Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot kuchenny 110V 300W na 220 V - wystarczy tylko transformator ?

de-em 19 Gru 2011 16:32 9192 15
  • #1 19 Gru 2011 16:32
    de-em
    Poziom 9  

Witam,

Temat dość często poruszany jednak nigdy nie końca nie poprowadzony, przez co nasuwa mi się kilka pytań.

Mam możliwość sprowadzenia robota Kitchen Aid, różnica cen pomiędzy PL a USA jest znaczna (USA 850 zł - PL 2400 zł) dlatego myślę, że warto się pobawić z przerabianiem.

Parametry urządzenia to 110V 300W, czy wystarczy dobrać odpowiedni transformator i (jeżeli się zmieści w obudowie) podmienić go (lub zastosować zewnętrzną obudowę), czy może jednak trzeba dodać/wymienić inne elementy. Skomplikowanej budowy pod względem elektryki to raczej to urządzenie nie ma.

Dość często pojawiają się posty o uszkodzeniu urządzenia bądź wywalaniu korków, nie bardzo rozumiem z tych wszystkich wypowiedzi czego to dotyczy, czy po wymianie transformatora mogę się tego spodziewać ??

Pozdrawiam
    Dawid

0 15
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 19 Gru 2011 16:57
    goldi74
    Poziom 43  

Wystarczy transformator 230/110V o odpowiedniej mocy. Są już takie gotowe w obudowach przeznaczone specjalnie do zasilania sprzętu z USA.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 19 Gru 2011 17:29
    Fazi87
    Poziom 24  

Jeżeli w środku jest silnik zasilany bezpośrednio z sieci 110v to musisz zastosować zewnętrzny transformator, 450W to koszt ok 150zł za portalach aukcyjnych. Wątpię aby w środku była elektronika oraz silnik na niskie napięcie, jeszcze nie widziałem takich robotów kuchennych.

0
  • #6 10 Sty 2012 22:51
    merlinowski
    Poziom 2  

O ile nie ma problemu aby uruchomić urządzenie zasilane z sieci 110v w naszym kraju to należy się zastanowić czy nie warto zapłacić więcej i mieć np 5 lat gwarancji, tym bardziej że dostęp do części zamiennych tej marki jest żaden.

0
  • #7 12 Lis 2012 22:08
    wstef
    Poziom 12  

Trochę odgrzebuję temat, ale myślę, że przyda się potomnym to info.

Otóż KitchenAid Artisan i Classic 110V od wersji 220V czyli export różni się:

1. Inny stojan silnika
    2. Inny wirnik silnika
    3. Inny phase control board, czyli triakowy regulator obrotów
    4. Wersja export posiada filtr zakłóceń, wersja usa nie
    5. Wersja export posiada sprężynkę na blokadzie przechyłu głowicy, wersja usa nie.
    6. Wersja export ma dodatkową osłonkę na wałku, na który zapina się mieszadła.

Żeby toto zadziałało nam na 220V bez żadnych transformatorów należy nabyć:

1. Stojan 220V nr części 9701670 cena w PL 126,51 zł
    2. Wirnik 220V nr części 9708316 cena w PL 132,25 zł
    3. Phase control board 220V nr części 9706596 cena w PL 57,21 zł
    Filtr przeciwzakłóceniowy nr części 4176340 cena w PL 124,65 zł, to można sobie darować.
    No i oczywiście wymieniamy wtyczkę bądź cały kabel jak ktoś chce zalaną fabryczną na 220 V :) . Fabryczny kabel wersji export wygląda identycznie jak kabel do PC-ta. Nr oryginału jakby ktoś bardzo chciał to 9702319, cena w PL 40,12 zł.

Wszystko dostępne w north.pl , w usa te części są jeszcze tańsze, można nabyć nawet gotowy 220V conversion kit zawierający wszystko, nawet europejską aluminiową obwódkę ze znakiem CE :) i wpisanym napięciem 220V i mocą 300W : http://www.appliancezone.com/ShowProduct.aspx?ID=43351 , wysyłają do Polski bez problemu jakie części byś sobie tylko zażyczył.

Service manual jest ogólnodostępny na stronie europejskiego centrum serwisowego: http://www.kitchenaidparts.be/centers/servicemanual/mixer.pdf
    Blender też tam jest ;) http://www.kitchenaidparts.be/centers/servicemanual/blender.pdf i dużo innych informacji, instrukcji wogóle: http://www.kitchenaidparts.be/centers/

EDIT: NIESTETY JUŻ NIE DOSTĘPNE, NA SZCZĘŚCIE ZAPISAŁEM KOPIĘ NA DYSKU I DODAŁEM TEN PLIK POST NIŻEJ

Ciekawostka: Artisan ma wg specfikacji 300W, Classic 250W a nr tych częsci są identyczne dla obydwu wersji - więc może to być tylko marketingowa różnica, że niby ten tańszy Classic jest trochę słabszy ;)

Jeżeli ktoś chciałby zasilać wersję 110V przez trafo, nie wydaje mi się, żeby różnica częstotliwości miała jakiekolwiek znaczenie, ponieważ zastosowany silnik to szeregowy silnik komutatorowy, a takiemu, z tego, co pamiętam ze studiów, wszystko jedno, czy zasilimy go napięciem stałym czy przemiennym o takiej czy innej częstotliwości. Sam czujnik prędkości obrotowej silnika w Kitchenaid jest mechaniczny odśrodkowy (!!!), więc niezależny od częstotliwości. Impulsy z niego podawane do phase control board, który steruje napięciem podawanym na silnik.

