Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zrobic prosty 3 fazowy generator PWM?

17 Gru 2011 21:55 3145 10
  • Poziom 13  
    Chcialbym zapytac o pomysl na budowe prostego generatora do falownika.
    Wymagania sa nastepujace -

- 6 osobnych sygnalow - kazdy sygnal steruje jedna polowka mocy.
    - kazdy sygnal sklada sie w przebieg idealnie sinusoidalny
    - zmienna czestotliwosc podstawowa w zakresie od 5 Hz do 500 hz
    - zmienna czestotliwosc modulacji w zakresie minimum 4kHz do 100kHz
    - zmiana kata wypelnienia (duty cycle)

Czesc mocy mam juz zbudowana, potrzebuje tylko samej czesci sterujacej. wykonalem kilka powyzszych prototypow, ale wszystkie sa do bani. na przyklad zrobilem sterownik na bazie ukladu toshiba TB6575FNG i okazalo sie, ze to sterownik asymetryczny -(

potem zrobilem uklad na bazie starego MA818 ale nie da sie tego wprowadzic do produkcji przemyslowej. Zreszta uklad ma liczne wady. I jestem w kropce. Czy ma ktos wieksze doswiadczenie z tym zagadnieniem?

Kazda pomoc mile widziana - chodzi mi o jakies proste rozwiazanie, w tym sensie, zeby nie komplikowac ukladami cyfrowymi. Dzieki z gory za odpowiedzi.

Najwazniejsz jest to, ze sterownik musi idealnie pracowac w przebiegu sinusoidalnym, czyli nie moga byc to uklady sterowane asymetrycznie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Samochody
    Przecież właśnie o to się kwestia rozbija - czym wygenerować 3 idealnie sinusoidalne przebiegi przesunięte w fazie co 120 stopni. Prosto się nie da, tanio tym bardziej.
  • Poziom 43  
    robokop napisał:
    Przecież właśnie o to się kwestia rozbija - czym wygenerować 3 idealnie sinusoidalne przebiegi przesunięte w fazie co 120 stopni. Prosto się nie da, tanio tym bardziej.
    Nie muszą być sinusoidalne - wystarczy, że będą schodkowe po obwiedni sinusoidy, 'problem' rozwiązany już bardzo dawno i opisany w stosownej literaturze.
    Sam na początku lat '70 ub.w. skonstruowałem taki generator bazując na hybrydowych grubowarstwowych funktorach logicznych serii E-100H.
    Jak pojawiły się nieulotne programowalne pamięci EPROM - o odpowiedniej pojemności - to właśnie je wykorzystuje się jako pamięć (stałą i stosownie zapisaną) słów do sterowania swymi wyjściami odpowiednich (trzech) przetworników cyfrowo-analogowych, zaś wejścia adresowe EPROM są sterowane binarnym licznikiem o długości bitów równej ilości bitów szyny adresów EPROM.
    Zmiana wartości częstotliwości zegarowej licznika binarnego zmienia - "sztywnie" i proporcjonalnie - wartość częstotliwości wyjściowej schodkowej obwiedni otrzymywanej na wyjściach przetworników C/A.
    Proste jak drut wychodzący z ciągarki ... :!: :idea: ... po więcej odsyłam, np. do licznych opracowań Profesorów PW, Panów; Barlik, Kaźmierkowski, Nowak.
    Choć w/w sposób opisany jest również, i mi znanych, w innych książkach, ale by podać ich tytuły to musiałbym do nich zajrzeć, a na to - w przedświątecznej krzątaninie - zwyczajnie brak mi czasu.
  • Poziom 13  
    Nie zrozumielismy sie. To ma byc generator PWM 5V, 3 faz i 6 kanalow. Uklady mocy mam juz zrobione i dzialaja. Nie chodzi o funkcje sinus, tylko o PWM w wyniku ktorej taki sinus powstanie po stronie pradowej.
  • Poziom 43  
    2345 napisał:
    Nie zrozumielismy sie. To ma byc generator PWM 5V, 3 faz i 6 kanalow. Uklady mocy mam juz zrobione i dzialaja. Nie chodzi o funkcje sinus, tylko o PWM w wyniku ktorej taki sinus powstanie po stronie pradowej.
    Jak widzę, to nie zrozumiałeś tego, co wcześniej napisałem.
  • Poziom 13  
    Napisales, ze to jest proste jak drut z wyciagarki, ale to jednak nie jest takie proste, skoro wielka firma wyprodukowala skomplikowany uklad scalony, ktory nie spelnia zalozen projektowych.

