Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Atmega48][bascom/c] Moduł sieci RS485 - RFID, 1W, IR, PWM - poprawność schematu

19 Dec 2011 14:11 4573 14
  • Level 10  
    Witam

Pracuję nad modułem, który z założenia ma pracować na magistrali RS-485.
    Odcinki bardzo krótkie - rozpiętość nie więcej niż 10m - wtedy chyba można nawet pominąć rezystory terminujące jak i 'rozgwieździć' magistralę ;)

Zaplanowałem, że układem identyfikującym moduł w sieci będzie DS18B20 lub DS2401 - dzięki temu uzyskam id modułu na poziomie sprzętowym.

Układ RFID odpowiedzialny będzie za odczytywanie tagów UNIQUE. Para dioda-tsop to bramka podczerwieni jako czujnik. PWM do sterowania silnikiem. Diody led informujące o stanie urządzenia.

Jak wspomniałem, układów w sieci będzie więcej - dodatkowo zależy mi na wykryciu kolejności rozmieszczenia. Do tego celu służyć ma 5. pin złączy IN i OUT. Moduł A będzie wysyłał swoje id (1wire) modułowi B, z którym jest połączony.

Schemat to połączenie wiedzy z elektrody :) ale mam pewne wątpliwości. Dotyczą one poprawności schematu. W szczególności:
    - układu zasilania 24/5v
    - układu pwm na buz11
    - użycia wewnętrznego kwarcu procesora
    - sposobu wykrywania kolejności wpięcia
    - typu złącz Board-to-Board (jak kątowy goldpin ale na 6-8A)
    - języka programowania (bascom czy c - oba języki używane 8 lat temu...)

Poniżej schemat.
    ps. Zlecając wykonanie np. 5 takich modułów muszę pisać odrębny temat w dziale biznes?

pozdrawiam
    Kuba

[Atmega48][bascom/c] Moduł sieci RS485 - RFID, 1W, IR, PWM - poprawność schematu
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 28  
    Po pierwsze co to za układ DS24010?
    2. Czy jest sens aby do adresowania wykorzystywać jakieś układy? Przecież można to zrobić za pomocą kilku zworek. I tak z 4 zworek masz 16 układów, z 5 zworek masz 32 układy itd.. (można wykorzystać odpowiedni DIP-SWITCH)
    3. Zasilanie z 78M05. Masz sporo rzeczy podłączonych do stabilizatora i przy napięciu wejściowym może on się grzać. Sprawdź jaki jest łączny pobór prądu. Ewentualnie na pcb można zrobić większe pole masy aby odprowadzić ciepło.
    4. Nie widzę na schemacie MOSFET BUZ11. Czy to ma być ten triak BT138? Zmień ten symbol natychmiast i nie nazywaj triaka mosfetem.
    5. Do komunikacji po RS485 lepiej zastosować kwarc zewnętrzny 11.0592 MHz lun inny który nie wprowadza błędów w transmisji. Dodatkowo brak ci rezystorów 120Ω przy ADM485.
    6. jakie to złącza Board-to-Board (jak kątowy goldpin ale na 6-8A) masz na myśli?
    7. Co do języka to wybór należny do ciebie. Osobiście robię bascom ale wiem, że C jest bardziej rozwojowy i uniwersalny choć trudniejszy w początkach.
    8. Jak chcesz zlecić zaprojektowanie płytki to zapraszam na prv, mogę zaprojektować i wykonać takie płytki.
  • Level 10  
    Dzięki za odpowiedź.
    Błędy poprawione (BUZ11 i DS2401).

1. Chodzi o DS2401 - numer seryjny
    2. Dipswitch wymaga ingerencji człowieka (możliwe błędy w nastawach) a układy DS2401 kosztują mniej więcej tyle samo - tym bardziej, że w planach mam wykonanie większej ilości tych modułów.
    3. W sumie wychodzi 448,5mA max, szczegóły niżej.
    4. Błąd - poprawione
    5. Kwarc - ok. Co do rezystorów to czytałem, że na krótkich odcinkach nie są wymagane. Czy to prawda?
    6. Moduły mają być ze sobą bezpośrednio łączone. Chciałbym wykorzystać kątowe złącza podobne do tych ale niestety nie udało mi się znaleźć do tego gniazda kątowego. Wszelkie łączenia są typu wtyk_męski-pcb i gniazdo_żeńskie-przewód a chciałbym użyć obu złączy w wersji pcb.

Pobór prądu:
    ADM4851 - 200mA
    DS18B20 / DS2401 - 1.5mA
    5xLED - 100mA
    TSOP4840 - 5mA
    HTRC110 - 137mA
    Atmega8 - 5mA

pozdrawiam
    Kuba
  • Helpful post
    Level 28  
    1. Zastosowanie tego układu ma już sens :)
    2. Jasne dobry wybór w takim razie
    3. 78M08 wytrzyma ten prąd ale przy Uwe=24V będzie się znacznie grzał. Może jednak 7805 1A które też są w wersji SMD
    5. Nie zwsze są wymagana ale dobrze dać je na płytce a wlutować tylko w najbardziej oddalonych modułach.
    6. Dalej nie wiem o jakich złączach mówisz ale te które pokazałeś są także w węższych rozstawach (3,5mm, 3,96mm).

A po co ci optoizolacja na 6N137 gdy przełącznik S1 już nie ma optoizolacji i wchodzi bezpośrednio na uP?
  • Level 10  
    ad 3. Rozwiązanie musi być stabilne, ale czy 7805 będzie się grzał mniej czy po prostu 'więcej wytrzyma'?
    ad 5. Cały szkopuł polega na tym, że chcę mieć identyczne moduły :) więc rezystory będą w każdym albo w żadnym z nich... ew. przełącznik, ale to pokaże faza testów.
    ad 6. Hmm - postaram się jaśniej. Weźmy 4pinowy wtyk męski molex (np. zasilanie peryferiów komputera). Jest on montowany najczęściej jako złącze kątowe na pcb. Ale nigdy nie widziałem odpowiednika drugiej strony - żeńskiego gniazda na pcb. Zawsze jest ono na przewodach. Dlatego wspomniałem o analogii do goldpinów w wersji kątowej.
    ad 7. Bo linia z przełącznikiem wychodzi z modułu A i wchodzi w moduł B właśnie na tę linię z optoizolacją. Moduł A przesyła nieustannie swoje ID modułowi B - przełącznik ma tę funkcjonalność wyłączać.

Zakładając, że moduł będzie miał 10cm długości - ich odpowiednie łączenie umożliwi stworzenie listwy 10 modułów o długości 1m bez stosowania przewodów - kwestia dobrania odpowiednich złączy.

Poprawiłem schemat dodając rezystor terminujący i przełącznik
  • Level 16  
    Dobry schemat urządzenia. Czytałem RFID oparte na LM358 zwykle.
  • Level 10  
    Hm.. no to teraz trudne zadanie. HTRC110 kosztuje 8zł, a LM358... 0,80zł 10 krotna różnica w cenie!
    Ale ilość elementów dodatkowych jest większa w przypadku tańszego uC i teraz... jak to się przełoży na koszt montażu? Czy 'fabryce' jest to obojętne? Bo wykonanie urządzeń prototypowych pewnie kosztować będzie tak samo dużo ;) Ale czy w przypadku montażu 'taśmowego' rozwiązanie oparte na LM358 będzie nadal tańsze?
  • Helpful post
    Level 16  
    HTRC110 nie łatwiej będzie zainstalować. Zamiast lepiej ADM4851 ADM485. W moim ADM4851 obszar to trudne do uzyskania i kosztowne.

Dodano po 3 [minuty]:

RFID = 1 LM358 9 rezystory 0805 8 kondensatorów 0805 2 BAV99

Dodano po 1 [minuty]:

1 Cewka 1,5 mH lub cewki
  • Level 10  
    ADM4851 może obsłużyć do 256 odbiorników na magistrali zamiast standardowych 32 - ma to kluczowe znaczenie.

Znalazłem firmę montującą smd w cenie 1,8gr/element więc LM358 mimo istotnej różnicy w ilości elementów będzie tańszym rozwiązaniem, dzięki za info! :) muszę przerobić schemat...
  • Level 16  
    Program z HTRC110 nie jest łatwe.. Układ z LM358 czytałem na 5 - 9 cm pompowana tylko nogi z ATmega48.
  • Level 10  
    Tak, wiem, kod Manchester...

Lehastar, mam schemat na LM358, ale widzę, że Ty używasz mniejszej liczby elementów w bloku wzmacniacza.

• Helpful post
    Level 16  
    Napisz do mnie e-maila wyślę mój schemat urządzenia. Są one wszystkie do siebie podobne. Może mam trochę łatwiej.
  • Level 10  
    Poprawiłem schemat wg wskazówek (w 1. poście)

Przede wszystkim:
    - zmieniłem uP na Atmega48
    - za RFID odpowiada LM358
    - zasilanie poprzez MC34063

Liczę, że ktoś życzliwy zerknie jeszcze fachowym okiem na ten projekt zanim umieszczę zlecenie na wykonanie prototypu :)

pozdrawiam
    Kuba
  • Helpful post
    Level 14  
    Układ 6N137 zdaje się ma wyjście typu OC wiec wyjście powinieneś mieć podciągnięte do zasilania, a nie do masy.
  • Level 10  
    Faktycznie, błąd poprawiony - dziękuję!

Zastanawiam się jeszcze czy dobrze dobrałem elementy przetwornicy dc/dc.

Kalkulator wypluł coś takiego:

Vin = 24.00 ÷10% V
    Vout = 5.00 V
    Iout = 0.50 A
    Vripple = 0.10 V
    Vin min = 21.60 V
    ...
    Ct = 100.47 pF
    Ipk = 1.00 A
    Rsc = 0.30 Ω
    Lmin = 40.44 µH
    Co = 12.50 µF
    R1 = 10.00 kΩ
    R2 = ((Vout - 1.25) / 1.25) * R1 = 30.00 kΩ

Tyle, że 500mA to maksymalny prąd jaki układ pobierze. Co się stanie gdy pobór prądu będzie wynosił np. 200mA?

pozdrawiam
    Kuba