Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazda bryzgoszczelne w kuchni - jakie normy obowiązują?

18 Gru 2011 11:31 13726 24
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich fachowców. Chciałbym sie dowiedzieć czy jest jakaś norma dotycząca obowiązku instalacji gniazd bryzgoszczelnych w kuchni ?
    Nadmieniam, iż nie ma tam ani wanny ani basenu natryskowego (PN-91/E-05009/701) a tym bardziej basenu pływackiego (PN-91/E-05009/702).
    Z góry dziękuję za rzetelną informację od elektryka z uprawnieniami, który zapoznaje się na bieżąco ze zmianami przepisów.
  • Poziom 9  
    Mógłbym prosić o numer, bądź tytuł, bo link nie działa.
  • Poziom 21  
    wojciecha napisał:
    Witam wszystkich fachowców. Chciałbym sie dowiedzieć czy jest jakaś norma dotycząca obowiązku instalacji gniazd bryzgoszczelnych w kuchni ?
    Nadmieniam, iż nie ma tam ani wanny ani basenu natryskowego (PN-91/E-05009/701) a tym bardziej basenu pływackiego (PN-91/E-05009/702).
    Z góry dziękuję za rzetelną informację od elektryka z uprawnieniami, który zapoznaje się na bieżąco ze zmianami przepisów.

Ale o co Ci konkretnie chodzi? Typ gniazd? Jak ma wyglądać instalacja, zabezpieczenia? Sprecyzuj pytanie.

Tu poczytaj:
    http://www.e-instalacje.pl/a/4032,gniazda-w-lazience
  • Poziom 9  
    Chodzi mi oto czy jest jakiś wymóg w standardowej instalacji w domowej kuchni, aby instalować gniazda hermetyczne. Podkreślam w KUCHNI.
  • Specjalista AGD
    Jeżeli to mieszkanie, to bardzo rzadko je widzę, by ktoś miał takie gniazda w kuchni (chociaż czasem pod zlewem gdzie np. klient ma włączoną zmywarkę, to takie gniazdo jest).
    Ale jeżeli to np. bar, restauracja, to w takiej kuchni to prawie zawsze widziałem takie gniada.
  • Poziom 9  
    Nie chodzi mi oto co kto widział, tylko jakie są normy. Kolega ele_pp sugeruje, ze jednak jest przepis, który o tym mówi. Niestety link, którego podał kolega ele_pp to normy, które przytaczałam, ale niedotyczące wcale KUCHNI
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Nie, kolego wojciecha, ja się odniosłem tylko do postu pytającego
    Cytat:
    (PN-91/E-05009/701) a tym bardziej basenu pływackiego (PN-91/E-05009/702)
    i wskazałem, że podane PN-91... są nieaktualne.
    I faktycznie, ani te stare, ani te nowe nie dotyczą kuchni, co zresztą wyjaśniliśmy poza forum, więc w czym rzecz ?
  • Poziom 9  
    Nie mam więcej pytań, skoro fachowcy z tego forum o takich wymogach względem kuchni nie słyszeli to znaczy się, że póki co normy takie nie istnieją i oto mi chodziło.

Jako, że w pierwszej odpowiedzi napisałeś, iż mam nieaktualne informacje to myślałem, że właśnie w tej kwestii, o którą pytałem. Czyli, że jest jakas norma opiewająca wymogi instalacji w kuchniach. Link nie działał także nie mogłem zweryfikować czego dotyczył. Słusznie zauważyłeś, że odwołałem się do starej normy podając przykłady, za co wszystkich serdecznie przepraszam, tylko nie wynikało to wprost z treści twojego postu.
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Bo normy należy traktować całościowo, a nie wybiórczo.
    To, że mamy normy związane z pomieszczeniami kąpielowymi, wyposażonymi w wannę lub prysznic, wynika ze szczególnego zagrożenia porażeniowego w tych pomieszczeniach.

Spis norm (nie do końca aktualny) jest TUTAJ
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    ele_pp napisał:

Spis norm (nie do końca aktualny) jest TUTAJ

Skoro przeanalizowałeś cały spis to może wskażesz te wycofane/zastąpione ? :)
  • Poziom 21  
    Na dzień dzisiejszy przepisy mówią o najważniejszej rzeczy: pomieszczenia o podwyższonej wilgotności... itd w Twoim przypadku kuchnia i łazienka powinny być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo-prądowym i 0,03A a gniazda powinny być hermetyczne, z bolcem zerującym (nie mylić zerowania z uziemieniem) to tak w skrócie.
    Nie będę się rozpisywał o strefach np w łazience gdzie, jak i jakie napięcia mogą być stosowane, bo to wszystko jest w necie. Jeśli się ma jakiekolwiek pojecie i wie czego się szuka to się znajdzie.To tyle...
  • Poziom 42  
    Jeśli kolega piszę, że powinny być to proszę podać konkretny zapis to nakazujący.
    Inaczej tworzy kolega kolejne mity nie mające żadnego umocowania w obowiązujących standardach.
    A dziś wszystkie gniazda należy chronić wyłącznikiem RCD a nie tylko te w kuchni i w łazience.
    Tak stanowi norma PN HD 60364 4-41.
  • Poziom 21  
    kkas12 napisał:
    Jeśli kolega piszę, że powinny być to proszę podać konkretny zapis to nakazujący.
    Inaczej tworzy kolega kolejne mity nie mające żadnego umocowania w obowiązujących standardach.
    A dziś wszystkie gniazda należy chronić wyłącznikiem RCD a nie tylko te w kuchni i w łazience.
    Tak stanowi norma PN HD 60364 4-41.

