Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz labolatoryjny - po raz kolejny

profesorek92 02 Maj 2014 20:45 184886 399
  • #241 02 Maj 2014 20:45
    szyko1
    Poziom 15  

leniviec napisał:
    myślę że to błąd w opisie, bo sensu to zdanie raczej nie ma ;)

Nie wydaje mi się,
    sprzedawca chwali się tym dużą czcionką, na pierwszym miejscu w czerwonej ramce ;).

• Metal Work Pneumatic
  • #242 02 Maj 2014 20:51
    leniviec
    Poziom 15  

szyko1 napisał:
    Jedyny zasilacz z pełną regulacją prądu, a nie jego ograniczenia.

W przypadku zasilacza (zasilaczy!) regulacja prądu polega właśnie na jego ograniczaniu. Jak niby inaczej by to miało wyglądać ? Prawo ohma się tu kłania.
    Podejrzewam że nie kompetentny sprzedawca, miał na myśli to że ograniczenie prądu można cyfrowo ustawić na konkretną wartość, zanim jeszcze podłączymy obciążenie. Nie zmienia to jednak faktu, że prąd regulujemy w zasilaczu, poprzez jego ograniczenie, które odbywa się albo przez zmianę zasilacza w źródło prądowe albo poprzez "twardy" limiter który odłącza zasilany układ od zasilacza po przekroczeniu wartości ustalonej.

• #243 02 Maj 2014 20:58
    szyko1
    Poziom 15  

leniviec napisał:
    szyko1 napisał:
    Jedyny zasilacz z pełną regulacją prądu, a nie jego ograniczenia.

W przypadku zasilacza (zasilaczy!) regulacja prądu polega właśnie na jego ograniczaniu. Jak niby inaczej by to miało wyglądać ? Prawo ohma się tu kłania.
    Podejrzewam że nie kompetentny sprzedawca, miał na myśli to że ograniczenie prądu można cyfrowo ustawić na konkretną wartość, zanim jeszcze podłączymy obciążenie. Nie zmienia to jednak faktu, że prąd regulujemy w zasilaczu, poprzez jego ograniczenie, które odbywa się albo przez zmianę zasilacza w źródło prądowe albo poprzez "twardy" limiter który odłącza zasilany układ od zasilacza po przekroczeniu wartości ustalonej.

Zgadzam się w 100%, ale ten slogan sprawił że zacząłem myśleć że może nie wiem o jakichś tajemnych aspektach.

• #244 02 Maj 2014 21:01
    leniviec
    Poziom 15  

szyko1 napisał:
    zacząłem myśleć że może nie wiem o jakichś tajemnych aspektach.

Tym tajemniczym aspektem w tym przypadku, najprawdopodobniej, jest "golenie małp" ;)

• #246 02 Maj 2014 21:33
    lemu
    Poziom 19  

@szyko1: Zwykłe zasilacze mają tylko ograniczenie prądu wyjściowego, czasem regulowane. Po wejściu w ograniczenie prądu zasilacze takie różnie mogą reagować - wyłączają się lub zmniejszają znacznie prąd (tak zwane podcięcie charakterystyki prądowej). Natomiast prawdziwy zasilacz laboratoryjny ma ch-kę krzyżową - w razie wzrostu prądu ponad wartość ustaloną przechodzi płynnie ze stabilizacji napięcia do stabilizacji prądu (z cv do cc). Nie ma żadnych podcięć, wyłączeń, sygnalizacji dźwiękowej - co najwyżej zgaśnie dioda cv i zapali się led cc.
    Prawdziwy zas. labo. pracuje więc zarówno jako źródło napięciowe jak i źródło prądowe (oczywiście niejednocześnie). Chińskie zas. labo są "zwykłe" natomiast ten jeden jest "prawdziwy", ma tę cenną zaletę bycia źródłem prądowym na życzenie użytkownika.

