Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna a kuchnia elektryczna

18 Gru 2011 23:23 13058 14
 • Poziom 11  
  Witam
  Podłączam się do pytania. Tylko mam ciut inną sytuację. Niedawno podpisałam umowę z Energą. W umowie widnieje moc przyłączeniowa 5kW, grupa przyłączeniowa V, zabezpieczenie przyłączeniowe 25A, przy zachowaniu przez odbiorcę współczynniku mocy tgφ nie większym niż 0,4; w układzie jednofazowym.
  Blok ma 42 lata, jeszcze nie była modernizowana instalacja elektryczna. Ma to być za 2 lata około (mieszk. spółdz.). W mieszkaniu wymieniam instalację z aluminiowej na miedzianą.

  Co zrobić by móc podłączyć piekarnik elektryczny + płyta elektryczna ( ceramiczna lub indukcyjna), czy jest w ogóle taka opcja? Nie mam jeszcze wybranych modeli AGD, więc sugestie też mile widziane(o ile istnieje możliwość ich podłączenia). Nie mam siły i z tego co się orientuję póki co nie jest to możliwe. Nie mam przyłączenia gazowego, jedynie gaz butlowy Neutral Wiadomo sporo AGD jest w mieszkaniach, ale chciałabym móc korzystać bezkolizyjnie. Kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, pralka, tv, zmywarka, lodówka. Wiadomo, nie wszytko na raz Very Happy

  Proszę o poradę
  Z góry DZIĘKUJĘ
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 19  
  5 kW to bardzo mało, może być problem z podłączeniem naraz i płyty i piekarnika i innych odbiorników w mieszkaniu.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 35  
  1. Instalacja trzy żyłowa.
  2. Pralka, zmywarka, kuchenka, piekarnik itp. obwody wydzielone, na każdy obwód osobne zabezpieczenie.
  3. Warto pomyśleć przyszłościowo o trzech fazach ( linia zasilająca tablicę w mieszkaniu ) wiąże się to ze zwiększeniem mocy w lokalu, nie wiemy czy warunki na to pozwalają. Zapewne na obecną chwile nie.
  4. Jak jest realizowane ogrzewanie mieszkania?
 • Poziom 39  
  Pojedyncze urządzenie nie może przekraczać mocy zamówionej i urządzenia włączone jednocześnie nie mogą przekraczać mocy zamówionej. Nie wszyscy potrafią się dostosować do takich zasad użytkowania - nie można jednocześnie prać, gotować i zmywać lub piec i gotować lub prasować i gotować itd...
 • Poziom 11  
  Ogrzewanie jest miejskie, tzn płacę w czynszu, więc nie koliduje. Ale zapomniałam dodać, że ciepła woda na bojler w łazience. Zrezygnowałam z podprowadzenia ciepłej wody do kuchni, gdyż za duże straty na cieple by były. Wcześniej w kuchni był przepływowy ogrzewacz wody, ale też zrezygnowałam. Tyle co będzie mi potrzeba ciepłej wody to w czajniku zagrzeje. Dlatego teraz w planie zmywarka.
  Kolejna sprawa to mam taryfę dwu strefową. Najbardziej interesuje mnie czy będę mogła mieć włączoną kuchenkę(robiąc obiad) i np piekarnik. Czy też muszę zwiększyć moc przyłączeniową? I jaki to koszt? Czy sprawa warta "świeczki" :idea: :?:
 • Moderator
  Jyda napisał:

  Kolejna sprawa to mam taryfę dwu strefową. Najbardziej interesuje mnie czy będę mogła mieć włączoną kuchenkę(robiąc obiad) i np piekarnik. Czy też muszę zwiększyć moc przyłączeniową? I jaki to koszt? Czy sprawa warta "świeczki" :idea: :?:


  Kuchenka i piekarnik? Przy jeszcze kilku odbiornikach typu światło, telewizor i komputer, to może (nie musi) być wątpliwe. Bojler wtedy wykluczony.

  Zwiększenie mocy przyłączeniowej to koszt 100 PLN + VAT za każdy kilowat wzrostu mocy. Dokładne ceny są na stronach dostawców energii.
 • Poziom 11  
  Panowie/Panie
  To co ja mam zrobić? Poprzedni właściciele mieli bojler, pralkę(w łazience), zmywarkę(kuchnia), lodówkę(przedpokój :| - ja tak nie chcę), nowej generacji TV/płaski jakiś tam/ komputer (pokój). Łazienka z tego co wiem ma oddzielny obwód, a jak nie cała łazienka to na pewno bojler. W kuchni niestety nie wiem. Rozmawiałam z elektrykiem, nic nie umiał doradzić w ogóle był jakiś wczorajszy.
  Skrzynka przyłączeniowa jest już nowa, automatyczne korki. Czy jakby kuchnia (lub chociaż piekarnik) miała oddzielny obwód coś by uległo zmianie? Wiem, że sporo tego na kuchnie (lodówka, zmywarka, piekarnik, płyta). Wynalazłam płytę której moc przyłączeniowa wynosi 3,0kW(Mastercooka) inna 3,5kW, 6,4kW gdzie standardem jest 7,2kW; czy to by miało znaczenie?

