Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy uszkodzony licznik może powodować pulsowanie światła?

xadoxon 19 Gru 2011 01:18 2145 8
  • #1 19 Gru 2011 01:18
    xadoxon
    Poziom 7  

Witam,

Mam prąd z Vattenfall'a i zauważyłem dziś dziwną sytuację, mianowicie nagle zaczęło delikatnie pulsować światło tzn. robiło się co chwilę nieznacznie ciemniej i jaśniej.

Otwarłem szafkę z licznikiem i korkami i co zauważyłem to to, że liczniki były prawidłowo wciśnięte ale licznik kompletnie wyłączony tzn. nie mrugała dioda, a cyfrowy wyświetlacz nie pokazywał zupełnie nic.
    Po ok. 20 minutach światło przestało pulsować, a licznik zaczął normalnie pracować.

Była też taka sytuacja, że światło znów pulsowało, a na liczniku cyfry na przemian robiły się mniej i bardziej wyraźne.

Poniższe filmiki pokazują ten problem:

http://www.youtube.com/watch?v=Rg-dy17NX28

http://www.youtube.com/watch?v=glPLFdK2TPE

http://www.youtube.com/watch?v=DctUChqAhhM

Działa licznik:

Nie działa:

Czy taka sytuacja wskazuje na awarię licznika i czy awaria licznika może powodować takie pulsowanie światła?

Z góry dzięki za pomoc

Przeczytaj ogłoszenia w dziale i zamieść załączniki poprawnie. [Łukasz]

0 8
  • #2 19 Gru 2011 03:46
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Może to wystąpic przy niedokreconym zacisku na liczniku, lub zlym styku na zabezpieczeniu przedlicznikowym. Wezwać tego, kto licznik zakladal. :cry: Uszkodzenie licznika jako takiego malo prawdopodobne, obwód pomiarowy w takim liczniku jest dość solidny (transformatory przekładnikow). Wiec raczej coś na zewnątrz w instalacji.

0
  • #3 19 Gru 2011 16:11
    xadoxon
    Poziom 7  

Dziś w końcu zadzwonił Vattenfall (nikt nie przyjechał do licznika) i powiedzieli, że licznik raczej jest w porządku.

Mam zawołać dobrego elektryka, może on śmiało zrywać plomby i trzeba porządnie sprawdzić wszystkie podłączenia (czy jak się to tam nazywa) za licznikiem.

Następnie mam wezwać kogoś z Vattenafall'a do ponownego założenia plomb.

Jeżeli następnie znów się będzie podobnie działo to założą jakieś urządzenie pomiarowe na głównym przyłączu na domu aby stwierdzić co jest grane.

Co wy na to? Normalna procedura?

0
  • #4 19 Gru 2011 16:25
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Cytat:
    Co wy na to? Normalna procedura?

Jak najbardziej.

0
  • #5 21 Gru 2011 19:29
    leon99
    Poziom 19  

Ze zrywaniem plomb bym nie ryzykował. (no chyba że dostaniesz to od nich na piśmie)

W razie problemów to Ty będziesz odpowiadał a nie elektryk.

Niestety, z własnego doświadczenia wiem, że wg dostawców energii elektrycznej -zawsze winny jest klient- ZAWSZE zwalają winę na odbiorcę

To migotanie to po prostu flicker - winny jest dostawca energii - nic nie rób na własny koszt i ryzyko i każ im sprawdzić jakość dostarczanej energii.

0
  • #6 21 Gru 2011 19:51
    stomat
    Specjalista elektryk

A kto zapłaci za to sprawdzenie jak okaże się że w miejscu dostarczenia energii parametry są zachowane ? Kolega Xadoxon będzie miał nadal migające światło ale będzie uboższy o kilka stówek.
    Kolega chyba nie czytał podlinkowanego przez siebie tekstu gdyż sam w swoim poście pisze

Cytat:
    To migotanie to po prostu flicker - winny jest dostawca energii
    A w podlinkowanym artykule czytamy :
    Cytat:
    odbiorców energii można winić za zakłócenia harmoniczne, za powodowanie zjawiska flickera czy za asymetrię napięć.

To jak to w końcu jest ?

0
  • #7 21 Gru 2011 20:29
    leon99
    Poziom 19  

Nie ma żadnej sprzeczności: jeden z odbiorców albo producent energii generuje flicker, który przenosi się na innych przez sieć, ale za jakość dostarczanej energii wobec klienta odpowiedzialny jest tylko dostawca/sprzedawca energii.

Najlepiej złożyć reklamację na piśmie, z zastrzeżeniem ,że odmawiasz pokrycia kosztów sprawdzenia, bez względu na wynik tego badania.

Jak będą kręcić to skarga do URE.

0
  • #8 22 Gru 2011 12:12
    stomat
    Specjalista elektryk

Leon, otworzyłeś mi oczy ! Po co ja tyle kasy wywalam ? Jutro zamawiam w hurtowni towar z zastrzeżeniem że odmawiam zapłacenia faktury. Jak będą kręcić to skarga do RPO.

0
  • #9 22 Gru 2011 13:26
    zbich70
    Specjalista elektryk

leon99 napisał:
    Jak będą kręcić to skarga do URE.

A co jak URE będzie kręcić :?:
    Wszak zatwierdził taryfę, w której dał zgodę na pobieranie opłaty za:
    Cytat:
    Montaż i demontaż urządzenia kontrolno-pomiarowego instalowanego w celu sprawdzenia dotrzymania parametrów technicznych energii dostarczanej z sieci

0