Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mikrokontroler pracujący w wysokich temperaturach

19 Dec 2011 17:27 1302 6
  • Level 2  
    witam,

do pracy inżynierskiej potrzebuję mikrokontrolera, który pracowałyby w temp. 100-120°C. Będzie on zastosowany w rejestratorze danych przekładni zębatej. Jego zadaniem będzie stworzenie i wysłanie paczki z pomiarami tensometrycznymi (tensometr oporowy), temperatury (pt100 lub pt1000), oraz będzie musiał reagować na odczyt halotronu (rejestrator będzie mierzył temperaturę i naprężenia w obrębie tylko jednego zęba). Odczyt temperatury nie będzie wymagał dużej częstotliwości próbkowania , jeśli chodzi o tensometr, tutaj sprawa wygląda inaczej: pomiar rozpocznie się chwilę przed zazębieniem danego zęba, a skończy się chwilę po wyzębieniu (częstotliwość próbkowania musi być duża, ponieważ nie jestem w stanie określić dokładnie w którym momencie zazębienia naprężenia będą największe).

Zdaję sobie sprawę z tego, ze temperatura pracy jest dosyć wysoka, jeżeli będzie taka potrzeba, mogę opracować układ chłodzenia.

Jestem studentem Mechaniki i Budowy Maszyn, stąd poziom mojej wiedzy na temat mikrokontrolerów nie jest zbyt wysoki i szczerze mówiąc nie wiem nawet jak się do tego zabrać.

W swojej pracy zajmuję się mechaniką tego rejestratora tak więc nie potrzebuję konkretnych informacji, tylko ogólny zarys.

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za ewentualne błędy.

Pozdrawiam
  • Level 24  
    HT83C51 Link

W jakim języku będzie zaprogramowany i jakie są ograniczenia rozmiaru tego mikrokontrolera? link u góry to tylko przykład że istnieją :)
  • Level 2  
    tak jak pisałem wcześniej, zajmuję się tylko mechaniką tego urządzenia, może kiedyś w ramach dyplomu magisterskiego pociągnę to do końca i wykonam. Na dzień dzisiejszy znam podstawy C++.

Jeśli chodzi o rozmiar, to cały układ będzie rozłożony na "tarczy" obracającej się razem z badanym kołem około fi100mm.
  • Helpful post
    Level 24  
    Link

A tutaj mały spis mikrokontrolerów z serii PIC 8 oraz 16 bitowych.
  • Level 2  
    wielkie dzięki za pomoc :)
  • Level 26  
    Do temperatury 105°C możesz stosować łatwo dostępne mikrokontrolery ST z serii STM8 lub STM32 (temperatura ta odnosi się do temp. złącza). Powyżej tej temperatury trzeba już szukać mikrokontrolerów w wersji automotive. Dostępne z tej serii są mikrokontrolery Analog Devices ADuC, które pracują do 125°C.
pcbway logo