  Proszę doradźcie :cry: (żebym to ciut pojęcie o tej elektryce miała... Eh...)
  PS. Bojler nie jest moim widzimisię, tak po prostu jest w całym bloku.
 • Poziom 27  
  Problemem może być bojler elektryczny, natomiast spokojnie 5 kW wystarcza na kuchenkę elektryczną z piekarnikiem, najlepiej indukcyjną /bardziej oszczędna/ i pozostałe urządzenia w mieszkaniu.
  W przypadku bojlera, można zastosować przekaźnik, który gdy zostanie przekroczona nastawiona wartość prądu odłączy bojler /bardzo często stosowane rozwiązanie/.
  Natomiast nie wiem czemu rezygnować z ciepłej wody w kuchni, przy zastosowaniu ocieplonych rurek 15 mm, straty ciepła są niewielkie.

  ps. proszę mi nie udowadniać, że 5 kW to za mało, mam tak od 10 lat - nigdy nie korzysta się ze wszystkiego jednocześnie ! / kuchenka ceramiczna, czajnik elektryczny, lodówka, pralka, telewizor, komputer, oświetlenie w trzech pokojach/ zabezpieczenie 25 A licznik, 20 A na kuchenkę, /jednofazowe/ 16 A na gniazda, 6 A na oświetlenie i jeszcze nigdy nie wywalił żaden bezpiecznik.
 • Poziom 42  
  No kolego przesadzasz.
  To, że tak Ci się wydaje bo Ty tak masz to nie znaczy iż inni nie mają lepiej.
  I nic im się nie wydaje.
  Mają 100A przed licznikiem i nie piszą głupot czy mało to czy dużo.
  A nie piszą bo tak ma być po prostu.

  Jak w prosty sposób można śmiertelnikowi wmówić, że złapał Pana Boga za nogi.
  Czy dostęp do energii elektrycznej to luksus?
 • Poziom 30  
  Ciekawe w jaki sposób w Enerdze wyliczyli że 5 kW na mieszkanie wystarczy. Teraz nie są czasy komunistyczne.
  Z przeczytanych informacji wnioskuję, że Energa wydała pani warunki na przyłącz jedno fazowy.
  230V*25A*cos(arctan(0.4))=5.338 kW – jest to teoretycznie maksymalna moc jaką może pani podłączyć. Ilość obwodów jaką posiada pani w mieszkaniu jest nieważna. Wszystkie obwody (razem z łazienką) podpięte są do licznika energii elektrycznej, który jest zabezpieczony zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A. Przy zbyt dużym poborze prądu nastąpi zadziałanie zabezpieczenia przedlicznikowego a w konsekwencji odłączenie prądu w całym mieszkaniu.
  Proszę zsumować moc czynną wszystkich większych urządzeń, które mogą pracować w tym samym czasie: pralka, lodówka, piekarnik, kuchenka elektryczna bojler elektryczny +500W na oświetlenie.
  Telewizor i komputer nie są urządzaniami pierwszej potrzeby więc nie muszą chodzić np: podczas prania lub pieczenia placka i nie musi ich pani ich liczyć. Może być duży dyskomfort dla domowników podczas pieczenia placka.
  Moce znamionowe urządzeń podawane są na tabliczkach tych urządzeń.
  Po policzeniu dowie się pani czy nie trzeba zwiększyć mocy przyłączeniowej.
  Za moc przyłączeniową płaci się raz. Później płaci pani za za możliwość dostarczenia energii elektrycznej (opłata stała niezależna od mocy przyłączeniowej) oraz za pobraną energię elektryczną .
  Proponuję iść do zakładu i zwiększyć moc zapotrzebowaną d 5kW do 7,5 lub 8kW
  Dla tych mocy zabezpieczenie jednofazowe wynosi 40A. Do tego zabezpieczenia może pani spokojnie podpiąć odbiorniki o łącznej mocy 9kW.
  Dołączam skan przykładowej instalacji jednofazowej w budynku mieszkalnym.
  Polecam dla wzbogacenia wiedzy.
  http://www.bookmaster.pl/instalacje,elektryczne/henryk,markiewicz/ksiazka/33968.xhtml
  lub
  http://www.booknet.net.pl/instalacje-elektryc...t=4633#nclid=83d84a11d7c5abda12cc075d415e870d
 • Poziom 27  
  kkas12 napisał:
  No kolego przesadzasz.
  To, że tak Ci się wydaje bo Ty tak masz to nie znaczy iż inni nie mają lepiej.
  I nic im się nie wydaje.
  Mają 100A przed licznikiem i nie piszą głupot czy mało to czy dużo.
  A nie piszą bo tak ma być po prostu.

  Jak w prosty sposób można śmiertelnikowi wmówić, że złapał Pana Boga za nogi.
  Czy dostęp do energii elektrycznej to luksus?


  Podałem jedno z rozwiązań które można zastosować przy obecnym stanie instalacji.
  Wyraźnie jest napisane, że instalacja w budynku jest stara i będzie modernizowana dopiero za dwa lata, owszem można wystąpić o techniczne warunki przyłączenia /zwiększenie mocy/, tylko czy dostawca energii udzieli zgody bez wymiany starej instalacji zasilającej w budynku.

  Nikomu nic nie narzucam, wypowiedzi maja tylko pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.
 • Poziom 11  
  No to problem mam nie mały. Dopiero urządzam kuchnie, więc nie mogę sprawdzić co ile zużywa. Tabliczka znamionowa na bojlerze jest pod ścianą, więc nie mogę sprawdzić. W internecie sprawdziłam;

  bojler pożera od 1,5-2,5kW
  piekarnik 2,8-3,6kW
  płyta 7,2 standardowo, lecz są tez takie do normalnego gniazdka mające 3,0-6,4 kW
  czajnik 2000W
  pralka 2000W
  mikrofalówka 1800-2000W
  zmywarka ? 1200W
  lodówka ? 300-600W
  odkurzacz ? 2000W
  tv ? komputer?
  Nie wypisuje już, drobiazgów na prąd, bo zapewne i tak się zapas wybiera. Nieciekawa będzie tu też opcja, że prąd 2 strefowy (taniej od 13-15 oraz 22-6 + weekendy),ale jakoś to da się pogodzić myślę.

  Link
  z tego linku wynika, że powinnam wybrać moc przyłączeniową przynajmniej 6kW, dobrze oblukałam?

  ale z kolei z tego Link wynika, że powinnam mieć 25 kW :!:
  Pomóżcie,nawet do oddziału Energi nie mogę się dodzwonić, coz za pech :|
 • Poziom 39  
  Zamówiłbym od 8 do 12kW i to powinno wystarczyć. Taryfa dwustrefowa nie zawsze się opłaca - prąd jest tańszy wtedy gdy jest najmniej potrzebny :|
  Do podłączonych urządzeń musi być odpowiednio dobrany przekrój przewodów i odpowiednie zabezpieczenia - może się to wiązać z mniejszą lub większą modernizacją instalacji elektrycznej. Rozgarnięty elektryk powinien doradzić bezpieczne i być może niezbyt drogie rozwiązanie :D
 • Poziom 30  
  Powinna mieć pani przyłącz trójfazowy.
  25kW to troszeczkę za dużo.
  Proponuję poprosić o warunki na moc przyłączeniową między 20 a 18kW.
  Tak żeby dostała pani trójfazowe zabezpieczenie przedlicznikowe 32A.
  O wykonanie lub modernizację instalacji należy poprosić elektryka, a nie pseudo-elektryka.
  Obecne przepisy są takie, że musi pani zastosować w instalacji oprócz wyłączników nad prądowych również wyłączniki różnicowoprądowe.(W szczególności dla obwodu łazienki)

  Darmowe poradniki, żeby panią pseudo-elektryk nie oszukał.
  Do ściągnięcia za darmo i legalnie, nie trzeba się logować.
  Poradnik Elektroinstalatora. Część pierwsza. Pozostałe części poradnika nie powinny panią interesować.
  Ochrona przeciwprzepięciowa
  http://www.moeller.pl/Documentation/Poradniki/poradnik.pdf
  http://www.moeller.pl/Documentation/Katalogi/Katalog_EATON_opp_2010_PL.pdf
  Niech pani nie da sobie czasem mówić, że rozwiązania techniczne zawarte w tym poradniku są tylko dla budownictwa jednorodzinnego. Te lub podobne rozwiązania techniczne powinny być w każdym mieszkaniu.

  Proszę również zobaczyć na portal.
  http://bezel.com.pl/index.php/instalacje-elektryczne.html
 • Poziom 11  
  Rozwiązanie przyszło samo. Zmieniona cała instalacja elektryczna, założona siła, a kuchenka póki co, będzie gazowa. Poczekamy aż wymienią cała instalacje w bloku i wtedy wszytko się okaże co i jak i czy pieniędzy wystarczy. Tylko już mi szkoda, że na meblach to się obije :cry: