Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator wtórnikowy w zasilaczu telefonu komórkowego

Guardian_mcleavy 17 Gru 2011 21:34 1999 8
  • #1 17 Gru 2011 21:34
    Guardian_mcleavy
    Poziom 7  

Witam!

Projektuję zasilacz telefonu komórkowego. Jednym z założeń jest osiągnięcie w przybliżeniu napięcia 5V na wyjściu przy prądzie 500mA.

Na początku policzyłem układ mostek prostujący 4D + filtr 2C. Przy odpowiednich założenia międzyszczytowego napięcia tętnień 0.5 V oraz rezystancji wew. transformatora, przy amplitudzie napięcia na wejściu 10 V otrzymałem układ:
    Wykreśliłem sobie charakterystykę napięciową i wszystka gra do tej pory:

Następnie ma dojść stabilizator. Zdecydowałem się na stabilizator wtórnikowy. Układ wygląda tak:

Sygnał stabilizuje się elegancko, ale niestety spada jego wartość:

I tu rodzą się pytania:
    1) Dlaczego napięcie spada? Jaki wpływ ma na to opór wchodzący w skład tego stabilizatora?
    2) Jak sobie poradzić z tym problemem? Przy obliczaniu napięcia wyjściowego uwzględniałem stosunek rezystancji transformatora i zwarcia (Rs, R5). Ale modyfikując go teraz, nie mogę dojść do 5V.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi,
    Pozdrawiam serdecznie.

0 8
  • #2 17 Gru 2011 21:59
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Guardian_mcleavy napisał:
    Jak sobie poradzić z tym problemem? Przy obliczaniu napięcia wyjściowego uwzględniałem stosunek rezystancji transformatora i zwarcia (Rs, R5). Ale modyfikując go teraz, nie mogę dojść do 5V.

Po pierwsze dioda Zenera jest na napięcie 4,7V, po drugie do tego dojdzie spadek napięcia na złączu B-E tranzystora (dla tranzystora krzemowego 0,6V). Nadto trzeba przewidzieć jakiś zapas na spadek napięcia na tranzystorze szeregowym.

0
  • #3 17 Gru 2011 22:12
    Guardian_mcleavy
    Poziom 7  

Czyli stosując w tym układzie diodę Zenera osiągnę max. 4,7V na wyjściu? Przewidując już te wszystkie spadki napięć.

0
  • #5 17 Gru 2011 23:55
    Guardian_mcleavy
    Poziom 7  

To w takim razie czy mógłby mi ktoś zaproponować jakiś schemat stabilizatora pozwalającego otrzymać 5V na wyjściu?

0
  • #6 18 Gru 2011 00:22
    -RoMan-
    Poziom 42  

Założyłeś zbyt dużą rezystancję wewnętrzną transformatora - zadziałała zasada GIGO. Zamiast symulować, zbuduj zasilacz i podłącz oscyloskop. Przy okazji może zapomnisz o kondensatorze 760uF.

Układów stabilizatorów liniowych zapewniających 5V na wyjściu przy tętniących niewielu ponad 5V na wejściu po prostu nie ma. Prawa fizyki zabraniają.

0
  • #7 18 Gru 2011 12:17
    Guardian_mcleavy
    Poziom 7  

Rezystancji nie założyłem, tylko wyliczyłem na podstawie transformatora TST 10/008, być może źle to zrobiłem, ale nie jest to założenie.

Może i chętnie bym go zbudował, ale nie jest to moim zadaniem. Nie robię tego ze względów hobbystycznych, jest to projekt realizowany na zajęciach. Prowadzący podał 5V na wyjściu, przy 7-10V na wejściu, z wykorzystaniem mostka, dwóch kondensatorów i stabilizatora według własnego pomysłu.

Dlatego szukam jakiegoś wyjścia z tego problemu. Zasilacz ma być tylko teoretyczną symulacją w PSpice.

0
  • #8 18 Gru 2011 13:00
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Guardian_mcleavy napisał:
    TST 10/008

On ma 2x 8V - do prostownika mostkowego nadaje się średnio, ale nie wierzę by napięcie tak "siadało" pod obciazeniem by sie nie dało zrobić stabilizatora dającego 5V.

0
  • #9 18 Gru 2011 13:37
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Narzucony typ transformatora ma dwa uzwojenia, więc nie bardzo wierzę w wymóg zastosowania mostka prostowniczego. Bardzo nieekonomiczne rozwiązanie.

Jeśli jest to projekt na zajęcia, to uważam, że wystarczy podpowiedzi.

0