Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa Omnigena WZ 250 -uszkodzony kondensator

ixs 19 Gru 2011 10:16 5170 5
  • #1 19 Gru 2011 10:16
    ixs
    Poziom 16  

Mam pompę do wody na 220 V używana sporadycznie
    Ostatnio po kilku minutach pracy poczułem zapach spalenizny - wyłączyłem natychmiast pompę ( pompa pracowała chwilę pod dość niestabilnym obciążeniem gdyż prawdopodobnie przez nieszczelność zasysała trochę powietrza..).
    Otworzyłem pokrywę gdzie jest kondensator - widzę że się dosłownie wytopił i wylał się z niego jakiś plastik..)
    Czym mogło być spowodowane uszkodzenie? czy wystarczy wymienić kondensator, czy też może być uszkodzone jeszcze coś innego - gdzie można dostać taki kondensator - 8mF

0 5
  • #2 19 Gru 2011 18:07
    zyzy52
    Poziom 26  

Witam.
    Taki kondensator można kupić w sklepie z częściami AGD (np. od pralki).
    Co zaś do przyczyn jego uszkodzenia, to czasami dostaje przebicia, lub uzwojenie rozruchowe może dostać skrótu. Warto by obejrzeć uzwojenia silnika.

0
  • #3 19 Gru 2011 21:32
    wola
    Poziom 26  

Witam. Popatrz, na jakie napięcie jest kondensator. Może on się spalić bez zewnętrznych przyczyn, ale może uszkodzić się przez to uzwojenie pomocnicze.
    Pisząc ten post zakładam, że silnik posiada uzwojenie pomocnicze, a nie rozruchowe.

0
  • #4 21 Gru 2011 19:45
    ixs
    Poziom 16  

Kondensator jest na 450V co do uzwojeń to nie bardzo się w tym orientuje.
    Widziałem na alledrogo takie kondensatory 88uF, ale maja one 2 wyjścia - na moim jest 2 pary wsuwek po 2 - do tego podłączone są 3 kable
    Nie najlepsze zdjęcia telefonem ale może coś wyjaśnią
    http://zapodaj.net/a43cd8703329.jpg.html
    http://zapodaj.net/1cdf5d3f76f1.jpg.html
    2 podłączone kable wchodzą do silnika - jedna górna wsuwka jest wpięta do kabla zasilającego.

0
  • #5 21 Gru 2011 22:02
    wola
    Poziom 26  

Witam. Ile przewodów wychodzi z silnika?
    Czy uzwojenia są sprawne ,to nie wiem i na to pytanie Ci nie odpowiem.
    1) Sprawdź dokładnie jaką pojemność ma kondensator.
    2) Jak jest na 450V, to też co najmniej na takie napięcie kup.
    Jeśli, jak piszesz przy kondensatorze są połączone pomiędzy sobą dwa przewody, to ewentualnie możesz użyć takiego konektora;

Pompa Omnigena WZ 250 -uszkodzony kondensator

0
  • #6 14 Mar 2012 11:12
    ixs
    Poziom 16  

Ok dZieki za pomoc
    dostalem prawie identyczny kondensator tyko na 7,5 zamiast 8 zalozylem i pompa znow dziala.
    Dzieki za pomoc

0