Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana napięcia transformatora z prądu zmiennego na stały .

ps-ski 18 Gru 2011 17:36 13663 10
 • #1 18 Gru 2011 17:36
  ps-ski
  Poziom 2  

  Witam,
  Mam taki problem, a mianowicie znalazłem niedawno w garażu transformator, który chciałbym użyć do zasilania instalacji w kanale samochodowym (do oświetlenia). Mam listwy z diodami LED, które są zasilane napięciem stałym 24 [V]. Po zmierzeniu miernikiem okazało się, że na wyjściu z transformatora jest napięcie zmienne 26 [V]. Po podłączeniu tych LED świeciły elegancko ale mrugały jak stroboskop :D . Przeczytałem gdzieś na elektrodzie, że alby wyprostować napięcie należy użyć mostka prostowniczego 50 [A] 1000 [V] i do tego kondensator 1000 [uF] / 35 [V]. Jak wlutowałem mostek i kondensator to diody świecą elegancko ale po zmierzeniu miernikiem okazało się, że……. no i teraz mam problem :D, który pomiar jest dobry :

  jak mierzę miernikiem na napięciu stałym wychodzi mi 36 [V],

  a jak na napięciu zmiennym to 78 [V]

  i teraz się zamotałem czy mam teraz napięcie stałe czy zmienne. Wydaje mi się, że mam brać pod uwagę to stałe 36 [V] bo wg mnie (ale nie jestem elektrykiem) jakbym miał 78[V] to by się spaliły LED-y.

  I kolejne pytanie jak obniżyć napięcie żeby było 24[V]? czy tylko się da metodą odwijania uzwojenia? Nie chcę aby diody się spaliły. Proszę o pomoc.
  POZDRAWIAM.

  0 10
 • #2 18 Gru 2011 17:51
  Godsmack
  Poziom 10  

  Za mostkiem po filtracji kondensatorem nasz napięcie stałe. Po to jest mostek, żeby wyprostować.

  Co do 24 V to można użyć np. stabilizatora napięcia.

  0
 • #3 18 Gru 2011 17:59
  sebek3
  Poziom 27  

  Stabilizator nie będzie raczej potrzebny. Wprowadzi niepotrzebne straty w postaci ciepła.
  Masz 36V stałego dlatego, że po wyprostowaniu napięcia przez mostek i odfiltrowaniu przez kondensator należy je pomnożyć przez pierwiastek z 2.
  Odwiń tylę zwoi z uzwojenia wtórnego, żeby otrzymać około 18-19V. Po odjęciu spadku na mostku i puszczeniu przez kondensator otrzymasz około 24V DC.

  0
 • #4 18 Gru 2011 18:03
  fuutro
  Poziom 43  

  Mostek 50A dla lampy diodowej? To jakiś kanał o wymiarach basenu olimpijskiego? Wystarczy sporo słabszy, 4-6A będzie ok. Problem migotania załatwisz kondensatorem filtrującym (35V to delikatny wybór, warto by więcej, np 40V lub 50V). Po odfiltrowaniu napięcie bedzie wyższe, ok 35V więc za dużo dla lampy diodowej. Można dać prosty stabilizator na diodzie Zenera, tranzystorze i rezystorze ale zdradź najpierw parametr mocy lub poboru prądu przez tą lampę.

  1
 • #5 18 Gru 2011 18:19
  ps-ski
  Poziom 2  

  Dzięki wielkie za wyjaśnienie i rozwiązanie problemu. POZDRAWIAM.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Aha :D, nie znam się na tym za bardzo jak widać, a nie może być 50 [A]? bo już taki mostek zamontowałem. Na co to 50 [A] wpływa? hmmmmmmmmmm nie mam pojęcia ile pobiera prądu ta lampa chyba bardzo mało i jeszcze będę używał kilku lamp żarówkowych przenośnych na 24 [V]. Co muszę zmienić aby ten transformator dostosować do moich potrzeb?.

