Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak wyznaczyć rezystancje termiczną radiatora?

14 Dec 2004 16:51 2624 12
 • Level 21  
  Właśnie jak wyznaczyc rezystancje termiczną(zgrubny wzór) blachy miedzianej o określonej grubości i powierzchni? Czy ktoś z Was dysponuje wiedzą na ten temat? A najlepiej jakimś wzorem...
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 42  
  Witam! Otworzyłem specjalnie książkę, żeby się przekonać i powiem Ci, że na pozór najprostsze sprawy, są najbardziej kłopotliwe, na temat tego kawałka żelastwa jest aż sześć stron, wzorów, wykresów, krótko mówiąc, lepiej chyba to wziąć na język i na czubek nosa, niż w to bawić się, to chyba jest dobre, ale dla tych, co akurat stoją przy tablicy w szkole.
  Pozdrawiam
 • Level 21  
  Hmmm. cóż poradzić, naprawdę nie ma tam nic ciekawego? Chodzi o to że mam duużo miedzi takiej 5-6mm i chciałbym zrobić z tego spód do wzmacniacza i przykęcić tam tranzystory lecz nie wiem czy wystarczy. A nie chce mi się mierzyć i sprawdzać w bez uprzedniej pewności. Kiedyś widziałem taki zabieg we wzmacniaczu bodajże Audio Analouge i przyznam że miał on dość pokaźną moc. Nie wiem czy podstawa była miedziana ale wiem że ona nadaje się najlepiej.. Może ktoś coś znajdzie? Bo w moich książkach nie ma o tym zbyt wiele :(
 • Level 42  
  Witam! Ja też tak robię, gdzieś tu leży taki wzmacniacz na elektrodzie, jak znajdę to podeślę linka, i tam miałem trzy końcówki po 60W każda w sinusie, nie wiem czy mieć jest taka dobra, ona bardzo szybko pochłania ciepło, ale długo trzyma, aluminium prędzej się wychładza, możesz na przykład zrobić tak jak QSC kolektory na masie, wtedy można sobie pozwolić.
  Pozdrawiam
 • Level 21  
  Jak kolektory na masie :)?? Zawse jeden musi być do +Vcc a drugi do -Vcc, emitery łaczymy razem przez niewielkie rezystory i tam jest wyjście.. Chyba aże czegoś nie zrozumiałem :)
 • Level 42  
  Witam! Ja też kiedyś nie umiałem tego zrozumieć, ściąg sobie pierwszy lepszy QSC, chyba nawet jest na elektrodzie i sam się przekonasz, oni na tym robię od 350W do 9kW.
 • Level 21  
  No szukałem o tym QSC niby fajne wzmacniacze ale dalej nie wiem o co chodzi... Nie widziałem schematu i nie wiem jak tam jest rozwiązane połaczenie masy z kolektorami. Prosze o nakierowanie. Gdzie znajdę szczegóły?
 • Level 42  
  Witam! W sumie nie wiem czy masz ten schemat, czy nie, kolektory są na masie, a emitery idą do zasilania, masa jest pozorna masą i nie ma odczepu na trafie do masy, w standardzie, na plus idą tranzystory z kanałem N, a tu z kanałem P, na elektrodzie na pewno jest, bo go widziałem,
  Pozdrawiam
 • Level 21  
  No dobra ale czy zastosuje kolektory na masie czy zwykłe połaczenie i podkładki silikonowe to nie bedzie większej róznicy. wzrośnie nieco temperatura złacza i tyle, a radiator pozostanie radiatoram. Chyba wychodzi na to że bede musiał przyciąć kawał blachy i wydzielić na niej moc i zmierzyć temperature. No chyba że ktoś coś podrzuci :)
 • Level 42  
  Witam! Po co Ci mika, kolektory leżą na obudowie, jako masa, masz ten schemat, czy nie? Bo, jak co to postaram się go Ci ze skanować.
 • Level 21  
  No własnie że nie mam schematu. Poprosze go na black12(malpa)wp.pl .Ja o mice mówiłem dlatego gdyż chciałem zastosować klasyczny stopień mocy z emiterami złaczonymi :) a do kolektorów dochodziły zasilania...
 • Level 12  
  Witam,
  Do obliczenia rezystancji termicznej radiatora należyn użyć wzoru
  S=1/(λT × Rthr-a) gdzie:
  S - Powierzchnia radiatora z blachy (cm²)
  λT - współczynnik wymiany ciepła (W/cm² °C ), dla miedzi 1,43×10-³
  Rthr-a - rezystancja termiczna radiatora (°C/W)

  Ten wzór odnosi się do radiatora płaskiego z blachy.
  Więcej na ten temat w Radioelektroniku prawdopodobnie nr 7-8/79.
  Posiadam zdekompletowany egzemplarz więc nie jestem pewien.
  Mogę przesłać skany.
 • Level 21  
  Bardzo byłbym wdzieczny za skany tego artykułu. Proszę przesłać na black12(malpa)wp.pl. Pozdrawiam!
pcbway logo