznika, po jakimś czasie spisać ponownie stan licznika i porównać zużycie z odczyatanym z licznika elektronicznego. Powinny być porównywale. Jak nie to musisz szukać źródła "upływu" odłączając poszczególne obwody lub podczas załaczonego oświetlenia korytarza i owych komórek odłącz swój licznik - światło powinno palić się dalej.
  • Poziom 1  
    Witam,
    Mam problem taki, że mieszkam w budynku 4-lokalowym prywatnym, rachunki za energię elektryczną na korytarzu przychodzą do sąsiadki. Sąsiadka nie okazuje mi faktury ile należy zapłacić. Do tej pory płaciłam że tak powiem w ciemno bez żadnego pokwitowania a sąsiadka twierdzi że nie zapłaciłam za cały poprzedni rok. Nie mogę płacić komuś za coś czego nie widzę. Raz zostałam poinformowana przez partnera właścicielki ze za prąd rachunek wynosi powiedzmy 100 zł i ze mam zapłacic połowe gdzie tak naprawde udziału w budynku mam jedną czwartą to dlaczego mam płacic jedną drugą. Jak rozwiązać ten problem?:(
  • Spec od Falowników
    Anielka80 napisał:
    Witam,
    Raz zostałam poinformowana przez partnera właścicielki (

Wszystko przez te konkubinaty. :D Przydałaby się jakaś umowa albo - niech sobie wyłączą prąd na korytarzu i kupić za 6 zł latarkę. :idea: Powiedz, że nie używasz gotówki i chcesz płacić przelewem na konto. Parę kliknięć i masz zawsze pokwitowanie (choć nie do końca wiadomo za co, jeśli brak umowy).