Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gazowy ogrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania

d3lta 19 Gru 2011 02:19 14431 26
  • #1 19 Gru 2011 02:19
    d3lta
    Poziom 18  

Witam,
    chciałbym zapytać czy gazowy ogrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania rozwiąże mój problem. Mianowicie mam problem z cofaniem spalin z komina ogrzewacza gazowego. Mam zwykły piecyk atmosferyczny. Gdy w domu pozamykane są okna to dmucha powietrzem do łazienki z piecyka, gdy wtedy go odpalę to dmucha mi na łazienkę spalinami, ale jednak jeśli otworzę okno to zaczyna pracować poprawnie, nawet jeśli je potem zamknę to wytworzony ciąg w kominie się już utrzymuje. Wszystko przez to że mam okna zbyt szczelne?
    Czy taki piecyk z zamkniętą komorą wyeliminuje ten problem?
    Podpiąć go do istniejącego komina czy tylko wypuścić rurę przez ścianę?
    Pozdrawiam!

0 26
  • Pomocny post
    #2 19 Gru 2011 07:18
    William Bonawentura
    Poziom 31  

d3lta napisał:
    Witam,
    chciałbym zapytać czy gazowy ogrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania rozwiąże mój problem. Mianowicie mam problem z cofaniem spalin z komina ogrzewacza gazowego. Mam zwykły piecyk atmosferyczny. Gdy w domu pozamykane są okna to dmucha powietrzem do łazienki z piecyka, gdy wtedy go odpalę to dmucha mi na łazienkę spalinami, ale jednak jeśli otworzę okno to zaczyna pracować poprawnie, nawet jeśli je potem zamknę to wytworzony ciąg w kominie się już utrzymuje. Wszystko przez to że mam okna zbyt szczelne?
    Podpiąć go do istniejącego komina czy tylko wypuścić rurę przez ścianę?
    Pozdrawiam!

1) Jeśli w pomieszczeniu jest kocioł z otwarta komorą to musi mieć stały dopływ powietrza. Nie zamykaj tam okna. Wymiana na model z zamkniętą komorą jest jak najbardziej uzasadniona (bo mieszkanie to nie kotłownia).
    2) Jeśli komin jest czysty to wykorzystanie go jako obudowy zespołu powietrzno - spalinowego jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Zawsze lepiej mieć (agresywne) spaliny wyrzucone nad dach niż na elewację.
    3) Wszystko to nie zmieni jednak faktu, że chyba masz za szczelnie pozamykane okna. W pokojach dziennych, sypialniach powinny być stale rozszczelnione (albo wyposażone w nawiewniki), zaś kominy w kuchni i łazience powinny to wpuszczane powietrze wyciągać.

Czyli inaczej mówiąc powinieneś i zmienić ogrzewacz i uruchomić wentylację.

0
  • Pomocny post
    #3 19 Gru 2011 08:21
    mirrzo

Moderator na urlopie...

d3lta napisał:

Tak.

0
  • Pomocny post
    #7 19 Gru 2011 18:48
    bro2004
    Poziom 26  

Termet produkuje podgrzewacze z zamkniętą komorą http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_p..._spalania/Aqua_comfort_turbo_G-19-03_19_2_kW/

Pamiętaj, że do tego musisz poprowadzić system kominowy na uszczelki. Czy to system 80/125(rura w rurze) czy sama 80, a powietrze pobrać z istniejącego kanału (jeśli jest czysty i tylko Ty z niego korzystasz).
    Dlatego to nie taka prosta sprawa. Radzę zacząć od komina, a później dobierać urządzenie, bo zawsze problem tkwi w tym pierwszym...

0
  • #8 19 Gru 2011 18:53
    d3lta
    Poziom 18  

To dla mnie nie problem żeby ścianę przebić, zastosować system rura w rurze i przewód kominowy zrealizować na elewacji. Ku takiemu właśnie rozwiązaniu się skłaniam. Jest to dla mnie najlepsze wyjście i wybawienie od problemów z atmosferycznym piecykiem przez który już prawie osiwiałem :)

1
  • Pomocny post
    #9 19 Gru 2011 19:12
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #10 19 Gru 2011 19:24
    DonRomano
    Poziom 33  

Należy również uwzględnić dopuszczalne odległości od okien, drzwi, skrznki elektrycznej itp.

1
  • Pomocny post
    #11 19 Gru 2011 19:39
    bro2004
    Poziom 26  

Mówiłem ? :)

1
  • Pomocny post
    #12 19 Gru 2011 20:37
    mirrzo

Moderator na urlopie...

d3lta napisał:
    To dla mnie nie problem żeby ścianę przebić, zastosować system rura w rurze i przewód kominowy zrealizować na elewacji.

Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy, jak do obecnego komina, którym odprowadzasz spaliny z atmosferyka, wsadzisz rurę spalinową fi 80 (na uszczelkach) a właśnie tym kominem sprowadzisz powietrze do termy.
    Tu masz obrazek, jak to ma wyglądać:

0
  • #13 19 Gru 2011 23:40
    d3lta
    Poziom 18  

mirrzo napisał:
    d3lta napisał:
    To dla mnie nie problem żeby ścianę przebić, zastosować system rura w rurze i przewód kominowy zrealizować na elewacji.
    Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy, jak do obecnego komina, którym odprowadzasz spaliny z atmosferyka, wsadzisz rurę spalinową fi 80 (na uszczelkach) a właśnie tym kominem sprowadzisz powietrze do termy]

Obecny komin to jest rura o średnicy 115mm i długości 7m - czy to nie będzie problem?

0
  • Pomocny post
    #14 19 Gru 2011 23:57
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Fi 115 to mało, jeżeli jest to komin zewnętrzny. Jeżeli jest umieszczony w kominie murowanym to również, ale go zdemontuj. Potraktuj komin ceramiczny jako powietrzny. Schemat masz powyżej.

0
  • #15 20 Gru 2011 00:10
    d3lta
    Poziom 18  

Chciałbym tak zrobić, było by najprościej ale niestety ten komin to jest stalowa rura, chyba kopalniana, którą zaizolowano watą szklaną a następnie dorobiono powłokę z blachy ocynk i całość przymocowano cybantami do cegieł na ścianie, aktualnie całość znajduje się pod warstwą ocieplenia i tynkiem. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt że przy budowie nowego dachu, starą część obcięto równo z dachem i połączono z wystającym ponad dach kominem z rur nierdzewnych. Nie wyobrażam sobie jakbym miał się dobrać to tego komina żeby go zdemontować bez rozmontowywania części dachu (co jest trudne ze względu na pełne odeskowanie i gont bitumiczny) i rycia elewacji na które nie dostanę błogosławieństwa rodziny.

Niestety dom stoi 4m od granicy działki toteż wyrzut poziomy przez ścianę zdaje się nielegalny, skłaniam się do skonstruowania wyrzutu przez istniejący komin a poboru powietrza prosto zza ściany. Do tego będę potrzebować jakieś sprytne rozejście/łączenie/trójnik czy jak to nazwać...

Aktualna instalacja wygląda tak (wymiary na rysunku są z grubsza poprawne).

0
  • #16 20 Gru 2011 09:45
    mirrzo

Moderator na urlopie...

d3lta napisał:
    Niestety dom stoi 4m od granicy działki toteż wyrzut poziomy przez ścianę zdaje się nielegalny, ...

Zatem nie ma problemu, skoro to dom jednorodzinny. Jedynym ograniczeniem w tej sytuacji, to moc urządzenia; do 21 kW. Mając to na uwadze, powinieneś kupić termę z zamkniętą komorą spalania (moc do 21 kW), czyli tą tańszą, a wyrzut spalin wyprowadzić właśnie bezpośrednio za ścianę, rurą koncentryczną.
    Jedno z rozwiązań i to jak najbardziej prawidłowe, poniżej:

0
  • Pomocny post
    #17 20 Gru 2011 11:30
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #23 21 Gru 2011 20:28
    1131673
    Użytkownik usunął konto