Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mikrokontroler pracujący w wysokich temperaturach

19 Gru 2011 17:27 1272 6
 • Poziom 2  
  witam,

  do pracy inżynierskiej potrzebuję mikrokontrolera, który pracowałyby w temp. 100-120°C. Będzie on zastosowany w rejestratorze danych przekładni zębatej. Jego zadaniem będzie stworzenie i wysłanie paczki z pomiarami tensometrycznymi (tensometr oporowy), temperatury (pt100 lub pt1000), oraz będzie musiał reagować na odczyt halotronu (rejestrator będzie mierzył temperaturę i naprężenia w obrębie tylko jednego zęba). Odczyt temperatury nie będzie wymagał dużej częstotliwości próbkowania , jeśli chodzi o tensometr, tutaj sprawa wygląda inaczej: pomiar rozpocznie się chwilę przed zazębieniem danego zęba, a skończy się chwilę po wyzębieniu (częstotliwość próbkowania musi być duża, ponieważ nie jestem w stanie określić dokładnie w którym momencie zazębienia naprężenia będą największe).

  Zdaję sobie sprawę z tego, ze temperatura pracy jest dosyć wysoka, jeżeli będzie taka potrzeba, mogę opracować układ chłodzenia.

  Jestem studentem Mechaniki i Budowy Maszyn, stąd poziom mojej wiedzy na temat mikrokontrolerów nie jest zbyt wysoki i szczerze mówiąc nie wiem nawet jak się do tego zabrać.

  W swojej pracy zajmuję się mechaniką tego rejestratora tak więc nie potrzebuję konkretnych informacji, tylko ogólny zarys.

  Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za ewentualne błędy.

  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  HT83C51 Link

  W jakim języku będzie zaprogramowany i jakie są ograniczenia rozmiaru tego mikrokontrolera? link u góry to tylko przykład że istnieją :)
 • Poziom 2  
  tak jak pisałem wcześniej, zajmuję się tylko mechaniką tego urządzenia, może kiedyś w ramach dyplomu magisterskiego pociągnę to do końca i wykonam. Na dzień dzisiejszy znam podstawy C++.

  Jeśli chodzi o rozmiar, to cały układ będzie rozłożony na "tarczy" obracającej się razem z badanym kołem około fi100mm.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Link

  A tutaj mały spis mikrokontrolerów z serii PIC 8 oraz 16 bitowych.
 • Poziom 2  
  wielkie dzięki za pomoc :)
 • Poziom 26  
  Do temperatury 105°C możesz stosować łatwo dostępne mikrokontrolery ST z serii STM8 lub STM32 (temperatura ta odnosi się do temp. złącza). Powyżej tej temperatury trzeba już szukać mikrokontrolerów w wersji automotive. Dostępne z tej serii są mikrokontrolery Analog Devices ADuC, które pracują do 125°C.