Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dipol zamknięty, odstęp pomiędzy poziomymi elementami.

satanistik 17 Gru 2011 23:30 3384 2
 • #1 17 Gru 2011 23:30
  satanistik
  Poziom 27  

  Zastanawiam się nad odstępem pomiędzy poziomymi gałęziami dipola zamkniętego.
  Widziałem że ma on jakiś wpływ na impedancję ale zastanawiam się jak tę odległość dobrać. Cz możliwe było by stworzenie takiego dipola z paska laminatu dwustronnego gdzie przerwę stanowiła by grubość laminatu?

  0 2
 • #2 17 Gru 2011 23:50
  kreslarz
  Poziom 35  

  Jaka częstotliwość pracy danego dipola? MHz czy GHz?

  0
 • #3 18 Gru 2011 13:46
  wieswas
  Poziom 33  

  Wszystkie wymiary anteny są wzajemnie powiązane, dlatego też każda zmiana jednego parametru odstraja też inne. Precyzyjne obliczanie anten jest więc dość złożone. Ale znając ogólne zależności można z pewnym przybliżeniem przeprojektowywać gotowe anteny do swoich wymagań.
  Zwykle rozmiary oblicza się według ogólnych wzorów, które nie uwzględniają nietypowych sytuacji.
  Jeżeli chodzi o wymiar szerokości dipola zamkniętego , to załączam wykres "Impedancja w funkcji szerokości dipola zamkniętego".Rysunek 17
  Dipol zamknięty, odstęp pomiędzy poziomymi elementami.

  Jak wynika z wykresu szerokość w bardzo niewielkim stopniu wpływa na impedancję anteny półfalowej. Dipol półfalowy jest najczęściej stosowanym elementem anten.

  Całkiem inna sytuacja jest przy dipolu zamkniętym pełnofalowym. Tam szerokość w bardzo duży sposób zmienia impedancję. Ale to nas na ogół nie dotyczy.
  Anteny pełnofalowe, mimo dużego zysku, mają wiele poważnych wad i mało kto projektuje takie anteny. To jest całkiem inna bajka na obszerny artykuł.

  Przy okazji zamieszczam następny wykres pokazujący, że bardzo duży wpływ na impedancję dipola ma miejsce podłączenia symetryzatora. Rysunek 19
  Dipol zamknięty, odstęp pomiędzy poziomymi elementami.

  Minimalna impedancja jest przy blisko rozmieszczonych śrubkach zaciskowych (mała szczelina między ramionami) i wzrasta w miarę powiększania tej szczeliny, nawet do kilku kiloohmów. Ale wówczas maleje także zysk anteny i zmieniają się przesunięcia fazowe, więc tu należy bardzo ostrożnie regulować szczelinę.

  Jeszcze innym pomysłem , dla osób chcących mieć antenę o większej impedancji (na przykład po to, aby stworzyć zestaw dwóch anten równoległych ,synfazowych)
  jest zastąpienie zwykłego dipola półfalowego zamkniętego, dipolem półfalowym, zamkniętym, PODWÓJNYM. (Rysunek 21d).
  Dipol zamknięty, odstęp pomiędzy poziomymi elementami.


  Taki dipol ma dwa razy większą impedancję (czyli zwykle 600 ohmów).
  Oczywiście impedancja każdego dipola jest zmniejszana tym bardziej im więcej i im bliżej znajdują się inne elementy (direktory, reflektor).
  Na impedancję wpływa także grubość rurki z jakiej jest wygięty dipol, lub kształt płaskownika, jeżeli dipol nie jest wykonany z rurki.
  Ten wpływ nie jest jednak krytyczny. W dużo większym stopniu wpływa on na szerokość przenoszonego pasma częstotliwości.
  Im cieńsza rurka, tym antena bardziej selektywna.
  Czasem jest to zaletą, a czasem wadą.

  0
  Szukaj w 5mln produktów