Owszem ale ja napisałem o konkretnym przykładzie kolegi, któremu chodzi o kuchnię a to, że nowe instalacje powinny być zabezpieczane RCD to wiadomo.
    Ja wykonuję instalacje elektryczne od 15 lat. Czesto jest tak, że ludzi nie stać w bloku na wymianę całej instalacji w 4 pokojowym mieszkaniu o żelbetonowych ścianach. Kucie w tych ścianach bruzd jest kosztowne. Dlatego najczęsciej wykonuje instalację tylko w łazienkach i kuchniach ponieważ ludzie wymieniaja kuchnie gazowe na elektryczne, indukcyjne itd. Wtedy musowo zabezpieczeń dokonuje się juz z wyłącznikami RCD. Reszta mieszkania zostaje na instalacji starej, dwuprzewodowej gdzie RCD już nie ma jak podłączyć chyba, że dorzuci sie dodatkowo PE ale to też mija sie z celem gdyż wiekszośc starych instalacji robinych było przewodami Al a przekrój poprzeczny tych przewodów raczej już nie wystarcza do dzisiejszych zastosowań.
  • Poziom 32  
    saratech napisał:
    ... a gniazda powinny być hermetyczne...

Możesz mi podać namiary na gniazdo jednofazowe hermetyczne tj.o IP67 przeznaczone do użytku domowego??

IP44 to gniazdo bryzgoszczelne.

Ma kolega rację, ale proszę nie kierować wątku w tym kierunku.[kkas12]
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    Akrzy74 napisał:
    Skoro przeanalizowałeś cały spis to może wskażesz te wycofane/zastąpione ?
    Ale to sporo roboty, bo jest ich ze 20 sztuk + kombinacje przy PN-HD 60364-7-715:2006.

EDIT - A wykaz PN dalej nie aktualny :|
  • Poziom 30  
    -> saratech: jeśli już to nie "z bolcem zerującym" a "ze stykiem ochronnym"...
    A zerowanie jak i uziemianie to już przeszłość. Obecnie jest to połączenie z przewodem PE.
    Może to nie całkiem zgodne z normami ale w sytuacji bloku mieszkalnego z lat 70-tych z aluminiowymi wlz uważam że najlepszym rozwiązaniem dla łazienek jak i kuchni będzie lokalne uziemione połączenie wyrównawcze (czyli wszystkie styki ochronne połączone ze sobą, wszystkie metalowe instalacje i elementy (wanna) połączone ze sobą, to wszystko też połączone ze sobą, a w piwnicy wszystkie metalowe instalacje połączone z uziomem, zbrojeniem itd. Do tego RCD na wszystkich obwodach w mieszkaniu (także tam gdzie gniazdka nie mają styku ochronnego i przewodu PE).
    W takich blokach zdarza się że na ostatnich piętrach pomiędzy przewodem N a ziemią (np rura co) jest kilkanaście V - co już jest wyczuwalne mokrą ręką.
    A co do gniazdek "z klapką" w kuchni - zdrowy rozsądek. Jeśli jest szansa ochlapania go wodą - np bateria zlewowa z prysznicem a gniazdo w jego zasięgu - to stosować. W innych miejscach bez sensu.
    O ile wiem to normy nie stawiają bezwzględnego wymogu.
  • Poziom 42  
    Kolego propagowanie i zalecanie takiego rozwiązania do wszystkich lokali i budynków jest błędem.
    Przecież instalacje mogą pracować w różnych układach sieciowych, a owe miejscowe połączenia wyrównawcze bardzo łatwo mogą stać się nieuziemionymi połączeniami wyrównawczymi których stosować w tym przypadku nie wolno.
    O RCD w obwodach gniazd bez styku ochronnego nie wspominając.

Więc bardzo proszę o zastanowienie się przed następnym udzielaniem takich "rad" by nie zmuszać moderatorów do reakcji.
  • Poziom 9  
    saratech napisał:
    Na dzień dzisiejszy przepisy mówią o najważniejszej rzeczy: pomieszczenia o podwyższonej wilgotności... itd w Twoim przypadku kuchnia i łazienka powinny być ... a gniazda powinny być hermetyczne...

