Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler + Regulator obrotów dmuchawy

ShadowDancer 18 Gru 2011 17:26 2583 5
  • #1 18 Gru 2011 17:26
    ShadowDancer
    Poziom 10  

Witam,
    Majstruję sobie sterownik do pieca CO i napotkałem problem - mianowicie nie mam pojęcia, jak zrobić regulację obrotów dla wentylatora ( 230V, 60W, AC).

Generalnie zależy mi na tym, aby działał on nawet przy bardzo wolnych obrotach - próbowałem np. układów RN 300, ale przy próbie ustawienia małych obrotów wentylator po prostu staje (a przy większych działa za szybko).
    No i musi być możliwość wysterowania go przez µC.

• #2 18 Gru 2011 18:01
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co za silnik masz w tym wentylatorku i jak próbujesz go sterować?
    O sterowaniu silników indukcyjnych jest cała masa informacji. Wystarczy samemu poszukać.

• #3 18 Gru 2011 19:16
    ShadowDancer
    Poziom 10  

Dzięki, sterowanie silnikiem indukcyjnym dało więcej wyników, ale wciąż nie wiem, jak to zrobić za pomocą µC. Z tego co wyczytałem to:
    1. Regulacja napięciowa (ale jak zrobić to za pomocą µC?)
    2. Falownik - za drogi

Zobaczyłem gdzieś też jakieś informacje o układzie TDA1085C - należy iść w tym kierunku?

Czy jest jakaś inna droga?

Może prościej by było kupić wentylatory zasilane DC?

• #4 18 Gru 2011 21:03
    czesiu
    Poziom 32  

ShadowDancer napisał:
    ...Generalnie zależy mi na tym, aby działał on nawet przy bardzo wolnych obrotach
    W takim razie o regulacji napięciem silnika indukcyjnego zapomnij, ten sposób regulacji się do tego nie nadaje (moment napędowy proporcjonalny do kwadratu napięcia).

• #5 19 Gru 2011 00:21
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jesteś pewien, że ten układ się nadaje? Patrzyłeś mu w datasheet?
    Choć ostatnio w handlu widziałem gotowe regulatory do wentylatorów z silnikami indukcyjnymi z płynną regulacją. Kosztują kilkadziesiąt zł. Nie wiem, co siedzi w środku, ale kup, rozbierz, a sterowanie potencjometrem pewnie da się zrobić za pomocą procesora (chyba, ze tam potencjometr siedzi na wysokim potencjale, ale to trzeba sprawdzić).
    Możesz tez kupić sobie wentylatory z silnikami DC i regulować je PWM lub jeszcze lepiej silniki BLDC.

• #6 19 Gru 2011 00:26
    ShadowDancer
    Poziom 10  

Po przejrzeniu wszystkich opcji stwierdziłem, że nie będę szedł w koszty i zrobię mechaniczny ogranicznik nawiewu - niemniej dziękuje wszystkim za odpowiedzi, przydadzą mi się na przyszłość.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME