Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Compaq Presario CQ 60 - wymiana ogniw

18 Dec 2011 22:54 10137 32
  • Level 12  
    Witam!
    Mam pytanie odnośnie wymiany ogniw w baterii laptopa compaq presario cq 60. Bateria ewidentnie już nie trzyma. Laptop pada po 5 min. Mam pytanie odnośnie wymiany ogniw (6 szt. łączonych po 2 równolegle i razem do kupy 3 takie pakiety szeregowo) czy jest jakaś specjalna procedura wymiany? Czy trzeba modyfikować wsad pamięci? Regenerowałem baterię w armadzie M700 i do tej pory jest OK. Czy w presario cq 60 robi sie tak samo? Wiem że w niektórych modelach wręcz nie wolno odpinać starych ogniw bez wcześniejszego podłączenia nowych dlatego pytam żeby coś w elektronice nieodwracalnie nie zablokować. Będę wdzięczny za wszelkie porady.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    W większości baterii postępuje się tak samo. To o czym piszesz
    Andrzej_B2 wrote:
    Wiem że w niektórych modelach wręcz nie wolno odpinać starych ogniw bez wcześniejszego podłączenia nowych dlatego pytam żeby coś w elektronice nieodwracalnie nie zablokować
    tyczy nie tyle baterii, co jej sterownika i dotyczy układów MAX1780 i MAX1781.
    Musisz otworzyć baterię i zobaczyć jaki jest sterownik, wtedy będzie wiadomo jak postępować.
  • Level 12  
    OK! Dzięki za info.Nie mam jeszcze ogniw dlatego się za to na razie nie biorę.Na razie
    chciałem się tylko wstępnie zorientować.Pewnie dopiero zacznę po świętach to wtedy napiszę jaki sterownik.
  • Level 31  
    jarob wrote:
    W większości baterii postępuje się tak samo. To o czym piszesz
    Andrzej_B2 wrote:
    Wiem że w niektórych modelach wręcz nie wolno odpinać starych ogniw bez wcześniejszego podłączenia nowych dlatego pytam żeby coś w elektronice nieodwracalnie nie zablokować
    tyczy nie tyle baterii, co jej sterownika i dotyczy układów MAX1780 i MAX1781.
    Na te MAX pomaga (a przynajmniej dla mnie się zawsze sprawdzało) rozładowanie baterii sztucznym obciążeniem przez złącze, aż do wyłączenia się zabezpieczenia. W takim stanie układ nie ma zasilania więc nie może się zablokować.
    Tak, to się zgadza, ja też tak zawsze robię. Z tym, że najczęściej układ jeszcze się nie wyłącza. Tylko napięcia na ogniwach są w granicy 3 V, a to wystarczy by się sterownik nie zablokował.
  • Level 11  
    Witam
    Podepnę się pod temat bo mam taką samą baterie i problem z nią
    Po około 1 roku zaczęła padać i niespodziewanie się wyłączać po kilkunastu minutach od pełnego naładowania. Używana była przeważnie na zasilaczu z tym, że często zasilacz był odpinany i wpinany. Teraz otworzyłem ją i na pierwszy rzut oka wygląda ok, tzn. ogniwa mają zbliżone napięcie z dokładnością do 0.05V, ale w batery moon pokazuje:
    Desing capacity 48840mWh
    Full charge capacity 15456mWh
    więc coś jest nie tak z ogniwami.
    Odlutowałem elektronikę (od plusa do minusa), pomierzyłem sekcje, wszystkie ok. 3,85 V ( bateria nie była naładowana na full). Podłączyłem żarówkę 20W12V i podczas obciążenia mierzyłem napięcia na sekcjach. Dwie sekcje trzymają się w miarę równo, a trzecia spada szybko i po kilkunastu minutach na tej jednej sekcji napięcie wynosi 0,45 V, a na pozostałych 2,60 V. Po odłączeniu żarówki na dwóch sekcjach 3,65 a na tej jednej 3,70. Dodam, że ta jedna sekcja się nagrzewa podczas rozładowywania.
    Teraz pytanie, czy ta sekcja jest padnięta??
    Jeżeli wymieniłbym wszystkie sekcje na nowe, to czy trzeba coś będzie jeszcze robić z elektroniką? Czy wystarczy skalibrować ogniwa?
    Bateria ma ok 1,5roku na razie nie mam możliwości zczytać z niej danych (nie mam interfejsu). Jeżeli trzeba robić reset, to jakim programem i jaki jest pineout z tej baterii?
    Bateria to Li-ion 10,8V 47Wh BQ20Z70 oraz BQ23330.

Za wszelką pomoc będę wdzięczny.
    Pozdrawiam
    Tak, ta sekcja jest uszkodzona. Wymienić należy cały pakiet ogniw. Po wymianie skalibruj baterię i powinno być dobrze.
  • Level 12  
    Witam ponownie!
    Rozebrałem baterię i w zasadzie mam ten sam problem co kolega grinio.Po obciążeniu pakietu taką samą żarówką jedna sekcja traci szybko napięcie (ta podłączona do "-") Elektronika taka sama tzn.bq29330,bq20Z70,TPC8026 oraz taki maleńki 8-nóżkowy CJC88W.Oryginalnie w środku ogniwa samsunga.Czy nie wystarczyłoby wymienić tylko tych wadliwych 2-szt? Czy lepiej od razu wszystkie 6sz? Nie ma przy tym kontrolerze ryzyka zblokowania elektroniki podczas podmiany ogniw? Rozumiem po przeczytaniu poprzedniego postu że nie trzeba robić jakiegoś
    resetu elektroniki czy modyfikacji eepromu? Wystarczy kalibracja?
  • Level 31  
    Jak wymienisz tylko część ogniw, to albo bardzo szybko się zepsują pozostałe, albo zablokujesz sterownik.
  • Level 11  
    no mi się chyba udało zablokować elektronike :(
    Rozłączyłem ogniwa żeby je rozładować tak do 3V i skalibrować je od nowa, jak pisałem wyżej, i po podłączeniu z powrotem nie ładuje mi w ogóle baterii. Baterymoon ją widzi ale dioda ładowania miga, raz ładuje raz nie ładuje i pojemność w ogóle nie wzrasta. po odłączeniu zasilacza laptop od razu się wyłancza.
    Czy to objaw zablokowanego sterownika??
    Dodam że odłanczałem zaczynając od najdalszego plusa do minusa i analogicznie podłanczałem
    Podłączać należało w odwrotnej kolejności.

Jeśli baterię rozładowałeś poniżej 3,1 V na sekcję, to ładowanie może się tak zachowywać.
    Normalne ładowania powinno się rozpocząć po przekroczeniu 3,2 V na sekcję.
  • Level 11  
    Wymieniłem cały pakiet z innej baterii ( komplet ogniw) Wszystkie trzymały napięcie równo pod obciążeniem , w tej chwili mają około 3,4V.
    Odłączyłem elektronikę zaczynając od HV-GV.
    Podłączyłem zaczynając od GV-HV .Bateria widziana w baterymoon ale nie ładowana. Dioda w laptopie miga cały czas . Po odpięciu zasilacza laptop pada od razu.
    Czy to zablokowany sterownik?? W jaki sposób go odblkować?
    Pozdrawiam i dziękuje.
    Czyli prawidłowo odłączałeś i podłączałeś. Trzeba by jeszcze sprawdzić, czy cały jest czujnik temperatury. Może się oberwał i dlatego bateria nie działa. Sprawdź też, czy sprawny jest bezpiecznik termiczny sterowany. Jeśli jest uszkodzony, to sterownik się zablokował.
    Jak go odblokować opisane jest tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2144157.html przez kolegę k4be. Potrzebny będzie interfejs I2C oraz program Be2Works wersja rizal i wprowadzanie komend. Można też użyć interfejsu EV2300 oraz oprogramowania od TI.
  • Level 11  
    OK czujniki temp są ok co do tego zabezpieczenia sterowanego to nie mam pojęcia który to będzie. Są chyba 4 układy 3nóżkowe, ale wszystkie zalane przeźroczystą żywicą (powinny mieć przejście pomiędzy dwoma nóżkami ?).
    Poza tym przypomniało mi się że zrobiłem małe zwarcie podczas pomiarów napięć na pinach wyjścowych złącza baterii. pomiedzy MV a którąś nóżką złącza wyjściowego.
    Jakie powinny być napięcia na wyjśściu baterii?
    Zamieść zdjęcie płytki, to zaznaczę ten bezpiecznik.

Jeśli zrobiłeś zwarcie, to najprawdopodobniej sterownik się zablokował.
  • Level 11  
    Wstawiam zdięcia płytki.
    Czy przy tym zwarciu jakby się zablokował sterownik to mozna go jakoś odblokować??

• Level 12  
    Mam pytanie jak to jest z tym odłączaniem. Niebawem powinienem mieć już akumulatory i będę chciał je podmienić tylko chciałbym to zrobić prawidłowo żeby nie zablokować sterownika. Które najpierw odpiąć i czy w miejsce starego (odpiętego) od razu wstawiać nowy i tak dalej czy najpierw wszystko odpinam w odpowiedniej kolejności i potem lutuję nowe też w odpowiedniej kolejności. Czy stare muszą być rozładowane? A jeżeli tak do jakiego napięcia, czy jest to obojętne?
    Wszystkie odpowiedzi są w podwieszonych artykułach.
  • Level 12  
    Będę się brał w końcu za wymianę ogniw. Mam pytanie do jakiej wartości rozładowywać te stare przed odpięciem i w jakim stanie naładowania podłączać nowe, czy mają być w pełni naładowane tj do ok. 4,1V czy rozładowane do ok. 3V?
    Nie chciałbym zablokować sterownika bo potem jest kłopot i chyba bym sobie z tym nie poradził.
    Z góry dzięki za odpowiedź.
    Stare ogniwa przy odpinaniu najlepiej jak są rozładowane do ok. 3 V.
    Przy podłączanie nowych nie ma to większego znaczenia.
  • Level 12  
    Niestety akcja zakończona całkowitą klęską. Postępowałem tak samo jak kolega Grinio. Stare ogniwa rozładowane do poniżej 3V, odłączone w odpowiedniej kolejności i tak jak w opisie podłączane kolejno do płytki z elektroniką. Nowe ogniwa w pełni naładowane. BatteryMon widzi baterię w pełni naładowaną ale po odłączeniu zasilania laptop pada od razu. Pomocy!
    Sprawdź bezpiecznik.
  • Level 12  
    Witam!
    Być może a nawet mogę powiedzieć że na pewno rozładowałem za nisko,szczególnie jeden pakiet się dużo szybciej rozładowywał ok 1,8V.Czy to mogło zablokować sterownik? Sprawdziłem bezpiecznik,pisze na nim 12AH3 i jest on taki w formie prostokąta z czterema padami do lutowania-po jednym z każdych boków - widać to pod lupą. Mierząc po dłuższych bokach jest przejście,po krótszych nie ma i między padami po dłuższych bokach a tych po krótszych nie ma przejścia.Dodam że pad z jednego krótszego boku ma połączenie bezpośrednio z głównym "+" ogniwa.
    Mierzyłem jeszcze napięcia na bezpieczniku.Do jednego padu na krótszym boku dochodzi jak wspomniałem +12,6V po przeciwnej stronie jest 9,5V a na tych padach po długości bezpiecznika jest ok 2,4V.Nie wiem czy to jest prawidłowe,czy ten bezpiecznik jest jakoś sterowany przez elektronikę? Znane mi polimery mają normalnie po 2 pady po dwóch końcach ale taki jak ten to widzę pierwszy raz.
    Zrobiłem sobie nawet dziś interfejs ten na układzie 7405 lub 7406 to może bym spróbował odblokować sterownik ale nie wiem jak idzie pinout na złączu baterii.
    Nie ma również napięcia baterii (12,6V) na stykach na złączu.Czy to idzie może przez jakiś MOSFET sterowany przez elektronikę czy bezpośrednio powinno być po bezpieczniku do złącza? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

Jakoś zlokalizowałem za pomocą miernika piny sda i scl bo interfejs się dogadał za pomocą SBWorkshop z baterią.Zamieszczam zrzuty.
    Niestety nie udaje sie połączyć z Be2Works,miga cały czas ten środkowy kwadracik na czerwono i nic się nie dzieje mimo prób odczytu,może trzeba inny inerfejs? Tylko jaki?

Dodano po 3 [minuty]:

Coś nie poszedł ten pierwszy obrazek.Ponawiam.

Dodano po 1 [godziny]:

Witam ponownie!
    Poszperałem trochę i znalazłem przyczynę czego mi nie działe Be2Works.
    Miałem za nową wersję 3.o która już nie współpracuje z LPT tylko z USB.Zainstalowałem 2.8 i bingo czyta baterię.Zamieszczam screeny.Dodatkowo natknąłem się na info od kolegi jarob że od wersji 3.0 to już licencja na miesiąc za 30 $ no to faktycznie się nie opłaca bo za niewiele więcej znalazłem już nową baterię z gwarancją na r rok i obudowa nie dłubana wtedy tak jak przy tej regenerowanej.Mam w związku z tym pytanie czy da się coś zrobić z ta moją baterią za pomocą wersji demo? Czy tylko zakup pełnej wersji ratuje?
    Sterownik na pewno trzeba odblokować i zlutować bezpiecznik. Jeśli nie dasz rady zrobić to wersją demo, to możesz podesłać mi płytkę sterownika - odblokuję ją.
  • Level 12  
    Witam!
    Dzięki za propozycję,chętnie skorzystam.
    Pozdrawiam!
  • Level 12  
    Witam!
    Jarob możesz podać namiary na priv jak dostarczyć Ci tą moją płytkę z elektroniką?
    Z góry dziękuję!
  • Level 12  
    Witam!
    W jaki sposób odblokować sterownik wersją demo Be2Works? Może bym spróbował to zrobić tylko nie wiem jak.Tak samo zlutowanie bezpiecznika nie wiem jak ma wyglądać.Trzeba zlutować wszystkie 4 wyprowadzenia razem (zewrzeć)?
  • Level 21  
    Bezpiecznik w stanie "dobrym" ma przejście pomiędzy wszystkimi "nóżkami", to chyba wystarczy żebyś wiedział co zrobić,czyli odpowiedź na twoje pytanie brzmi TAK. Układy bq20zxx chyba nie blokują się w sposób trwały?