• #247 02 Maj 2014 21:47
    leniviec
    Poziom 15  

Należy tutaj jeszcze dodać, że ten konkretny korad, nie jest źródłem prądowym i nie można go tak skonfigurować aby działał jako źródło prądowe.
    Przełącza się on w tryb źródła prądowego dopiero po przekroczeniu wartości zadanej, i tak jak pisałem już prędzej, w ten sposób realizuje on ograniczenie prądu. Jest też przycisk OCP który to włącza zabezpieczenie nad prądowe (Over Current Protection), które to po przekroczeniu wartości zadanej prądu, wyłącza wyjście zasilacza.
    Reasumując, zasilacz ten nie jest źródłem prądowy, a jedynie w określonych warunkach działa jak źródło prądowe.

• #248 12 Maj 2014 09:49
    morlook
    Poziom 9  

Pytanie do posiadaczy KORAD KA3005P czy ten zasilacz zapamiętuje zapisane ustawienia po odłączeniu od sieci, czy wszystko się kasuje?

• #249 12 Maj 2014 11:29
    leniviec
    Poziom 15  

zarówno ka3005d jak i k3005p zapamiętuje ustawienia po odłączeniu od sieci.

• Metal Work Pneumatic
  • #250 26 Maj 2014 19:09
    2420773
    Użytkownik usunął konto  
  • #252 25 Sie 2014 19:45
    Zajca
    Poziom 10  

Witam wszystkich.
    Dzisiaj dotarła przesyłka z moim Korad KA3005P. Sam zasilacz działa bez problemu. Gorzej gdy podłączy się go do komputera i zacznie sterować programem. Najpierw zawiesza się woltomierz i amperomierz. Następnie brak jakiejkolwiek reakcji na sterowanie. Po chwili zasilacz wydaje dźwięk, który oznacza odłączenie zasilacza od komputera. Nieraz nawet na starcie jest problem z odczytem napięcie na komputerze. Próbowałem na dwóch różnych komputerach z win xp i 7, na różnych kablach oraz oprogramowanie z internetu i z płytki. Jest jakieś rozwiązanie tego problemu czy zostaje mi wymiana na inny sprawny?

Dodano po 28 [minuty]:

Po dłużych testach okazało się, że nie jest to wina ani komputera ani zasilacza tylko samego odbiornika, który był podłączony do zasilacza a był to mały silniczek od napędu cd. Na halogenie działał bez problemu dluższy czas a po podpięciu na chwile tego pechowego silniczka od razu zawiecha. Trochę dziwna sytuacja...

• #253 27 Sie 2014 11:00
    GanzConrad
    Poziom 22  

spróbuj uziemić obudowę zasialcza, może to kwestia zakłóceń.

BTW - spaliłem już kilka zasilaczy (chińskich, "gniazdkowych"), kilka bezpieczników (głownie ładując akumulatory...) i chyba dojrzałem do kupna jakiegoś zasilacza z ograniczeniem prądowym. Przeczytałem większość postów w tym i innych wątkach, ale nadal nie wiem, który zasilacz wybrać.
    Bawię się głównie układami mikroprocesorowymi (czasami jakiś silnik, akumulator), więc nie mam wygórowanych wymagań:
    - 0-30V, 0-3A
    - ograniczenie prądowe, ale nie odłączanie zasilania przy przekroczeniu limitu, tylko utrzymywanie prądu na tym samym poziomie (CC) - np. do ładowania aku minimalnym prądem.
    - dobrze byłoby gdyby pomiar prądu miał dokładność +-1mA
    - chciałbym unikać urządzeń które "żyją własnym życiem" - po oglądnięciu filmików z EEVblog całkiem fajnie wygląda Korad KA3005P (lub KA3005D - jeszcze nie doczytałem różnic) - oczywiście wersja poprawiona, ale to jest max budżetu.
    Przegląd rynku zacząłem od kitów Jabel i AVT:
    http://sklep.jabel.com.pl/produkt/58/2/Zestaw.../J-031_Zasilacz_laboratoryjny_0_30V_0_1A.html
    http://sklep.avt.pl/mikroprocesorowy-zasilacz...atoryjny-zestaw-do-samodzielnego-montazu.html
    http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=190690
    ale potem dojrzałem jakieś strasznie tanie zasilacze BAKU na alledrogo:
    http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjny-baku-bk-1502d-2-1a-500w-dc-i4475217798.html
    czy ktoś je w ogóle sprawdzał? warto ryzykować?

