Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

O triakach, snuber'y samoczynne wyzwalanie itp

18 Gru 2011 22:30 2562 3
 • Poziom 19  
  Zacznijmy od odbiornika, charakter indukcyjny- jest nim taki silnik hydroforu, ok 800W. Na razie tylko to uruchomiłem i czuje że będzie problem dlatego przed kolejnym podejściem nieco się poradzę.

  O triakach, snuber'y samoczynne wyzwalanie itp


  Problem jest tego typu że silnik niekiedy drgnie "bez powodu" w chwili załączenia pobliskiego odbiornika, najbardziej wpływa na niego migomat.

  Triak to podstawowa aplikacja MOC3021, BTB12-600CW. W bramce ok 600Ω, triak niby idealanie nadający się do tego celu (snuberless, Igt 35mA).

  O triakach, snuber'y samoczynne wyzwalanie itp

  Podstawowe pytanie, co wyzwala triaka i jak temu zaradzić?.

  Z tego co wyczytałem w notach STM'a jeśli triak jest ze snuberem to dodawanie gasika RC równolegle do triaka mija się z celem?.
  Mam za to RC równolegle do silnika (pozostałość z dawnych czasów).
  To o czym myślę to dodanie RC w bramce triaka wg aplikacji MOC (Inductive Load With Nonsensitive-Gate Triac) i tutaj kolejne pytania.
  - Jak to działa bo nieco inne wartości zalecane są dla "czułej" bramki.
  - Jakie napięcia panują na tych opornikach (jeden z nich powinien być poskładany z dwóch sztuk?), czy pojemność można poskładać z tantalowych kondensatorów 0805, jakie parametry powinien mieć ten kondensator (można dać np popularny X2)?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 37  
  Do pracy jako łącznik stosuj MOC 3043, 63. Myślę że nie planujesz regulacji fazowej silnika 800W Najlepiej zakłócenia gaś tam gdzie powstają -czyli na kluczach w migomacie. Filtracja zasilania -później.Triaka wyzwala ci odpowiedni impuls na bramce lub przepięcie na anodzie. Poczytaj na stronach ST o zakłóceniach i doborze gasików. Zastanów się co to jest kondensator tantalowy i co oznacza snubberless? Napięcie w sieci możesz zmierzyć a zakłócenia dodać lub odjąć.
 • Poziom 19  
  Nieco wymijająca odpowiedź.
  Wł- wył światła często też daje taki efekt a tak już być nie może. Jeśli masz jakieś konkretne noty na myśli to proszę o linka.
  Akutat mam dużo opto bez detekcji zera, więc zostańmy przy nich.
  Co do kondensatora, pomyłka miał być ceramiczny. Myślałem o tantalach i tak się napisało :)

  Jakaś podpowiedź na temat opornika 1k? W MOC z detekcją zera nie pokazują snubera dla opto...

  O triakach, snuber'y samoczynne wyzwalanie itp