Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa na lampie-początkujący w lampach

14 Gru 2004 20:11 3070 21
  • Poziom 18  
    Witam

Zdobyłem niedawno taka jedną lampe PY88 i chciał bym z niej zrobic lampe plazmową, mam pytanie do obeznanych w tym temacie jak to wogole jest z tymi lampami, wiem ze do swiecenia lampy potrzebne jest odzielne zasilanie, a nie moze to byc odczep od trafa zasilającego układ? I czy wogóle na lampie da sie jakos zrobic generator wysokiego napiecia? Myslałem zeby ją wstawic w miejsce tranzystora mocy ktory sie strasznie grzeje i zasilic ją z odczepów zasilających generator.

Pozdrawiam
    Syntony
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Syntony napisał:
    Zdobyłem niedawno taka jedną lampe PY88 i chciał bym z niej zrobic lampe plazmową,

Na "organ świecący" sie nie nadaje - to lampa próżniowa, świecenie zaś zachodzi w gazie (żarówki o mocy >40W są wypełniane mieszaniną azotu z argonem)

Syntony napisał:
    wiem ze do swiecenia lampy potrzebne jest odzielne zasilanie, a nie moze to byc odczep od trafa zasilającego układ?

Możesz rozwinąc myśl tego pytania, bo ja za bardzo nie czaje o co ci biega?

Syntony napisał:
    I czy wogóle na lampie da się jakos zrobic generator wysokiego napiecia?

Da się na lampie, tyle że nie na diodzie jaką jest PY88.

Syntony napisał:
    Myslałem zeby ją wstawic w miejsce tranzystora mocy ktory się strasznie grzeje i zasilic ją z odczepów zasilających generator.

Tranzystor się grzeje bo masz pewnie niewłaściwe sterowanie (nie otwiera się do końca) albo niewłasciwe timingi impulsów, albo też za małą indukcyjność uzwojenia pierwotnego twojego trafa.

Co do rozwiązania z lampą to jeśli się uprzesz to zrobisz cosik na np. PL500, z tym że zasilanie rzędu 150..300V...
  • Poziom 18  
    Z tym odczepem chodziło mi o to czy lampa musi byc zasilana z oddzielnego trafa czy moze byc z tego samego zródła co układ. A z tym że to dioda to sorry za głłupi błąd, poprosiłem tego co od niego kupowałem ta lampe o taka która ma napiecie swiecenia 12V i mozna nia zastapic tranzystor a on mi dał ta diode, w tamtym pytaniu oczywiscie nie chodziło mi o diode. A z tym grzaniem tranzystora to układ działa dobrze bo baza jest sterowana z odzdzielnego uzwojenia, grzanie jest po prostu normalne. A z jakiej lampy zasilanej z 12V lub 24V mozna zrobic lampe plazmową? bo te ze 150 do 300V to nie bardzo mi pasuje.

Pozdrawiam
    Syntony
    Syntony napisał:
    A z tym że to dioda to sorry za głłupi błąd, poprosiłem tego co od niego kupowałem ta lampe o taka która ma napiecie swiecenia 12V i mozna nia zastapic tranzystor a on mi dał ta diode, w tamtym pytaniu oczywiscie nie chodziło mi o diode. A z jakiej lampy zasilanej z 12V lub 24V mozna zrobic lampe plazmową? bo te ze 150 do 300V to nie bardzo mi pasuje.

A, czyli u ciebie "napięcie świecenia" to napięcie żarzenia ;))
    Ogólnie to sugeruję przerobic sobie nieco teorii o lampach,a ogólnie to przy zasilaniu 24V (w sensie napięcia anodowego) mozna myśleć jedynie o małosygnałowych stopniach wzmacniających.
  • Poziom 18  
    dobra poczytam troche o tym, ale chodzi mi głownie o to czy jezeli wstawie w schemat lampe zamiast trenzystora i ja zasile to ak bedzie działał układ wcale, lepiej gorzej tak samo? Bo nie wiem czy sie opłaca kombinowac

Pozdrawiam
    Syntony
  • Poziom 19  
    Gorzej. Przy mniejszym Ua - mniejsze Ia!
    ----------------------------------------------------------------
    poz
    Jimi
  • Poziom 18  
    jeśli interesuje Cię stopień mocy na lampie do plazmówki to poszukaj na stronach o trafach Tessli gdzieś na google. Widziałem kiedyś na którejś takie stopnie, budowa jest odmienna od stopni tranzystorowych ale to chyba oczywiste.
    Dobry wybór to wspomniana PL500.
    Co do napięcia to nie masz wyboru w stopniach na lampach:-)

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    to chyba jednak wole tranzystory:) łatwiej zrobic i efekt lepszy, i cena chyba mniejsza od takiej lampy, IRF 840 kosztuje u mnie 4zł a lampa pewnie z 5 by kosztowała.

Pozdrawiam
    Syntony
  • Poziom 16  
    http://mylab.pwii.pl/ tutaj jest opisane działanie i budowa lampy, miłej lekturki.
    Niestety do poprawnego działanie lampy jest potrzebne oddzielne trafo dla lampy :-( , które bęzie trzeba troche poprzerabiać (nawinąć na nowo zwoje)
  • Poziom 18  
    Dzieki napewno przeczytam:) Ale generatora na lampach chyba i tak nie robie bo to bez sensu a szczególnie dlatego ze trzeba oddzielnego rafa do zasilania.

Pozdrawiam
    Syntony
  • Poziom 16  
    Wie ktoś może jakie mają być te cewki w tym generatorze z linku wyżej??
  • Warunkowo odblokowany
    Cewka wtórna - 1000 zwojów drutu CuL 0,3 na rurce PCV o średnicy 15mm. Uzwojenie pierwone - 18 zwojów dwużyłowego kabla.
  • Poziom 16  
    a ten odczep na wtórnym po ilu ma być?? w pierwotnym to jaka ma być średnica drutu?? połączyć początki razem i końce razem??
    neo62 napisał:
    a ten odczep na wtórnym po ilu ma być?? w pierwotnym to jaka ma być średnica drutu?? połączyć początki razem i końce razem??

Odczep na wtórnym tak na prawdę nie jst odczepem a pętelką (jednym otwartym zwojem drutu) dookoła wtórnego nieco ponad uzwojeniem pierwotnym - pojemnośc między tą pętelką a uzwojeniem wtórnym to jest właśnie ten kondensator 1pF oznaczony na schemacie.
    Zobacz zdjęcie to ci się rozjaśni.

Co do kierunków uzwojeń to mozesz zamienić ze sobą poczatek i koniec anodowego jakby był problem z nawiązaniem generacji. A co do samego materiału uzwojenia pierwotnego - autor strony zapewne użył tego co miał pod ręką, pewnie był to przewód wyciągnięty ze skrętki komputerowej o średnicy rzędu 0,5mm.
  • Poziom 16  
    To znaczy ze mam tam zrobić po prostu taki sterczący drucik?
    neo62 napisał:
    to znaczy ze mam tam zrobić po prostu taki sterczący drucik??

Zobacz na te zdjęcia to zobaczysz. Na jednym na dole jest faktycznie sterczący drucik ;)

A znając skłonność do wzbudzeń PL500 to będzie generować nawet bez tego drucika...
  • Poziom 37  
    Witam.:D
    Jakoś nie przekonuje mnie ten generator z linku powyżej, wydaje mi sie ze ona ma zbyt mala moc aby zasilić lampe...:| Proponował bym skopiować kawałek schematu tv lampowego tak jak jest tutaj: http://krzkomar.googlepages.com/tvl31 jeśli były by problemy ze zdobyciem trafa to zawsze mozna wziasc stare trafo WN i nawinać według: http://tubedevices.com/alek/tv_retro/transformator_tvl11/tvl11.htm pozostawiając cewkę wysokiego napięcia. A co do napięcia anodowego to tez nie problem wystarcza 2 trafka 230V/6V połączone uzwojeniami wtórnymi.:D
  • Poziom 16  
    jeszcze jedno pytanie... czy ta cewka może być na innej rurce?? czytaj na innej średnicy rurki?? lampę już mam teraz tylko ten trymer i składam :D
  • Poziom 16  
    Zrobiłem ten generator i jakiś marny efekt mam. Iskra nie ma nawet 1mm. Nawinąłem 800 zwojów drutem 0.3mm na rurce o średnicy 18mm.