inne opcje:
    http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjny-korad-ka3005d-programowalny-i4484548626.html
    http://diolut.pl/zasilacze-laboratoryjne-c-45_124.html?sort=4a
    http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=19&id_firmy=45
    http://www.gotronik.pl/zasilacze/rxn305d.html
    http://www.gotronik.pl/zasilacz-laboratoryjny-korad-ka3005p-030v-5a-usb-rs232-p-1545.html
    http://www.gotronik.pl/zasilacz-laboratoryjny-rxn1505d-p-216.html
    http://www.tme.eu/pl/details/ax-3005ds/zasilacze-jednokanalowe/axiomet/#
    http://www.gotronik.pl/zasilacz-laboratoryjny-rxn1503d-p-217.html

a może jest coś ciekawego na ebay?
    z góry dzięki za pomoc

• #254 28 Sie 2014 13:36
    tomiok
    Poziom 33  

GanzConrad napisał:
    ... - po oglądnięciu filmików z EEVblog całkiem fajnie wygląda Korad KA3005P (lub KA3005D - jeszcze nie doczytałem różnic) ...

KA3005P - Jest dodatkowo wyposażony jest w złącze USB do podłączenia z komputerem ;-)

• #255 02 Wrz 2014 21:47
    upanie
    Poziom 21  

Ja też dołączyłem do posiadaczy KA3005P szt.2
    Obie działają ok. Nie ma żadnego zawyżania prądu. Napięcie pokazuje dziwnie stabilne, takie jak się ustawi. Nie męczyłem ich jakoś mocno ale co sprawdzałem to działało łącznie ze sterowaniem z PC.
    Już nie raz padało stwierdzenie, że jak na tyle kasy to jest OK. No i faktycznie jest OK.
    Jeśli chodzi o obsługę i wrażenia estetyczne to nie ustępuje moim zdaniem droższym, markowym produktom.
    Nie mam zielonego pojęcia jaką mam wersje no ale pewnie najnowszą.
    W domu do te pory używałem gównianej samoróbki więc koradem jestem zauroczony :D
    W pracy jednak miałem do czynienia z jakimiś zasilaczami po kilka tysięcy peelenów i szczerze mówiąc na razie nie widzę istotnych różnic. Pewnie parametry z tabelek są nieporównywalne ale czy dla amatorów to takie ważne.
    Najważniejsze to zeby nagle z 3,3V nie zrobiło się 31.

Dodano po 24 [minuty]:

Aha, test diody przechodzi i może pracować w trybie stabilizacji prądu a w zasadzie to jest domyślny tryb pracy dopóki nie włączy się OCP.

• #256 11 Paź 2014 22:23
    koloboro
    Poziom 15  

Witam
    Posiadam Korad KD3005d, jak na razie sprawuje się dobrze. Usprawniłem mu chłodzenie wymieniając radiator.
    Ale w razie usterki dobrze by było mieć jakiś schemat tego zasilacza.
    Czy macie koledzy jakąś dokumentację techniczną tego zasilacza ?
    Proszę o udostępnienie.
    Z gory dzieki.

• #257 12 Paź 2014 00:35
    Qujav
    Poziom 22  

Witam, posiadam zasilacz Korad 30V 5A z USB od 2 miesięcy. Testowałem go na różne sposoby i jest nie do zajechania :)

Także polecam wszystkim, bardzo ergonomiczny interfejs przycisków, oprogramowanie to kicha, ale idzie coś ustawić. Pozdrawiam

• #258 12 Paź 2014 21:11
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Też ostatnio kupiłem KA3005d i nie jestem do końca zadowolony bo ergonomia pracy z nim jest żadna. Spróbujcie , testując np ledy, wielokrotnie zmieniać nastawy prądu lub napięcia. Za każdym razem trzeba poklikać przyciskiem Current/voltage by dostać się do parametru. Następny będzie (prawie) tradycyjny dwu-gałkowy jak np: KD3005D.