Mógłbym prosić o przytoczenie konkretnego paragrafu, z którego to wynika ta konkluzja.
    Jak jest tam zdefiniowane pomieszczenie o podwyższonej wilgotności ?
  • Poziom 9  
    Koledzy jak to w końcu jest, czy instalowane w domowej kuchni gniazda muszą być hermetyczne / bryzgoszczelne czy nie muszą?
  • Poziom 33  
    wojciecha napisał:
    Koledzy jak to w końcu jest, czy instalowane w domowej kuchni gniazda muszą być hermetyczne / bryzgoszczelne czy nie muszą?

Decyzja i odpowiedzialność spoczywa na projektancie (wykonawcy, gdy nie ma projektu). Umieszczanie w kuchniach i innych pomieszczeniach w których jest woda osprzętu bryzgoszczelnego jest zgodne ze sztuką budowlaną (wyrażenie "sztuka budowlana" oprócz norm i przepisów również występuje w oświadczeniu projektanta o zgodności instalacji).
    Dotyczy to nie tylko gniazd, także łączniki światła od lat umieszcza się przed wejściami a nie w tych pomieszczeniach. Oświetlenie również powinno być szczelne (w miejscach pracy, bo w mieszkaniu każdy wiesza co chce).
    Spotkałem sie kiedyś z przypadkiem częstych zadziałań RCD, których przyczyną były zawilgocone puszki IP20 w kuchni pod sufitem.
  • Moderator
    wojciecha napisał:

Nie muszą. Oczywiście, mogą się zdarzyć jakieś szczególne względy, które spowodują odstępstwo od tej zasady, ale to należy do projektanta i jego uzasadnienia.

czesiu napisał:

Decyzja i odpowiedzialność spoczywa na projektancie (wykonawcy, gdy nie ma projektu). Umieszczanie w kuchniach i innych pomieszczeniach w których jest woda osprzętu bryzgoszczelnego jest zgodne ze sztuką budowlaną (wyrażenie "sztuka budowlana" oprócz norm i przepisów również występuje w oświadczeniu projektanta o zgodności instalacji).

Bez przesady.
    czesiu napisał:

Dotyczy to nie tylko gniazd, także łączniki światła od lat umieszcza się przed wejściami a nie w tych pomieszczeniach. Oświetlenie również powinno być szczelne (w miejscach pracy, bo w mieszkaniu każdy wiesza co chce).

To już fantazja.
    czesiu napisał:

Spotkałem sie kiedyś z przypadkiem częstych zadziałań RCD, których przyczyną były zawilgocone puszki IP20 w kuchni pod sufitem.

Spartolona instalacja nie może być przyczyną zmiany zasad. Normalnie wykonana puszka z normalnymi połączeniami nie ma prawa powodować podobnych objawów nawet w kłębach pary.
    Ale jak ktoś taśmuje skręcane połączenia sparciałą taśmą... to mamy i efekty.
  • Poziom 9  
    No to na razie 2:2 tylko nie ma podstaw :(
    Ponawiam pytanie: czy jest gdzieś w normach lub innych przepisach normujących taki wymóg, że w pomieszczeniach kuchennych gospodarstwa domowego muszą być montowane tylko gniazda bryzgoszczelne, bądź określają może w jakiej odległości od zlewu, tak jak to regulują przepisy odnośnie wanien i brodzików.
  • Poziom 42  
    Kolego odpowiedź już dawno padła.
    Co się tyczy łazienek to zapoznaj się z normą PN-HD 60364-7-701:2010
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Pomieszczenia wyposażone w wannę lub prysznic

Odrobinę inwencji z Twej strony.
  • Poziom 9  
    kkas widzę, że moje pytanie nie tylko Tobie sprawia problem w jego interpretacji i w sumie nie rozumiem dlaczego. Już po raz kolejny ktoś odpowiada mi powołując się na pomieszczenia z wanną lub brodzikiem. Być może Ty masz takowe urządzenia w kuchni, ale ja mam na myśli standardową kuchnię w bloku mieszkalnym. Także nie wiem dlaczego sądzisz, że już otrzymałęm odpowiedź. Jak narazie dwoje twierdzi, że nie ma a dwoje, że jest takowy przepis tylko go nie przytoczyli :(
    Chodzi mi o odpowiedź w jednej z dwóch wersji:

1. Nie ma takiego przepisu.

lub

2. Tak w kuchni należy montować gniazda bryzgoszczelne zgodnie z ...

Nie ma przepisu wymagającego montażu gniazd bryzgoszczelnych w kuchniach znajdujących się w lokalach mieszkalnych.
    Nie ma normy odnoszącej się do takich pomieszczeń.
    Co do łazienek, to czy znajdzie tam kolega informację dotyczącą odległości w jakiej można umieścić gniazdo od umywalki?
    Czy istnieje analogia pomiędzy tą umywalką a zlewozmywakiem?

Czy to koledze wystarczy, czy chce urządzić głosowanie?
    Na prośbę autora temat przywracam.[kkas12]