Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensatory- uzasadnienie zastosowania

19 Gru 2011 18:55 1194 1
  • Poziom 9  
    Częścią mojej dyplomowej pracy inżynierskiej jest budowa robota mobilnego.
    Przy budowie opierałem się na notach katalogowych i innych projektach znalezionych w sieci.

Schemat: Kondensatory- uzasadnienie zastosowania

Bez kondensatorów C2, C3, C10, C12, C13 i z mniejszym kondensatorem C11 układ nie działał poprawnie. Po zastosowaniu rozwiązań z innych projektów układ działa elegancko.
    W pracy muszę uzasadnić językiem w miarę naukowym dlaczego zostosowałem te wszystkie kondensatory.
    Co myślę, że rozumiem:
    - kondensatory ceramiczne 100nF, 330nF mają za zadanie eliminację wysokoczęstotliwościowych zmian napięcia, oraz odsprzęganie poszczególnych układów
    - kondensatory elektrolityczne mają za zadanie eliminację niskoczęstotliwościowych zmian napięcia, stabilizację napięcia przy nagle zwiększonym poborze prądu, oraz uzupełnianie chwilowego zapotrzebowania na prąd.

Proszę o napisanie czy dobrze myślę, dlaczego kondensator C11 musi mieć dużą pojemność, a także po co w ogóle są kondensatory pomiędzy wejściami silników (C12, C13).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Szanowny Panie inżynierze, jest Pan na właściwej drodze rozumowania. Chwalebny jest fakt przeprowadzenia eksperymentów i wyciągnięcia prawidłowych wniosków. Można było pójść "na skróty" i skorzystać z wyszukiwarki. Ten rodzaj analizy też jest zapisany w bazie. Innym sposobem postępowania było zapoznanie się z notą aplikacyjną układów serii '78xx. Przy wyborze materiału źródłowego zwykle kieruję się objętością pliku. Bardzo pomocna jest nota Fairchild'a.
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheets2/52/529144_1.pdf
    Na stronie 24 opisano funkcję kondensatorów ceramicznych. Pomogę z "problemem" C11, C12, C13.

Na schemacie widzimy, że C 11 jest stosowany bezpośrednio przy sterowniku L293, którego obciążenie stanowią dwa silniki komutatorowe ze wzbudzeniem od magnesów trwałych. Zachowują się one trochę "paskudnie" podczas startu, gdyż prąd rozruchowy znacznie przewyższa prąd nominalny, a podczas pracy iskrzą na szczotkach. Na podstawie tego można wyciągnąć wniosek, że C11 konieczny jest podczas startu, a dwa pozostałe zmniejszają zakłócenia pochodzące od szczotek.

Pzdr.

================================================================

Zakres wiedzy podlegający ocenie, więc musi to być praca samodzielna. Regulamin, punkt 3.1.17 (dawniej 16).