• #259 13 Paź 2014 19:36
    maxdutka
    Poziom 14  

Wszystko zależy od tego do czego jest używany. Jako zasilacz do uruchamiania urządzeń jest całkiem ok. Do testowania diod to nie polecam, chyba że przez rezystor ograniczający prąd. Najwyraźniej pojemności na wyjściu tego zasilacza potrafią upalać diody.

• #260 13 Paź 2014 19:53
    Popak
    Moderator na urlopie...

chaka A co za problem wcisnąć jeden przycisk?
    Jak bym musiał wciskać 10 lub i więcej to był by problem.
    A przy gałkowcu będziesz musiał ciąg kręcić aż się gałka urwie ;)
    Ja to nazywam lenistwem a nie wadą zasilacza ;)

• #261 23 Paź 2014 19:55
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Niby nie jest to problem, bo niezbyt często używa się zasilacza w ten sposób, jednak kiedy zajdzie już taka potrzeba to cała nowoczesność wychodzi nam bokiem:) Poza tym do powrotu regulacji prądu, trzeba 2 kliknięcia a nie jedno:)

• #262 23 Paź 2014 20:24
    Popak
    Moderator na urlopie...

To rzeczywiście wielki problem :)

• #263 23 Paź 2014 21:18
    tomiok
    Poziom 33  

Popak napisał:
    To rzeczywiście wielki problem :)

Dla niektórych tak, dodatkowa czynność dyskwalifikuje inne zalety ;)

• #264 10 Gru 2014 17:44
    igor2908
    Poziom 12  

Mam pytanie jak wypada zasilacz korada 30v 5a w porównaniu z ndn DF1730SB5A, i co byście wybrali z tych dwóch ? Jak na razie przekonuje mnie w ndn brak wiatraka a w zamian to dość solidny jak na tą cenę radiator

• #265 12 Gru 2014 11:46
    __Marcin__
    Poziom 10  

Witam
    wie może ktoś jaki jest symbol tego tranzystora(U1 jest zaznaczony na zdjęciu obok stabilizatora 7812) Zasilacz labolatoryjny - po raz kolejny
    Jest dziura na oznaczeniu i nie mogę odczytać
    Dzięki z góry za pomoc

• #266 12 Gru 2014 12:28
    Freddy
    Poziom 43  

__Marcin__ napisał:
    Witam
    wie może ktoś jaki jest symbol tego tranzystora(U1 jest zaznaczony na zdjęciu obok stabilizatora 7812) Zasilacz labolatoryjny - po raz kolejny
    Dzięki z góry za pomoc
    Może jeszcze powiesz w jakim urządzeniu to pracuje, bo wróżki maja ferie zimowe :).

• #267 12 Gru 2014 12:40
    __Marcin__
    Poziom 10  

Sorry zapomniałem.
    zasilacz korad ka3005d

• #268 13 Gru 2014 14:17
    Maureli73
    Poziom 14  

__Marcin__ napisał:
    Witam
    Dzięki z góry za pomoc

Cześć,

to nie jest tranzystor tylko niskoprądowy regulator napięcia ujemnego L79L12. Spalił się pewnie dlatego że dostał zwarcie na wyjściu i jest to tylko skutek, musisz szukać przyczyny gdzieś dalej. No chyba że grzebałeś w środku i przez przypadek coś zwarłeś :)

Zasilacz labolatoryjny - po raz kolejny

• #269 13 Gru 2014 14:59
    __Marcin__
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź
    W środku nic nie grzebałem , jak strzelił to był tylko włączony power a na wyjściu nie było jeszcze włączonego napięcia. Spróbuje to wymienić i zobaczę jaki będzie efekt.

Pozdrawiam Marcin

• #270 13 Gru 2014 20:06
    tomiok
    Poziom 33  

Daj znać o tych efektach bo mnie interesuje ich wynik :)

Szukaj w 5mln produktów