  0
 • #6 18 Gru 2011 18:28
  sebek3
  Poziom 27  

  To jest maksymalny prąd, jaki można przepuścić przez mostek. 50A masz z bardzo dużym zapasem. Możesz go zostawić. Tym bardziej, że chcesz jeszcze podłączyć tam żarówki, aczkolwiek dla nich nie ma znaczenia, czy podepniesz je pod prąd stały czy przemienny. Migania nie będzie widać, ze względu na ich dużą bezwładność.
  Jeśli chcesz przerobić transformator tak jak pisałem wyżej, musisz odwinąć zwoje z uzw. wtórnego [tego, do którego podłączasz lampy, nawinięte grubszym drutem]. Ile ? A to już musisz doświadczalnie, odwijać po kilka i sprawdzać napięcie [AC], żeby wynosiło tak jak pisałem wyżej 18-19V.
  Pierwotnego nie ruszaj.
  Napisz jeszcze, ile będzie wynosić sumaryczna moc wszystkich lamp i jaką moc ma transformator, żeby później nie okazało się, że się grzeje albo co gorsze spali.

  0
 • #7 18 Gru 2011 18:32
  fuutro
  Poziom 43  

  No to nie bardzo możesz robić takie miksy, chyba, że żarówki zasilisz przed mostkiem a lampę LED za mostkiem. Przewymiarowany mostek pozwala na zmniejszenie strat - odrobinę ale jednak.

  Co pisze na tej lampie?

  0
 • #8 18 Gru 2011 19:33
  ps-ski
  Poziom 2  

  Jeszcze do końca nie wiem ile będzie lamp (kanał i instalacja dopiero w budowie) ale tak na oko to ok 4 listw diodowych w kanale i może 2 lampy przenośne żarówkowe. Na tych listwach diodowych nic nie pisze oprócz DC24V. Z mocą transformatora będzie trudniej ponieważ jest on w obudowie z tworzywa sztucznego z której da się ściągnąć tylko górną część a do dolnej części obudowy jest tak jakby przynitowany. Ale jest dosyć duży jego zewnętrzne wymiary to 90x110 [mm]. Jutro nity rozwierce to może będzie coś pisało na spodzie i tak muszę to zrobić aby odwinąć trochę uzwojenia.
  Teraz się zastanawiam bo sebek3 napisał że dla lampy żarówkowej nie ma znaczenia czy jest napięcie stałe czy zmienne a znów fuutro że nie można tak mieszać. Hmmmmm...?

  Dzięki za zainteresowanie tematem :)

  0
 • #9 19 Gru 2011 20:24
  marekzi
  Poziom 38  

  Można zasilać żarówki tak ze zmiennego (przed mostkiem) jak i ze stałego (za mostkiem).
  Tyle, że jeśli odwiniesz trafo do tych 18-19V, to da ci ono 25-26V stałego na kondensatorze filtrującym (pod obciążeniem spadnie do 24V?) i wtedy nie zasilisz żarówek ze zmiennego przed mostkiem, bo będą mieć za małe napięcie (18V), więc będziesz musiał te żarówki zasilać ze stałego.
  Problem mocy:
  1. Czy w tej chwili ów transformator ma moc wystarczającą do zasilenia tej ilości żarówek i LED-ów? Jakiej mocy żarówki, jaka ich ilość, jaka moc LED-ów?, jaka moc trafa?
  2. Jeśli zasilisz LED-y i żarówki ze stałego to moc trafa będzie obniżona mniej więcej proporcjonalnie do zmniejszenia napięcia wtórnego.
  Na koniec pewien szczegół: powinieneś dać bezpiecznik (na wejściu trafa i na wyjściu).
  I teraz drobna różnica - zasilając żarówki ze zmiennego, w przypadku zwarcia (a jak znam życie w warsztacie o to nie trudno) pali się bezpiecznik, i po sprawie.
  Ale zasilając żarówki ze stałego w przypadku zwarcia prawdopodobnie mostek prostowniczy padnie szybciej niż bezpiecznik.
  Dlatego ja zrobiłbym tak:
  Najpierw ustalić prąd pobierany przez LED-y (moc), ustalić moc trafa (albo max. prąd wtórnego uzwojenia), po upewnieniu się, że trafo zapewnia odpowiednią moc dla żarówek 24V (dla jakiejś ich ilości) oraz dla LED-ów zasiliłbym żarówki ze zmiennego, oczywiście na wejściu trafa i na wyjściu pod żarówki - bezpieczniki (dobrane wartości).
  LED-y zasiliłbym ze stałego albo przez dobrany opornik, albo przez jakiś regulator PWM. Jeśli to prąd poniżej 0,5A to nie jest to duży problem bo na oporniku wydzieli się ok. 5W

  Edit: sądząc z wymiarów trafa (obudowy) jest to trafo 50 albo 63VA, a jeśli tak to zapomnij o żarówkach - zasiliłbyś tym jedna żarówkę i koniec.
  Pobór prądu LED-ów zrobisz wpinając szeregowo z nimi amperomierz (na zakresie co najmniej 1-2A), zasilając to z dwóch aku samochodowych połączonych szeregowo (szeregowo!! - czyli plus pierwszego aku do minusa drugiego, jeden koniec LED-ów do minusa pierwszego aku , drugi koniec LED-ów do amperomierza, drugi koniec amperomierza do plusa drugiego aku; - ważne są też kierunki wpięcia amperomierza i LED-ów)

  0
 • #10 07 Sty 2012 04:40
  trzeciaczek
  Poziom 9  

  witam. oto kalkulator led który może się przydać: http://www.neoled.pl/technika-led/licznik-rezystancji-dla-diod-led.html
  Ewentualnie jeszcze Wzór:
  R=(U-Ud)/I
  U - napięcie zasilania
  Ud - napięcie diody
  I - Natężenie diody
  W większości typowych przypadków można przyjąć że:
  Ud=2V-3V (czerwone, zielone, żółte 2V)
  I=5mA-20mA

  Mam nadzieje że się przyda.pozdrawiam

  0
 • #11 07 Sty 2012 06:03
  saratech
  Poziom 21  

  ps-ski napisał:
  Po podłączeniu tych LED świeciły elegancko ale mrugały jak stroboskop

  Mrugały z częstotliwością sieci 50Hz - to nie żarówka, potrzebne jest napięcie stałe a nie zmienne.
  ps-ski napisał:
  należy użyć mostka prostowniczego 50 [A] 1000 [V] i do tego kondensator 1000 [uF] / 35 [V]. Jak wlutowałem mostek i kondensator to diody świecą elegancko ale po zmierzeniu miernikiem okazało się, że……. no i teraz mam problem :D, który pomiar jest dobry :

  Za mostkiem mierzysz napięcie na zakresie DC przed na AC - wtedy masz wyniki pomiaru właściwe.
  36V za mostkiem na kondensatorze - właściwe gdyż 26V x 1,41 daje na wyjściu 36,6V (pomiar na DC)
  78V - nie wiem skąd to wziąłeś ale jeśli na kondensatorze jest 36V bez obciążenia to wynik jest prawidłowy.
  ps-ski napisał:
  i teraz się zamotałem czy mam teraz napięcie stałe czy zmienne.

  Nie zamotałeś się, interesuje Cię napięcie na wyjściu za mostkiem.
  Ten Twój transformator ma pewnie 24V tylko miernik wprowadza niewielki błąd. Jak jest jakies oznaczenie na tym trafo - podaj, sprawdzimy co to za cudo.
  ps-ski napisał:
  I kolejne pytanie jak obniżyć napięcie żeby było 24[V]? czy tylko się da metodą odwijania uzwojenia? Nie chcę aby diody się spaliły.

  Tak, można odwinąć do 24V ale najpierw trzeba sprawdzić czy na pewno jest taka konieczność.
  Pamiętaj też o wydajności prądowej zasilacza. To się wiąże z mocą transformatora oraz wydajnością mostka prostowniczego.

  0