Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącze przechodzi przez lokal - jakie przepisy ?

bossanoga 19 Gru 2011 12:34 1045 6
  • #1 19 Gru 2011 12:34
    bossanoga
    Poziom 8  

Witajcie,

Jesteśmy w trakcie remontu lokalu usługowego, lokal znajduje się w dużym biurowcu.
    Po zdjęciu starego podwieszanego sufitu okazuje się iż przez nasz lokal przechodzi zasilanie dla jednej z dwóch części biurowca, kabel jest dość gruby, nie wiem jakie ma zabezpieczenia ale były do niego podłączone dwie skrzynki po 40A każda(na pewno jest ich więcej, więc zabezpieczenie na kablu jest o wiele większe).
    Problem polega na tym iż nie chcemy żeby taki przewód przechodził przez nasz lokal, wystarczy że kiedyś ktoś przez przypadek natrafi na niego wiertarką i będzie tragedia. Czy są jakieś przepisy które opisują jak powinien wyglądać przebieg takiego przewodu, sposób jego montażu ? Podczas rozmowy z właścicielem o zmianie położenia kabla chciałbym mieć jakieś wsparcie "prawne" a nie tylko zdrowy rozsądek ;)

Pozdrawiam.

0 6
  • Pomocny post
    #2 20 Gru 2011 14:02
    INTOUCH
    Poziom 30  

Sprawdź czy instalacja wykonana jest zgodnie z projektem i czy spełnia obecne przepisy prawa budowalego.
    Jeśli kabla nie ma w projekcie to stwarza on rzeczywiste zagrożenie podczas prac remontowych.

0
  • #3 20 Gru 2011 16:29
    bossanoga
    Poziom 8  

Spotkałem się dzisiaj z właścicielem.
    Zajrzeliśmy w plany i okazało się iż nie ma w nich śladu po tym kablu. Okazało się też że nie jest to zasilanie połowy budynku tylko jeden z najemców który prowadzi solarium nielegalnie, bez wiedzy właściciela położył ten kabel(przez pozostałe lokale zamiast po zewnętrznej ścianie budynku). Kabel idzie więc do wycięcia a ja mam problem z głowy, dzięki za pomoc !

0
  • #4 20 Gru 2011 16:59
    INTOUCH
    Poziom 30  

Nie ma sprawy.
    Teraz ten nielegalny kabel musisz w legalny sposób usunąć.
    Między innymi pisemna zgoda właściciela.
    Skonsultuj usunięcie kabla z właścicielem budynku.
    Tak na prawdę to jest obowiązek właściciela budynku żeby dopilnować usuniecie kabla , lub zaktualizować projekt z tym kablem.

0
  • #5 20 Gru 2011 17:04
    bossanoga
    Poziom 8  

To już(na szczęście) nie mój problem, właściciel solarium ma się tym zająć, właściciel budynku wymusi to na nim, sam się strasznie "zdenerwował" że ktoś za jego plecami takie cuda wyrabia.

0
  • #6 20 Gru 2011 17:07
    INTOUCH
    Poziom 30  

Ciekawe ile prądu nakradł ten własciciel solarium.
    Znaczy na ile kasy okradł właścicela.

0
  • #7 20 Gru 2011 17:18
    bossanoga
    Poziom 8  

Przewód był podłączony pod licznik, chodzi o sam sposób montażu.
    Wyobraźcie sobie przewód o średnicy około 8 cm. podwieszony w trzech miejscach do sufitu w pomieszczeniu które ma około 25 metrów długości. Po demontażu starych kasetonów kabel po prostu dotykał posadzki prawie na całej długości, dziwie się że nie zerwał tych kasetonów. Dalej wcale nie jest lepiej, kabel wchodzi do pionu CO, akurat mieści się pomiędzy rurami które ogrzewają cały pion.
    Podobno robiła to jakaś firma ;)

0