Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rejestr przesuwny 595, sterowanie

Szymon Tarnowski 19 Gru 2011 02:33 1656 3
  • #1 19 Gru 2011 02:33
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Witam
    Mam ciekawą zagwostkę, chcę wysterować procesorem rejestr 595. Niby napisałem sobie kawałek kodu ale ponieważ nie zadziałało to grzebię w samym sprzęcie. Objaw jest taki że jeśli mam podłączone GND, VCC (5V) oraz OE do GND, to na każdym wyjściu Q1-Q7 (OA - OH) mam stan wysokiej impedacji. Miernik pokazuje ok 0.5V które pływa podczas dotykania okolic. Co ciekawe wyjście Q7' (OH') też jest w takim stanie (a na schemacie blokowym nie ma wogóle możliwości stanu wysokiej impedancji). Układ jest praktycznie nowy, wyciągnięty świeżo z opakowania, raz lutowany. Na płytce jest procesor i stabilizator 5V, więc przekroczenie VCC wykluczam. Podłączenie wejścia OE oraz GND i VCC mają charakter metaliczny. Jakieś wskazówki o co chodzi?

PS Wyjścia rejestru aktualnie wiszą, nic do nich nie jest jeszcze przylutowane.

0 3
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #2 19 Gru 2011 20:03
    Krauser
    Poziom 26  

1. Podepnij MR do VDD.
    2. Skąd wiesz że masz na wyjściu Z. Woltomierz wpięty pomiędzy VDD a wyjście co pokazuje?

0
  • Katalog Megger
  • #4 19 Gru 2011 22:00
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Krauser napisał:
    1. Podepnij MR do VDD.
    MR jest po stronie wejściowej LATCH, IMHO nie może wpłynąć na stan HiZ na wyjściu, bo po drodze jest latch. U mnie sygnał MR jest sterowany z mikroprocesora, oczywiście jest w stanie jedynki.
    Krauser napisał:
    2. Skąd wiesz że masz na wyjściu Z. Woltomierz wpięty pomiędzy VDD a wyjście co pokazuje?
    Woltomierz pokazuje ok 0.5V, jak "pomacam" palcem to mam nawet do 2V.
    snnaap napisał:
    pokaż program i schemat (nawet fotkę schematu narysowanego odręcznie) to można coś rozmawiać dalej.
    Mam poważne wątpliwości czy to coś zmieni, bo opis z pierwszego postu mówi o wszystkim. Załączam printscreen z kawałkiem płytki, z lewej strony jest mikroprocesor, z prawej strony dalsze elementy, przy czym do czasu uruchomienia te elementy są nie wlutowane.
    rejestr przesuwny 595, sterowanie
    Programu nie mam co pokazywać bo problem nie jest w wysterowaniu układu tylko w samej istocie działania. IMHO nawet po włączeniu zasilania i przy jedynce na OE na wyjściu powinien być jakiś stan logiczny ale niekoniecznie stabilny.

Jakby kto pytał to akurat mam wlutowane 74LS595 (bo akurat nie miałem HC ani HCT pod ręką)

Rozwiązanie problemu: Nowy układ, wyjęty prosto z "paczki" okazał się uszkodzony. Po demontażu i wstawieniu kolejnej sztuki z taśmy wszystko zadziałało zgodnie z projektem

0