Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GA-K8VT800 Pro, Sony Optiarc AD-5260S - Windows XP nie wykrywa napędu SATA

Lumos1985 19 Gru 2011 12:37 2529 9
  • #1 19 Gru 2011 12:37
    Lumos1985
    Poziom 7  

Witam,
    Mój problem polega na tym że Windows XP Pro nie chce współpracować z napędem DVD podłączonym przez SATA. Zaszła potrzeba reinstalacji systemu i próbowałem w tradycyjny sposób z płyty ale komputer zatrzymuje się na czarnym ekranie z napisem "instalator sprawdza konfiguracje sprzetowa komputera". Po długich mękach udało mi się zainstalować system z pebdrive i tutaj system wykrywa napęd ale po instalacji sterowników płyty głównej napędu już nie ma.

Jak rozwiązać problem z instalacją bo z pendrive trwało to dobre 3 godziny i co zrobić żeby system wykrywał napęd. DVD kupiłem niedawno i przed próbą reinstalacji działało dobrze. Dodam że Ubuntu w wersji LiveCD działa dobrze.

Konfiguracja komputera:

- płyta gł: Gigabyte GA-K8VT800 Pro
    - procesor: AMD Sempron 3100+
    - RAM: Elixir 1 GB
    - karta graficzna: Galaxy GeForce FX5500
    - dysk: WD1200 (ATA)
    - napęd DVD: SONY OPTIARC AD-5260S (SATA)
    - zasilacz: Modecom Feel-350ATX (sprawdziłem zasilacz testerem i jest ok)

• #2 19 Gru 2011 12:44
    irek6311
    Poziom 33  

W nLite zintegruj sterowniki SATA z Windows XP ,
    jak Windows XP bez latki SP3 to też zintegruj w nLite i problem zniknie .

• #3 19 Gru 2011 13:35
    Lumos1985
    Poziom 7  

Integracja sterowników nie pomaga niestety. Tym razem instalacja zatrzymuje się przy "instalator ładuje pliki (windows executive)"

• #4 19 Gru 2011 14:07
    Kasek21
    Poziom 43  

Sprawdzić na innej płycie z Windowse'm.
    Sprawdzić na innym kablu SATA.
    Sprawdzić na innym napędzie albo napęd na innym komputerze.

Lumos1985 napisał:

zasilacz: modecom Feel 350ATX (sprawdziłem zasilacz testerem i jest ok)

Nie, ten "zasilacz" nie jest OK.

• #6 19 Gru 2011 14:14
    Lumos1985
    Poziom 7  

Sprawdzałem inne płyty, inne kable a napęd na nowszej maszynie działa prawidłowo. Inny napęd mam na ATA i ten nie sprawia problemów. Co do zasilacza to znam opinie na jego temat ale nie kupie sprzętu za 300 zł do 5 letniego kompa.

ad dari3

Tak mam ale efekt jest ten sam.

• #7 19 Gru 2011 14:22
    krzychupar
    Poziom 39  

Jeżeli napę ATA nie sprawia problemów to na nim postawić system ze zintegrowanymi sterownikami SATA i po instalacji systemu jeżeli wszystko będzie dobrze podłączyć napę SATA.

• #8 19 Gru 2011 14:50
    irek6311
    Poziom 33  

Z tej strony http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-k8vt800_pro/download/
    sterownik VIA VT8237 SATA RAID driver scal z Windows XP w nLite ,
    by Windows XP poprawnie działał z SATA wszystkie łatki i aktualizacje musi mieć ,
    ten sterownik SATA też musi być zainstalowany w Windows by poprawnie działały napędy SATA ,
    w Biosie włącz rozruch vs SATA .

• #9 20 Gru 2011 22:46
    Lumos1985
    Poziom 7  

Przepraszam za długa przerwę ale próbowałem różnych rozwiązań. Częściowo problem się rozwiązał. Zainstalowałem system używając innego starszego napędu ATA potem programem Driver Genius sprawdziłem aktualizacje sterowników. Pobrałem aktualizacje i napęd zaczął działać w XP.
    Reinstalacje systemu uruchamia się jedynie z poziomu windows. Dogranie sterowników i aktualizacji za pomocą nLite nie skutkuje. Płyta albo się nie bootuje albo w najlepszym razie instalacja zatrzymuje się podczas kopiowania jakiegoś z plików. Próbowałem wiele razy.

Zastanawiam się czy plyta główna i napęd są na pewno sprawne, być może ten model nie radzi sobie z napędami SATA.

Na razie komputer działa :D wiec dzięki za pomysły i wszelką pomoc.

ps. Można jakoś sprawdzić czy płyta gł. jest w 100% sprawna? Kondensatory są ok.

• #10 20 Gru 2011 22:56
    Usunięty
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME