Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocny sygnał DVB-T przesterowuje głowicę TV

19 Gru 2011 11:24 17050 20
 • Poziom 14  
  Witam.

  Mam taki problem w lokalizacji Tychy. Antena logarytmiczna [większa] z oryginalnym wzmacniaczem [z małej anteny log.] ustawiona idealnie wg dvb-t map na Kosztowy. Bez włączenia wzmacniacza łapie MUX2 na ok 60% moc i 90% jakość - działa normalnie. Jednak żeby odebrać słaby MUX3 muszę włączyć wzmacniacz. Wtedy MUX2: 80% moc, 100% jakość. MUX3: 65% moc, 95-100% jakość. I wszystko byłoby fajnie. Na telewizorze LG na którym testuję ustawienia anteny [bo ma dokładną skalę procentową] wszystko działa. Podłączam to do nowego Sharpa Aquosa [modelu w tej chwili nie podam bo to nie u mnie] i okazuje się, że obraz klatkuje jakby miał za słaby sygnał... Tam można tylko sprawdzić jakość sygnału i skacze między dobra a normalna. Jednak i MUX2 i 3 klatkują. Jeśli wyłączę wzmacniacz to mux 2 chodzi normalnie, ale tracę mux 3. Jedynym rozwiązaniem jest odejście od idealnej linii do nadajnika o ok 60-70 st w lewo. Wtedy na LG widzę, że moc spada średnio o 10% a jakość minimalnie się pogarsza na mux3. Jednak trochę wiatru, trochę złych warunków i znów się knoci bo sygnał już pewnie za słaby.

  Co warto zrobić? Wymienić wzmacniacz na antenie na słabszy? Bo może do małej anteny dawali jakąś mocniejszą wersję, a ja przełożyłem go do dużej? A może spróbować małego logarytmu? Zasilacz już zmieniałem, jest to samo. Można by kupić zasilacz regulowany, ale tutaj nie wróżę sobie sukcesów. Prędzej jakiś tłumik regulowany albo taki z 3 wejściami o różnym tłumieniu. Boję się, że to te 12V może mieć wpływ na głowicę i jest ona przesterowywana, ale wtedy nie powinno chyba również działać jak odwracam antenę w daleką od idealnej pozycję.

  Mieliście z takimi dziwotami do czynienia? Co możecie doradzić? Szukałem podobnych tematów, ale ciężko je odnieść do tego konkretnego.
 • flexghzflexghz
 • Pomocny post
  Moderator
  Czym prędzej zdemontować wzmacniacz i wtyczkę podająca zasilanie.
  Wyłączenie zasilania wzmacniacza powoduje że antena zostaje praktycznie odłączona od odbiornika. To co wówczas oglądasz to śmieci które indukują się na kawałku przewodu przy antenie oraz to co przejdzie przez pojemności wewnętrzne wzmacniacza. Wzmacniacz z odłączonym zasilaniem jest jakby dużym tłumikiem.
  Prawdopodobnie po zdemontowaniu wzmacniacza będziesz miła prawidłowy odbiór MUX2 i 3.
  Wysoce prawdopodobne ze trzeba będzie zastosować tłumik bo do Kosztów jest tylko około 13 km.

  Manią prześladowczą w Polsce jest masowe stosowanie wzmacniaczy by poprawić odbiór. Szczególnie tam gdzie sygnały są bardzo silne a obraz jest zakłócony właśnie z powodu zbyt silnego sygnału. Jeżeli widzimy ze obraz jest złej jakości to NIE NALEŻY domniemywać że sygnał wymaga wzmocnienia. Cała sztuka polega na zastosowaniu właściwej instalacji do danej lokalizacji. To nie fabryka gwoździ...
 • Poziom 14  
  Antena działała wcześniej bez wzmacniacza [bez płytki i zasilacza]... I mux 2 chodził pięknie. Jednak po włączeniu słabiutkiego mux 3 [2,5kW] okazało się że to za mało. Wyszukiwało kanały TVP, ale zrywały one ze względu na słaby poziom mocy i jakości sygnału. Konieczne więc było [przynajmniej tymczasowo do podniesienia mocy nadajnika] dołożenie wzmacniacza. A że miałem taki przy małym logarytmie to dołożyłem ten.

  Czyli w zasadzie wzmacniacz muszę mieć. Wychodziło by na to, że w Sharpie jest zbyt czuła głowica? I dać tłumik przed zasilaczem czy za zasilaczem?

  A może pokusić się w ramach testu i założyć mały logarytm ze wzmacniaczem?

  Poza tym to jest sygnał DVB-T więc wszystko widzę na wskaźnikach. I tak jak mówiłem na LG taka instalacja działa ok.

  Lokalizacja to Tychy, dzielnica Czułów ul. Pod Lasem. Bezpośrednią widoczność zakłóca las.
 • flexghzflexghz
 • Pomocny post
  Moderator
  Mały logarytm tak, ale bez wzmacniacza. W tej odległości każdy wzmacniacz będzie totalnie zagłuszony sinymi sygnałami analogowymi. Wzmacniacz jest zupełnie zbyteczny w niczym nie pomoże a tylko zaszkodzi.
  W Twojej sytuacji trzeba zmniejszyć najsilniejszy sygnał analogowy czyli TVP2 na kanale 21 do poziomu poniżej 80 dB. Bardzo prawdopodobne ze obecnie w antenie masz około 115 dB i ten sygnał musi wszystko przesterować.
  Tak jak pisałem; prawdopodobnie trzeba będzie zastosować tłumik albo nawet pułapkę ustawiona na kanały analogowe i tłumik jednocześnie.
  Jeżeli to jest Sharp to tym bardziej trzeba bardzo uważać, by nie przesterować odbiornika. To nie Panasłoik który ma precyzyjnie działająca automatykę.
 • Poziom 14  
  Trochę mi się to wydaje nie realne, skoro duży logarytm bez wzmacniacza nie daje rady to po małym bym się tego w ogóle nie spodziewał. Ale chyba nie pozostaje mi nic jak spróbować...
  Tylko czemu na telewizorku LG wszystko chula aż miło?
 • Pomocny post
  Moderator
  Bo LG ma duuuużo lepsza elektronikę, lepsze obwody wejściowe itd itp.... Nie tak dobrą jak Panasłoik, ale to taka różnica w technologii jak Mercedes do Trabanta.
  Najsilniejszy sygnał jaki może wejść do odbiornika nie powinien być silniejszy niż 10 mV, prawidłowy odbiór cyfrowy działa przy napięciu około 0,1 mV.
  I powtarzam; czynnikiem destrukcyjnym jest sygnał analogowy TVP2 a także (w mniejszym stopniu) TVP3 i Polsatu.
  Lepsze odbiorniki dają sobie rady z dużą dysproporcja siły sygnałów, słabsze już nie i trzeba im w tym pomóc, tłumiąc najsilniejsze z nich.
 • Poziom 14  
  A co się stanie jak się przesteruje odbiornik?

  Kupię tłumik i zobaczę przy tej mniejszej antenie. Któraś opcja powinna pozwolić na uruchomienie tego przy tym Sharpie.
 • Pomocny post
  Moderator
  Przy odbiorze analogowym przesterowanie widać jako zniekształcony obraz, czasami w negatywie obrazy się nakładają, są jakieś paski, linie falujące lub inne wynalazki.
  Słabszy sygnał cyfrowy jest już totalnie zaduszony. silniejszy się jakoś przebije.
  To co opisujesz to standardowe objawy zbyt silnego sygnału na wejściu odbiornika o nie najlepszych parametrach.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Zanim zamontujesz tłumik nie zapomnij zdjąć wzmacniacz.
 • Poziom 14  
  Dobra. Zrobię tak. Zdejmę dużą antenę i założę małą bez wzmacniacza. Zobaczymy jak będzie chodziło. Jeśli dalej nie cacy to zobaczę ze wzmacniaczem.
  Jeśli dalej będzie problem to kupię tłumik i ta sama procedura dla małej i dużej anteny.

  A jeśli chodzi o tłumiki to lepiej:
  http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=16832
  czy
  http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=53716
 • Moderator
  Ja bym założył tłumik do istniejącej anteny ze zdjętym wzmacniaczem.
  Zakładanie wzmacniacza 13 km od nadajników o łącznej mocy 1 MW to strzał w stopę.
  Założyłbym ten drugi TRA-2 , regulowany...
  Zrobisz jak zrobisz, ja bym nie ryzykował bo coraz zimnej na dworze.
 • Poziom 14  
  Zrobię jak radzisz. Dzięki! Na pewno napiszę co i jak. W środę jadę tam zobaczyć :)

  Niestety bez wzmacniacza nie działał mux z TVP. Zn działał, ale zrywał. Reszta była ok.
  ---
  Wpadłem więc na pomysł odwrócenia anteny na Wisłę. Sygnał wg telewizora na obu muxach:
  Siła: 100
  Jakość: doskonała.

  Antena, ze wzmacniaczem. Bo bez wzmacniacza zrywał mux z polsatem. Także teraz 31 kanałów łącznie z czeskimi TV+radio.
  Wszystko działa i to najważniejsze!

  Nie pisz posta pod postem!
  [_P_]
 • Moderator
  Oznacza to, że siła TVP2 w analogu jest taka, że nawet odbiornik głupieje.
  TVP2 to 450 kW, MUX3 to 2,5 kW. Doliczając poprawki antenowe to różnica napięcia w antenie około 27 dB. Widać bez stosowania pułapek będzie trudno.
  Ale dobrze że ze Skrzycznego jest wszystko ok.
 • Poziom 14  
  Dzięki. Jak jest taka dysproporcja to się nie dziwię, że są problemy...
 • Poziom 11  
  Witam, widzę że telewizja naziemna nadal jeszcze kuleje.

  Wszystko podzielone w paczki może i słusznie nie wnikam, ale mieszkając w Gliwicach w odległości około 25 km w linii prostej od Katowic mam problem.

  Z tego co wyczytałem to nadają dwie paczki MUX2 z mocą 63kW i MUX3 z mocą zaledwie 2,5kW.

  Posiadam TV LG 42LW570S + platformę N

  Ale jako ciekawy nowinek technicznych podłączyłem TV do anteny siatki ze wzmacniaczem na maszcie sięgający ponad dach domku.

  Paczka MUX2 - siła i jakość 100% - śmiga bezbłędnie przy zasilaniu anteny przy
  wyłączeniu zasilania siła 10% a jakość 0%

  Paczka MUX3 - siła skoki od 0% do 93-94% jakość 0% przy włączonym zasilaniu anteny.

  Dla mnie jest głupotą taka rozbieżność w mocach nadawanych paczek.

  Mam jeszcze jedno pytanko bo wspominacie tutaj o jakiś (tłumikach)
  W moim przypadku silnego sygnału paczki MUX2 nic się nie dzieje, ale czy zbyt silny sygnał może uszkodzić TV? Bo jak już wspomniałem i siłą i jakość jest na 100%

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
 • Poziom 39  
  shadowman83 napisał:
  Dla mnie jest głupotą taka rozbieżność w mocach nadawanych paczek.
  gdubyś poczytał trochę informacji o DVB-T to wiedziałbyś, że znajdujemy się obecnie w okresie tzw. "przełączenia" (ang. "switchover"), kiedy to, z powodów technicznych niektóre mux-y nadawane są na kanałach tymczasowych (zastępczych) oraz z tymczasowymi mocami emisyjnymi (z reguły dość niskimi). I taka jest właśnie emisja mux-3 z Kosztowych. Mux-2 nadaje zaś z mocą docelową.

  Ale zgadzam się, że totalną głupotą było w ogóle włączenie tych tymczasowych emisji - gdyby ich nie było, nie byłoby 90% problemów z odbiorami DVB-T.

  shadowman83 napisał:
  Paczka MUX3 - siła skoki od 0% do 93-94% jakość 0% przy włączonym zasilaniu anteny.
  Gliwice są w zasięgu odbioru chronionego mux-3 z Kosztowych - Mapa zasięgu mux-3 - ale problemem bywa nieprzewidywalny wpływ czeskiego nadajnika Pradedm nadającego na tym samym kanale, co mux-3 z Kosztowych - vide Kierunki na nadajniki Kosztowy, Skrzyczne i Praded.

  Z reguły sprawę rozwiązuje prawidłowa instalacja odbiorcza i precyzyjnie ustawiona antena.

  Można też próbować odbierać mux-1 ze Skrzycznego i mux-2 z Kosztowych

  shadowman83 napisał:
  W moim przypadku silnego sygnału paczki MUX2 nic się nie dzieje, ale czy zbyt silny sygnał może uszkodzić TV? Bo jak już wspomniałem i siłą i jakość jest na 100%
  uszkodzić to nie, natomiast może uniemożliwić prawidłowy, stabilny odbiór, czy to analogu czy DVB-T.
 • Moderator
  W przypadku Katowic a szczególnie Gliwic problemem nie jest tutaj zbyt słaby sygnał MUX3 a zbyt silny sygnał TVP2 na kanale 21. Przy tak dużych dysproporcjach mocy sygnałów są spore problemy jeżeli są stosowane wzmacniacze antenowe o złych parametrach intermodulacujnych. W antenach "siatkowych" jakie są w sprzedaży żaden ze wzmacniaczy nie spełnia tych zaostrzonych wymagań. Wielokrotnie widujemy w internecie takie ogłoszenie: "Wzmacniacz LNA177 - idealny dla DVBT MPEG4!!!!" - to kłamstwo i naciąganie ludzi. Nie dość że wzmacniacz ten nie spełnia podstawowych wymagań dla zastosowań analogowych to zupełnie nie nadaje się do wzmacniania sygnałów cyfrowych.

  Poczytaj tu:
  http://elektronikab2b.pl/technika/3851-modulacja-przeglad-podstawowych-typow
  i cytat fragmentu:
  ...
  Modulacja OFDM nie wymaga odstępu między sąsiadującymi kanałami, gdyż ortogonalność nośnych zmniejsza interferencje międzykanałowe. Dlatego stosowanie techniki OFDM wiąże się z nałożeniem bardzo ostrych wymagań pod względem liniowości układów przetwarzania sygnałów, po stronie nadawczej i odbiorczej. Niespełnienie tego warunku powoduje zakłócenia intermodulacyjne pogarszające ortogonalność transmisji.
  ...

  W Polsce stosowany jest MPEG4 AVC H264 8k z modulacją COFDM (jest to rozwinięcie modulacji OFDM)
  Dysproporcja wielkości sygnału między TVP2 a MUX3 to ponad 26 dB (20 razy), to spore utrudnienie. Dlatego w tej sytuacji wskazane jest:
  - zdemontowanie wzmacniacza szerokopasmowego przy antenie;
  - bardzo precyzyjnie ustawić antenę, wskazana antena silnie kierunkowa z uwagi na zakłócenia od strony południowych sąsiadów;
  - jeżeli sygnał TVP2 jest na tyle silnym że jego napięcie na wejściu odbiornika przekracza 3 mV należy zastosować pułapkę lub/i tłumik antenowy.
  - wielkość tłumienia należy ustawić tak by siła sygnału MUX2 była na poziomie około 90% i nie miała tendencji do zmian wielkości.

  Jeżeli podczas sprawdzania siły i jakości sygnału zauważasz że następują dość raptowne skoki - np dość długo jest 80% po czym skacze do 100 lub spada poniżej 50% to znaczy że jakiś element toru odbiorczego jest albo przesterowany albo wprowadza zniekształcenia.

  Tego typu usterek najczęściej nie widać na przekazie analogowym.
 • Poziom 14  
  Dołożę się do wątku.
  Jestem z Raciborza, mam instalację z anteną z DIPOLA:
  Na 21-60 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm
  oraz 7-mio elementówą na pasmo 1-12.
  Obraz analogowy jest u mnie od lat tip-top.
  Kupiłem tunery na naziemną i zaczął sie problem. MUX-2 chodzi idealnie ale MUX-1 chodzi jak chce.
  W dodatku mam efekt, jak dołożę na kablu drugi telewizor (piętro/parter) ten na parterze wogóle nie działa na MUX1. Jak odepnę ten górny dolny chodzi.

  Za tymi antenami mam zwrotnicę antenową ze wzmacniaczem, dołozyłem wzmacniacz AWS144 i całkowita klapa, obraz analogowy jest przesterowany, a cyfrowy wogóle nie chodzi.
  Podejrzewam, że wzmacniacz przedobrzył sprawę.
  I jeszcze jedno. Przekręciłem anteny na Opole-Chrzelice i cyfrowy "żyleta", analogowy kiepski.

  Co radzicie ?

  Poprzez edycję proszę poprawić załącznik/ link zgodnie z zasadami forum:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
  [_P_]
 • Moderator
  Należy pozostać przy odbiorze Z Chrzelic. Jest bliżej i korzystniejsza trasa.
  Do odbioru z tego obiektu w pasmie VHF jest potrzebna antena w polaryzacji pionowej, ale na mniej niż rok nie warto przy niej cokolwiek robić.
  Jak zrobi się cieplej to wejdź na dach, zdejmij tę zwrotnicę i kabel podłącz bezpośrednio do anteny na pasmo UHF.
 • Poziom 14  
  Z uwagi na regionalny z KAtowic, chciałem pozostać na nadajnikach z Katowic.
  Ale widzę, że się chyba nie bardzo da.
  Zastanawiam się nad stłumieniem sygnału z AWS144. Ten wzmacniacz ma regulację na wejściu. Czyli daje za wysoki sygnał na wyjściach.

  Pytanie. Czy da się go jakos stłumić w prosty sposób ? Np. przez dołożenie oporników etc. ? Szukałem w swojej okolicy tłumików ale moje sklepy z okolicy tym nie handlują.
 • Poziom 39  
  rysiekj napisał:
  W dodatku mam efekt, jak dołożę na kablu drugi telewizor (piętro/parter) ten na parterze w ogóle nie działa na MUX1. Jak odepnę ten górny dolny chodzi.
  A jak ten drugi TV dołączasz, inaczej mówiąc, jak rozgałęziasz sygnał?

  rysiekj napisał:
  Kupiłem tunery na naziemną i zaczął sie problem. MUX-2 chodzi idealnie ale MUX-1 chodzi jak chce.
  To są cenne informacje, ale może podałbyś poziomy i jakości mux-ów podawane przez poszczególne odbiorniki / dekodery.

  Antenę ustawiałeś pod kątem MAX jakości odbieranego mux-1 (k55)?

  rysiekj napisał:
  dołozyłem wzmacniacz AWS144 i całkowita klapa,
  Nie rób tego. Albo zwrotnica ze wzmacniaczem albo zwrotnica pasywna plus wzmacniacz.

  rysiekj napisał:
  Pytanie. Czy da się go jakos stłumić w prosty sposób ? Np. przez dołożenie oporników etc. ?
  Stosując odgałęźnik sygnału lub rozgałęźnik wielokrotny. Z oporników też można zrobić tłumiki sygnału typu T, potrzeba tylko wyliczyć ich wartości.

  rysiekj napisał:
  I jeszcze jedno. Przekręciłem anteny na Opole-Chrzelice i cyfrowy "żyleta", analogowy kiepski.
  Chrzelice nadają na niższych kanałach niż Kosztowy, a dla części ATX-ów odbiór powyżej k50 to już wyzwanie.
 • Moderator
  MUX3 nadawany przez Chrzelice zawiera TVP3 w wersji Katowickiej:
  http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=18&t=2617
  MUX3 nadawany z Kosztów jest w Raciborzu nieodbieralny z uwagi na czeski multipleks na tym samym kanale. Odbiór MUX3 z Kosztów będzie możliwy po wyłączeniu analogów i przeniesieniu MUX3 na k.41
  Natomiast MUX3 z Chrzelic na k.43 jest odbierany bez większych problemów, pomimo mniejszej mocy nadajnika.