W niektorych aplikacjach silniki maja niska indukcyjnosc - obciazenie jest rezystancyjne i pojawiaja sie problemy z przewodzeniem pomiedzy fazami. Zwlaszcza przy wyzszej czestosci taktowania.
    Uklad mocy pracuje z pradem wielkosci 100 do 600 amperow RMS na faze.

Byc moze nie zrozumialem o czym pisales, ale nadal uwazam, ze zrobienie tego generatora jest troche bardziej skomplikowane, jak sie wiekszosci ludzi wydaje.
    Roznica miedzy nami polega na tym, ze ja juz zrobilem 2 takie generatory.
    Czy ty zrobiles choc jeden?
  • Poziom 43  
    2345 napisał:
    [ ... ]

Byc moze nie zrozumialem o czym pisales, ale nadal uwazam, ze zrobienie tego generatora jest troche bardziej skomplikowane, jak sie wiekszosci ludzi wydaje.
    Roznica miedzy nami polega na tym, ze ja juz zrobilem 2 takie generatory.
    Czy ty zrobiles choc jeden?
    I owszem, i to na początku lat '70 ub.w. ... :!: :shock:
  • Poziom 43  
    robokop napisał:
    Panowie, będziecie się teraz przekomarzać, czy pisać konstruktywnie - bo sam jestem ciekaw takiego układu?
    A uważasz, ze na potrzeby autora tego tematu - który na dodatek mi niezbyt przekonywująco 'zeznaje' - będę szukał tamtej dokumentacji i ją skanował?
  • Moderator Samochody
    Quarz napisał:
    A uważasz, ze na potrzeby autora tego tematu - który na dodatek mi niezbyt przekonywująco 'zeznaje' - będę szukał tamtej dokumentacji i ją skanował?

Przekonująco czy nie przekonująco- co to ma do rzeczy? Zostało poddane zagadnienie z prośba o podanie fizycznej, namacalnej i przykładowej metody rozwiązania, jako że temat jest delikatnie mówiąc "niszowy" - trudno zrealizować na funktorach logicznych, bez zastosowania uP w dodatku wykonującego więcej niż jedną skomplikowaną operację matematyczną - odwoływanie się do argumentu "bo nie będę szukał i skanował" i prowadzenie dyskusji na zasadzie "mam ale nie dam i wiem ale nie powiem" przypomina sytuację, kiedy komuś pytającemu jak zrobić kanapkę zaczyna się wykładać tajniki produkcji mąki i wypieku chleba, nagle kończąc dyskusję po rozpoczęciu opisu przemian biologiczno - chemicznych przy omawianiu podziału komórek kiełkującego ziarna. Aż mi się baron Munhausen przypomniał.
    Wracając tematu - gdyby poszukać projektu na Atmelu?
    Z wyszukiwarki forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2004858.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic821962.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=181592#181592
  • Poziom 43  
    robokop napisał:
    Quarz napisał:

Przekonująco czy nie przekonująco- co to ma do rzeczy? Zostało poddane zagadnienie z prośba o podanie fizycznej, namacalnej i przykładowej metody rozwiązania, jako że temat jest delikatnie mówiąc "niszowy" - trudno zrealizować na funktorach logicznych, bez zastosowania uP w dodatku wykonującego więcej niż jedną skomplikowaną operację matematyczną - odwoływanie się do argumentu "bo nie będę szukał i skanował" i prowadzenie dyskusji na zasadzie "mam ale nie dam i wiem ale nie powiem" przypomina sytuację, kiedy komuś pytającemu jak zrobić kanapkę zaczyna się wykładać tajniki produkcji mąki i wypieku chleba, nagle kończąc dyskusję po rozpoczęciu opisu przemian biologiczno - chemicznych przy omawianiu podziału komórek kiełkującego ziarna. Aż mi się baron Munhausen przypomniał.
    Wracając tematu - gdyby poszukać projektu na Atmelu?
    Z wyszukiwarki forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2004858.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic821962.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=181592#181592
    Podałem wcześniej autorów - polskich - licznych w tym temacie publikacji oraz opracowań, więc zainteresowani niech ruszą swój 'szanowny zezwłok' i udadzą się do stosownej biblioteki na poszukiwana ... :!: :idea: