Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gateway FPD2185W wymiana elektrolitów dała połowiczny sukces

HemaN 19 Dec 2011 12:02 6920 7
 • #1
  HemaN
  Level 10  
  Witam,
  od jakiegoś czasu borykałem się z różnymi kaprysami ww monitora. Aż pewnego dnia przestał się włączać w ogóle:
  Poszperałem trochę w necie, znalazłem możliwą przyczynę - elektrolity. Po wymianie wszystkich (zasilacz + 3 na płycie głównej) monitor zaczął ładnie reagować na przycisk power, co wcześniej nie było regułą, i to tyle pozytywnych rzeczy. Monitor po wymianie zachowuje się tak:
  Co ciekawe monitor wykrywa obecność sygnału, ponieważ jeśli go nie ma przechodzi w tryb stand by (pomarańczowa dioda), a gdy sygnał się pojawia przełącza się w tryb normalnej pracy, tyle, że ekran pozostaje czarny. Próbowałem łączyć monitor z komputerem przez D-sub i DVI - zachowanie identyczne. Zacząłem przyglądać się PCB zasilacza i odkryłem coś takiego:

  Gateway FPD2185W wymiana elektrolitów dała połowiczny sukces

  Gateway FPD2185W wymiana elektrolitów dała połowiczny sukces

  To niebieskie to chyba jest kondensator, oznaczenie to 22J 3 kV (22J oznacza 22 picoF?). Kondensator, który został ominięty wygląda na nieźle sfatygowany, przegrzał się? Czy to może być przyczyną dziwnego zachowania monitora? Monitor był na naprawie gwarancyjnej zaraz po kupnie, w protokole naprawy było napisane, że wymieniono moduł WN. Ale raczej wymienili tylko elektrolity, bo te, które wymieniłem na pewno nie były oryginalne.
 • Helpful post
  #2
  lisek
  Service technician RTV
  W FPD2185W jest inwerter AIVP-0017 na 6-lamp.
  Zastosowano scalak BIT3193G + polowe kpl. oznaczone jako BE5235 i BE5X24,
  Quote:
  U301, U304 are AOD405 [replaced by AOD417
  U302, U305 are AOD408 [replaced by AOD484

  (w zasilaczu jest scalak NCP1200A6)

  Z filmu nie wynika czy masz czarny ekran bo brak podświetlenia ,czy brak sygnału np. pulpit Windowsa.
  Aby się przekonać podświetl z boku ekran lampka ,latarka i zobacz czy masz pulpit Win , (przez moment coś sie pojawia na ekranie)
  Jak masz to problem w inverterze
  Porównaj jak ten kondensator jest podłączony w ukł. scalak z kawałkiem schematu -aplikacja w inv. BIT3193

  Gateway FPD2185W wymiana elektrolitów dała połowiczny sukces
 • #3
  HemaN
  Level 10  
  Podświetlanie latarką z boku nic nie daje, bo matryca jest obudowana ramką, ale jestem pewien, że to podświetlenie. W ciemnym pokoju, gdy ekran był czarny (np. aplikacja cmd rozciągnięta na cały ekran) zawsze było wyraźnie widać smugi światła od katod. Teraz po zniknięciu ekranu BIOSu (na filmie) jest kompletnie ciemno, nic się nie świeci. Do tego pamiętam, że wcześniej, gdy monitor przełączał się w tryb pracy (niebieska dioda) zawsze słyszałem pisk cewek. Teraz nie ma go w ogóle. Tak więc dzięki za wskazówkę :) . Za podświetlaniem przemawia też fakt, że monitor bardzo ładnie przełącza się pomiędzy trybami pracy i stand by. Mam jeszcze dwa pytanka:
  1. Gdzie mogę znaleźć cały schemat zasilacza do tego monitora?
  2. Na PCB zasilacza w moim monitorze wszędzie oznaczenia kondensatorów/oporników zaczynają się od liczby 3, a na schemacie, który pokazałeś wszelkie oznaczenia zaczynają się od 1. Czy następne cyfry są takie same? (R313 u mnie to R113 na Twoim schemacie?)
 • #4
  lisek
  Service technician RTV
  To jest kawałek z innego monitora , ale ten sam scalak.
  Numeracja to rzecz względna , wazne jest jak i które elementy sa podłaczone.
  Ten Gateway to klon Samsunga , ale robiony w Chinach i dlatego takie numery z zasilaczem
  Tam trzeba wymienić wszystkie elektrolity bez patrzenia czy wyschnięte czy "wypukłe"
  Co do zasilacza to poszukaj na forum ,opcja szukaj >pole w ramce ,wpisz NCP1200 powinno dac namiary na schematy.
 • #5
  imperpl
  Level 23  
  HemaN wrote:
  Poszperałem trochę w necie, znalazłem możliwą przyczynę - elektrolity. Po wymianie wszystkich (zasilacz + 3 na płycie głównej) monitor zaczął ładnie reagować na przycisk power, co wcześniej nie było regułą, i to tyle pozytywnych rzeczy. Monitor po wymianie zachowuje się tak:


