Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawor trojdrogowy-jak podlaczyc elektrycznie ?

18 Gru 2011 09:56 7197 17
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Jaki to jest model zaworu trójdrogowego, firma, symbol ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Do tego sterownika nie podłączysz zaworu trójdrogowego,
  • Specjalista elektryk
    1950 napisał:
    Do tego sterownika nie podłączysz zaworu trójdrogowego,

Dlaczego nie, może kolega uzasadnić ?

pzdr
  • Poziom 13  
    Wystarczy otworzyć link i zobaczyć schemat,
    nie ma takiej możliwości
  • Specjalista elektryk
    1950 napisał:
    Wystarczy otworzyć link i zobaczyć schemat,
    nie ma takiej możliwości

A kolega schemat oglądał, styki "NO NC STEROWANIE" niewidoczne ?
  • Poziom 13  
    Po co ten sarkazm,
    jeżeli na schemacie elektrycznym i schematach hydraulicznych, producent nie przewiduje sterowania zaworem trójdrogowym to chyba coś znaczy.

Tym bardziej, że Tatarek ma inne sterowniki które są do tego dedykowane.

A do podłączenia zaworu tródrogowego, nie jest potrzebny, ani producent, ani typ zaworu,
    metoda podłączenia jest zawsze taka sama.
  • Poziom 9  
    Zawor trujdrogowy "3-Wege-Ventil-Umschaltventil Orkli 1" 230 V/50Hz"
    i pod STEROWANIE w Tatarku nie mozna podlaczyc bo te styki sa beznapieciowe! Ale na schemacie podlaczenioiwym jest on podpiety do sterownika(zobacz schemat) http://img62.imageshack.us/img62/7466/uzzwezownicakominekbufo.pdf

Proszę poprawić błędy pisowni
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo
  • Specjalista elektryk
    A po co kolegi bezwartościowe odpowiedzi, i późniejsze stwierdzenie: cyt.: Tym bardziej, że Tatarek ma inne sterowniki które są do tego dedykowane. ?

1950 napisał:

jeżeli na schemacie elektrycznym i schematach hydraulicznych, producent nie przewiduje sterowania zaworem trójdrogowym to chyba coś znaczy.

Czy kolega musi mieć wszystko narysowane, żeby przyjąć to do wiadomości, opis danego urządzenia już jest nieistotny ?

cyt.:
    "Regulator wyposażony jest w przekaźnik STEROWANIE, którego styki można wykorzystać np. do wyłączenia innego źródła ciepła.."

1950 napisał:

A do podłączenia zaworu tródrogowego, nie jest potrzebny, ani producent, ani typ zaworu,
    metoda podłączenia jest zawsze taka sama.

tutaj to już kolega prawdziwe rewelacje wypisuje :D
  • Poziom 13  
    A od kiedy zawór trójdrogowy jest innym źródłem ciepła?
    Obojętnie czy to jest zawór trójdrogowy mieszający czy przełączający,
    podłącza się je podobnie.
  • Poziom 9  
    Umnie akurat drugim zrodlem ciepla jest piec gazowy kondensacyjny Vailant 186/3-5
  • Specjalista elektryk
    1950 napisał:
    ...
    podłącza się je podobnie.

To tak samo jak "prawie" robi wielką różnicę.

Kolego pauliwa - nie wiem czemu do mnie krzyczysz z tymi bezpotencjałowymi stykami, człowiek tylko próbuje pomóc.
    Zawsze możesz posłuchać innych i wymienić/ dołożyć sterownik. Zanim to zrobisz, jeżeli masz uprawnienia i wiedzę - ten przekaźnik jest bezpotencjałowy i bardzo dobrze - na jego styk COM podajesz L (230V) stykiem NO lub NC - w zależności jaką opcję ustawień wybierzesz z tabeli 3-ciej, tym sposobem wysterujesz zawór trójdrogowy, który działa na zasadzie (sprawdź w schemacie tego urządzenia) L - stała faza, L1 uruchomienie zaworu trójdrogowego, w takim układzie nie potrzebujesz żadnych dodatkowych urządzeń - stąd moje pierwsze pytanie o rodzaj urządzenia które posiadasz.
  • Poziom 9  
    Kolego "kasprzyk "to nie byl krzyk do kolegi tylko ogolna informacja.A i jestem wdzieczny za pomoc ;-)
  • Specjalista elektryk
    Oki ;)

Jeżeli to jest ten typ: Zawor trojdrogowy-jak podlaczyc elektrycznie ? to w/g tego zdjęcia wystarczy L i N oraz PE, ale musisz się upewnić, sprawdzić schemat.

Pzdr
  • Poziom 9  
    to taki
    i jesli dobrze zrozumialem to wystarczy zrobic mostek z "L" do "NO" lub do "NC" (opcja).Przepraszam za laickie pytania ale ja mieszkam w niemczech i trudno tu znalesc dobrego elektryka ze znajomoscia polskiegow mojej okolicy.
  • Specjalista elektryk
    W/g tego rysunku poniżej, pamiętaj także o przewodzie ochronnym PE - jeżeli taki jest wymagany w zaworze, zwróć uwagę na schemat połączenia tego urządzenia - powinna być tabliczka (naklejka) lub instrukcja.

pzdr
  • Poziom 9  
    Serdecznie dziekuje koledze "kasprzyk" za pomoc.Jutro przychodzi kominiarz na odbior i mysle ze jak jutro rozpale pierwszy ogien w kominku to wszystko zadziala.Zdrowych i wesolych Swiat Bozonarodzeniowych i Dosiego Roku ;-)
  • Poziom 16  
    Jeden styk jest neutralny a dwa pozostałe to styki napięciowe sterujące silnikiem raz w jedną stronę raz w drugą stronę. Sterowanie zasilaniem powinno być ze sterownika. Jeżeli jest to zawór ze sprężyną powrotną to wystarczy podanie napięcia lub go zdjęcie.