Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skanowanie w sieci - "serwer skanowania" ?

KSRhaziel 19 Dec 2011 12:23 7566 11
    KSRhaziel
    Level 36  
    Mam taki problem, który chciałbym jakoś rozwiązać. Mianowicie w pewnej organizacji są komputery i drukarki sieciowe. Komputery znajdują się w sieci X, a drukarki w sieci Y, zaś obydwie te sieci są niezależne. Pośrodku stoi sobie serwer drukowania, która posiada interfejsy w obydwu sieciach. I tutaj sprawa jest prosta - drukowanie następuję poprzez serwer i wszystko działa.

Niestety ostatnio coraz więcej podłącza się urządzeń wielofunkcyjnych do sieci, a ludzi chcą na nich skanować. Urządzenia te (HP) umożliwiają:
    1. skanowanie po IP
    2. skanowanie do maila
    Druga opcja niestety nie sprawdza się. Z kolei pierwsza opcja wymusza, aby urządzenia były wpięte do sieci X (komputerowej), co powoduje coraz więcej problemów i czego nie mogę praktykować w nieskończoność.

Chciałbym jakoś tą sytuację rozwiązać. Gdyby skanery miały możliwość skanowania do jakiegoś zasobu sieciowego, to dałoby radę coś wymyślić. Niestety sytuacja jest bardziej skomplikowana. Pierwsza koncepcja to postawienie czegoś na wzór serwera drukowania, który spełniał by rolę "serwera skanowania" - po zleceniu skanowania, serwer łączył by się ze skanerem, skanował, a następnie umieszczał plik na jakimś zasobie sieciowym. Jednak zastanawiam się, czy jest to do zrealizowania w jakiś rozsądny sposób.
    Czy zatem ktoś miał już do czynienia z takim problemem, rozwiązaniem "serwera skanowania", a może ma pomysł na jakieś inne rozwiązanie tego problemu?
    al777
    Level 26  
    Tytułem wstępu - nie mam gotowego rozwiązania i nie słyszałem o "serwerach skanowania", ale ... mam jakiś pomysł.
    Domyślam się, że druga metoda (skanowanie do maila) nie wypaliła ze względu na rozbudowane metody autoryzacji (konieczne obecnie do walki ze spamem) i maile nie dochodzą.
    A gdyby tak w sieci lokalnej uruchomić prosty serwer pocztowy, bez dostępu do niego z zewnątrz, tylko i wyłącznie w tym celu, aby "kombajny" miały gdzie wysłać mail ze skanem ? Serwer mógłby mieć pojedyncze konto (wszystkie maile z obrazkami trafiają w to samo miejsce), a dostęp przez webmail z jakimś prostym hasłem (i tak nie wychodzi na zewnątrz) dla wszystkich.
    Moja propozycja - hMailServer (dla Windows).

Oczywiście to tylko pomysł.
    KSRhaziel
    Level 36  
    al777 wrote:
    Tytułem wstępu - nie mam gotowego rozwiązania i nie słyszałem o "serwerach skanowania", ale ... mam jakiś pomysł.
    Domyślam się, że druga metoda (skanowanie do maila) nie wypaliła ze względu na rozbudowane metody autoryzacji (konieczne obecnie do walki ze spamem) i maile nie dochodzą.
    A gdyby tak w sieci lokalnej uruchomić prosty serwer pocztowy, bez dostępu do niego z zewnątrz, tylko i wyłącznie w tym celu, aby "kombajny" miały gdzie wysłać mail ze skanem ? Serwer mógłby mieć pojedyncze konto (wszystkie maile z obrazkami trafiają w to samo miejsce), a dostęp przez webmail z jakimś prostym hasłem (i tak nie wychodzi na zewnątrz) dla wszystkich.
    Moja propozycja - hMailServer (dla Windows).

Oczywiście to tylko pomysł.
    Niestety nie w tym problem. Organizacja ma własny system pocztowy i skaner potrafi się zautoryzować i wysłać maila. Ale po prostu pracownicy nie radzą sobie z tym dobrze. Niestety są to pracownicy, którzy ogólnie używają haseł w stylu "12345", itp. Również nie chcę uzależniać działalności skanerów od działalności serwera pocztowego. Dlatego poszukuję jakiegoś innego rozwiązania.
    huluk
    Level 31  
    A jakie to urządzenia? Ja się spotkałem z takimi, którym można przez program skanowania ustawić miejsca docelowe np. jako udostępniony katalog na serwerze lub udział ftp i tam zapisywały prace. Jaki system działa jako serwer? Tutaj jest rozwiązania dla serwera linuxowego.
    KSRhaziel
    Level 36  
    huluk wrote:
    A jakie to urządzenia? Ja się spotkałem z takimi, którym można przez program skanowania ustawić miejsca docelowe np. jako udostępniony katalog na serwerze lub udział ftp i tam zapisywały prace. Jaki system działa jako serwer? Tutaj jest rozwiązania dla serwera linuxowego.

1. Są to urządzenia głównie:
    HP CM2320fxi
    HP M2727nf
    HP 2840
    I niestety nie mają skanowania do zasobu.
    2. Serwer postawić można na dowolnym systemie.
    3. Hmm... "Proste skanowanie" jest już jakąś wskazówką. Tylko pytanie jak linux poradzi sobie ze sterownikami do ww. urządzeń.
    bogiebog
    Level 43  
    > 1. skanowanie po IP

To niech server wydruku działa jak router (nie domyślny) między dwoma sieciami.
    Na skanerze ustawiasz drogę do drugiej sieci (lub bramę domyślną jeśli nie możesz ustawić drogi) na IP routera i router znajdzie IP docelowy w drugiej sieci.
    Ibuprom
    Level 26  
    A te skanery mają przyciski "szybkiego dostępu"? Ja mam u siebie skonfigurowane to tak że pod konkretnymi przyciskami są skonfigurowane adresy mailowe konkretnych userów, przychodzi taki, wybiera swój numer i drukarka automatycznie wysyła skan na zdefiniowany pod przyciskiem adres. Myślę że wystarczyłoby u Ciebie na tym serwerze druku przekierować port na drugą sieć do adresu na którym masz serwer pocztowy i powinno zadziałać. Niestety, ale nie ćwiczyłem wysyłania maili w różnych podsieciach bez ustawiania tras domyślnych a konfigurując jedynie przekierowania portów...
    powerm
    Level 23  
    W HP CM2320fxi i HP 2840 jest ogólnodostępny port kart SD, załóż kartę i niech każdy sobie zrobi skrót do tego zasobu.
    Niestety nie widziałem tego slotu w HP M2727nf.

Jedak dużym minusem tego rozwiązania jest to że nie ma żadnych zabezpieczeń i poziomów dostępów.
    metallowiec
    Level 16  
    Najłatwiej było by ustawić routing pomiędzy sieciami. Bez dodatkowego kombinowania.
    zataraa
    Level 13  
    Chyba cały Twój problem polega na tym że masz wersje skanerów "żebrak deluxe" :)
    Czyli lokalnie OK, ale zdalnie już kicha.
    Routing nic nie da, to nie drukowanie.
    Czy skanery mają opcje skanowanie do Folderu ?
    Jeśli tak to wystarczy dobrać się do skanera i podmienić scieżkę.
    Jeśli nie mają to z pustego nie nalejesz :D.