  Pusty śmiech mnie ogarnia. A kawałek o płycie głównej już powalił mnie na ziemię. Ale dawaj dawaj, proponuje jeszcze powymieniać wszystko co się da w zasilaczu i na płycie głównej. A na koniec i tak sie pośmiejemy, bo dalej nie masz zielonego pojęcia co jest grane.

  Na koniec - zamiast szperać w necie, poszperaj w monitorze i znajdź prawidziwą przyczynę, a że nie masz umiejętności to poprostu oddaj do serwisu.

  lisek wrote:
  Tam trzeba wymienić wszystkie elektrolity bez patrzenia czy wyschnięte czy "wypukłe"


  Lisek, nie żartuj sobie...
 • #6
  HemaN
  Level 10  
  Czy bawi Cię obrażanie innych? Nie przyszło Ci do głowy, że wymieniłem kondensatory, bo były bardzo spuchnięte, a te na płycie głównej całkowicie otwarte? Ale pewnie takie tłumaczenie elo pro użytkownikowi nie mieści się w głowie... Pewnie trzeba było je zostawić, bo praca z uszkodzonymi kondensatorami jest dla elektroniki bardzo wskazana.

  Tak, nie mam pojęcia co jest nie tak. Gdyby było inaczej, naprawiłbym to sam i nie zawracał nikomu głowy. Właśnie dlatego zwróciłem się o pomoc na forum. To wg Ciebie dziwne? I wyobraź sobie rozebrałem monitor w poszukiwaniu ewentualnych problemów. Nawet zaniosłem inwerter do serwisu, ale serwisant stwierdził, że to coś z transformatorów i raczej nie opłaca się naprawiać. Tak więc pozostaje mi tylko kupno nowego inwertera lub monitora.

  Podsumowując - nie masz do powiedzenia nic wnoszącego do tematu, proszę nie udzielaj się. Tymczasem życzę wesołych świąt, lepszego następnego roku i na przyszłość mniej jadu.

  PS. Czy ktoś może wskazać polski sklep, gdzie można zakupić inwerter AIVP-0017. Znalazłem w dwóch sklepach, ale sprzęt jest niedostępny. Na allegro też na razie niczego nie widzę.

  Edit: literówka

  Moderated By Dzimi:

  Proszę o stonowanie wypowiedzi i merytoryczne posty. Autor tematu stara się przy pomocy forum naprawić monitor, całość tematu jest logicznie sformułowana, umieścił temat w początkujących, uznając że nie ma wielkiej wiedzy w naprawach.

 • #7
  lisek
  Service technician RTV
  Quote:
  i dlatego takie numery z zasilaczem Tam trzeba wymienić wszystkie elektrolity bez patrzenia czy wyschnięte czy "wypukłe"

  Tak napisałem. I tak należy to rozumieć!

  p.s

  Wszystkim Użytkownikom Forum - Moderatorom i zaawansowanym, początkującym, sympatykom prostego serwisu TV oraz monitorowej elektroniki i ich rodzinom z całego serca składam najserdeczniejsze życzenia - odrobinę radości, nadziei na lepsze jutro, spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

  Gateway FPD2185W wymiana elektrolitów dała połowiczny sukces
 • #8
  arko71
  Level 25  
  Podsumowując temat - monitor trafił do mnie z Allegro:

  Uszkodzenie było tak śmieszne, że aż ośmieszające "serwisy" - po wymianie kondziołków - przy podłączaniu świetlówek do inwertera zagiął się pin w gniazdku na inwerterze, przez co inwerter "nie widział" świetlówki i układ zabezpieczający po chwili wyłączał podświetlenie.

  Aktualnie pozostał jeszcze problem z piszczeniem inwertera, ale tutaj podejrzewam przebicie na świetlówkach/przewodach (na innym egzemplarzu inwertera jest to samo).

  PODSUMOWUJĄC - na przyszłość:

  JAK WYMIENIASZ KONDENSATORY UWAŻAJ PRZY PODŁĄCZANIU ŚWIETLÓWEK!