Tyle od strony technicznej, a tak czy inaczej, przy obecnym kursie $, koszcie wysyłki z usa, nieomal 100% pewności, że nam to oclą, warto poszukać moim zdaniem jednak na miejscu w PL czy w Unii wersji 220V.

Warto również przeglądać niemiecki ebay ( ebay.de ) w poszukiwaniu używanych sprzętów oraz przystawek.

Swojego Artisana 220V kupiłem jakiś czas temu za 105 euro + 30 euro wysyłka (ciężkie to !) - używany, niedziałający, z całym wyposażeniem, jakie dostaje się przy zakupie nowego - na aukcji był opisany "niedziałający, na części, nie podjęto próby naprawy". Jak się okazało jeden kabel się ułamał przy konektorku w środku :) Ostatnio wylicytowałem właśnie na ebay.de to: http://sklep.vivamix.pl/maszynka-fga-przecierak-id-54.html za 25,50 euro + 10 euro wysyłka do PL, kilkuletnie, stare - nowe nieużywane w pudełku :)

2
  • #9 12 Sie 2014 22:22
    adamikpawel
    Poziom 9  

Skąd brałeś te numery części? Nie mogę nigdzie znaleźć tych części na 220v do kitchenaid professional 600. W nim silnik ma 500w 1.3 hp.

0
  • #10 03 Gru 2014 13:05
    lolotes
    Poziom 1  

Ktoś ma namiar na sklep, gdzie te części można tanio zamówić, na north.pl jest brak dostępność. Na otyna.pl trochę się boję dodatkowych opłat. Może jakiś sklep w UK lub Niemczech?

0
  • #12 08 Sty 2015 23:15
    piosza24
    Poziom 1  

Witam,
    ostatnio nabyłam mikser KitchenAid 5KSM150PS oczywiście z USA dokupiłam tym samym transformator który przy świątecznych wypiekach odmówił posłuszeństwa i się spalił. Obecnie mieszkam w UK i czy ktoś mógłby mi pomóc w wybraniu kolejnego transformatora np. z e-baya który mi posłuży na dłużej niż godzinę;) z góry dzięuję za pomoc

0
  • #13 09 Sty 2015 07:23
    wstef
    Poziom 12  

Jeżeli jesteś w UK to tam na budowach stosuje się narzędzia na 110V:

" It is normally required, under Health and Safety regulations, when working on site, to use only 110 Volt tools."

I taki transformator trzeba kupić, żadne chińskie g o ile to ma działać więcej niż raz.

Ekonomicznie to jednak bez sensu, taniej już wyszłoby wymienić wspomniane wcześniej części w mikserze na wersje 220V.

Np coś takiego:

http://www.axminster.co.uk/110v-site-transformers

1
  • #14 19 Mar 2015 07:45
    tomwoz
    Poziom 10  

Witam,
    Przymierzam się do zakupu miksera KitchenAida w wersji USA, czyli 110V. I tutaj jest dokładnie podane jakie 3 części do wymiany są. I pewnie się za to zabiorę, ale jest pytanie o transformator.

Pewnie macie spore doświadczenie dlatego chciałem dopytać, bo panuje opinia, że na transformatorach urządzenia przystosowane do 110V pracują dużo krócej (czyli są awaryjne). Dlatego proszę o dwa słowa z doświadczeń i ewentualnie komentarz jakie konkretnie elementy mogą się uszkodzić w mikserze (bo jeśli jest to stojan, wirnik albo ta płytka kontrolna - to to i tak mogę wymienić na docelowe 220V).

Spalenie transformatora rozumiem, że wynika z jego niskiej jakości i mnie nie boli. Bardziej boli mnie uszkodzenie robota i tego chciałbym uniknąć.

0
  • #15 20 Maj 2015 21:47
    merlinowski
    Poziom 2  

Jeżeli chodzi o miksery KitchenAid serii Artisan / Classic to przy zastosowaniu autotransformatora 230 -> 110 V to występuje problem z niskimi obrotami - nie można ich ustawić ale mikser będzie działał a usterki będą typowe: sprzęgło, płytka, szczotki...
    W modelach Professional 600 nie ma tego problemu.

Artisana można stosunkowo niedrogo przystosować do zasilania z sieci 230 V,
    i to nie w Autoryzowanym Serwisie bo tam cena takiej usługi wynosi 1100 zł a gwarancja pół roku.

0
  • #16 07 Wrz 2015 19:40
    dejfit
    Poziom 20  

Jakie graty potrzebne do przeróbki blendera KSB1575? na szybko znalazłem tylko do niektórych z serii KSB5 wychodzi, że 9706760 oraz 9706613 i kabel
    Link

0