Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opis - test Zhaoxin 936D - Stacja lutownicza

Galareta 15 Aug 2016 09:57 85272 137
    Piotr160292
    Level 38  
    koloboro wrote:
    g_egorz wrote:
    Czy wiadomo już coś z tym wsadem i ewentualną poprawką chińczyków.

Procesor zabezpieczony przed odczytem.

Ha, wiedziałem, że tak będzie! W życiu bym nie powiedział, że chinole byliby tacy naiwni, aby nie nałożyć lockbitów na procek...

slavo666 wrote:
    Tam montują nawet elementy z odzysku, nic nowego.

Tak właśnie myślałem, biorąc pod uwagę, że bodajże potek w egzemplarzu rozpracowywanym przez Dave'a był skorodowany i wyglądał właśnie na odzyskany z jakiegoś sprzętu...
  • TermopastyTermopasty
    janek1815
    Level 38  
    Piotr160292 wrote:
    Ha, wiedziałem, że tak będzie! W życiu bym nie powiedział, że chinole byliby tacy naiwni, aby nie nałożyć lockbitów na procek...

Byłoby to dziwne gdyby tego nie zrobili. Ile macie komercyjnych urządzeń na rynku bez lockbitów?
    Piotr160292
    Level 38  
    Dokładnie... Dlatego napisałem, że jest to do przewidzenia, bo to byłby z ich strony strzał w stopę, jakby locków nie nałożyli.
  • TermopastyTermopasty
    slavo666
    Level 18  
    Odnośnie tego wyświetlacza, przy którym tak się upierasz, to muszę cię uświadomić, że pomiar temperatury w stacjach tej klasy obarczony jest dużym błędem, wynikającym z budowy i jakości zastosowanych elementów jak i również z procesu produkcji tych stacji. Można to bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy przyłożyć grota do punktu lutowniczego o bardzo dużej powierzchni, który odbierze ciepło aż do momentu zastygnięcia cyny na grocie i obserwować wskazania temperatury - nie zmienią się znacznie, a grot przywrze do płytki i nici z lutowania, czyli temperatura jest poniżej punktu topnienia spoiwa.
    Za duża jest bezwładność termistora w kolbie, a pomiar temperatury też jest prymitywny i prawdopodobnie nie ma tam fabrycznej kalibracji. Wszystko jest klepane według prototypu. Temperatura grota pływa sobie w zakresie nawet kilkudziesięciu stopni, a grzałka sterowana jest trybem "0-1".
    Lutowanie produkcyjne tą stacją wykonuje się "na wyczucie", po obserwacji spoiwa. Nie trzeba do tego wyświetlacza temperatury. Tyle samo da ci skala na obudowie. Ustawiasz sobie mniej więcej te 300 stopni i regulujesz w zależności od potrzeb.

Wyświetlacz temperatury ma uzasadnienie przy stacjach wyższej klasy, gdzie moc grzałki sterowana jest algorytmem PID. Tam faktycznie to, co ustawiłeś na wyświetlaczu znajduje się na grocie (oczywiście też z pewną odchyłką). Takie stacje to koszt gdzieś od 500zł w zależności od mocy i producenta.
    Piotr160292
    Level 38  
    Ta stacja akurat nie przekłamuje - sprawdzałem... Wysłałem ją już do serwisu. O dziwo powidzieli mi, że do 10 dni załatwią temat, a byłem przekonany, że mi napiszą, że muszą do Chin wysłać, więc z miesiąc/dwa sobie poczekam. Jestem tylko wkurzony na siebie, bo nie napisałem w zgłoszeniu serwisowym, że chcę zwrot gotówki. :/
    Piotr160292
    Level 38  
    Jestem w szoku. oO Stacja wróciła już po 4-rech dniach roboczych i okazało się, że nic złego się nie stało. Jak przewidziałem zgon zaliczył bezpiecznik i problem jeszcze był z lutami, bo w protokole serwisant napisał, że jeszcze poprawił luty na przewodach zasilania. Jednak widzę, że niepotrzebnie zbeształem tą stację... Chwała jej, że zabezpieczenie w postaci bezpiecznika zrobiło swoje i nie usmażył się stablizator, albo nawet procek. Przy okazji przyjarzałem się na spokojnie kolbie, dlaczego mi grot lata i okazało się, że tulejka, która jest nasuwana na grot ma źle spasowany kołnierz i po nakręceniu nie jest dostatecznie dociskana. Dopasowałem podkładkę, nasunąłem na grzałkę pod tą tulejkę i jest już sztywny jak pręt.
    Piotr160292
    Level 38  
    Mam jeszcze pytanie - orientujecie się, czy da radę podpiąć japońską kolbę Hakko pod tą stację bez integrencji w zasilanie? Z tego co widzę wtyk jest taki sam, tylko widzę, że Zhaoxin wrzucił grzałke 60W, a Hakko 50W i zastanawiam się, czy w tym momencie nie będzie stać na przeszkodzie zasilanie grzałki...
    janek1815
    Level 38  
    Moc nie ma znaczenia skoro jest mniejsza. Sprawdź czy grzałka jest podłączona do tych samych końcówek co w drugiej kolbie. Pozostanie tylko sprawdzenie czy wskazania będą identyczne jeśli chodzi o temperaturę. Raczej termopara powinna być taka sama.
    Piotr160292
    Level 38  
    Tak właśnie myślałem, ale to tylko na chłopski rozum, więc wolałem dopytać...
    Piiotr83
    Level 9  
    U mnie ta stacja działała 8h dziennie przez ponad 2 miesiące, przez ten czas nie wymieniałem nawet grotu, nic niepokojącego się nie działo.
    Piotr160292
    Level 38  
    Ja też jadę cały czas na fabrycznym grocie.. Miałem wymienić kolbę, bo wkurzał mnie latający got przez luz na grzałce. Udało mi się jednak dojść na czym dokładnie polega defekt, ze grzałka lata i okazało się, że podkładka o odpowiednim fi rozwiązała problem i już jest sztywna jak pręt. Po prostu okazało się, że kołnierz tuleji trzymającej grot jest za krótki i po prostu nakrętka nie miała jak jej dociągnąć i usztywnić.
    Tototamtotakieto
    Level 9  
    Pochwalę i ja. Od 2011 roku 5 dni w tygodniu ok 8 godzin dziennie. Z awarii - transoptor wysypał się w stacji i 2-ga grzałka obecnie.
    Ken Rosenberg
    Level 1  
    Stacja jak sprawuje sie bardzo dobrze. Mam ja od roku i nie mam żadnych zastrzeżeń. To jest moja pierwsza stacja lutownicza i naprawdę jestem z niej zachwycony :)
    mwp05
    Level 11  
    Witam
    Koledzy, pomóżcie, doradźcie...

1. Spaliła się grzałka wiec wymieniłem ale z nowa grzałką i druga kolbą stacja nie grzeje do wybranej temperatury. A raczej nie grzała (patrz punkt 2).
    Stacja grzała cały czas na pełna moc, było widać po rozgrzanym grocie. Grot przygasał tylko w czasie kręcenia potencjometrem. Co mogło paść?
    Coś mi świta,że padały tyrystory? Jeżeli tak, to jaki tam siedzi model, bo u mnie napis wymazany i nie widać.

2. W ferworze walki, chociaż nie wiem jak to możliwe, by po dwóch rozkręceniach urwał się kabelek od transformatora, tak niefortunnie, ze nie ma możliwości go zalutować. pytanie jakie tam trafo przychodzi a dokładniej jakie napięcia. Jedno do zasilania elektroniki to sobie zmierzę a drugie do grzałki? Z tematu wychodzi mi, że 24-28V ?

3. I teraz pora na druciarstwo. Zakup nowego, czy nawet starego trafa mija się z celem bo koszty trafa i wysyłki, pomyślałem więc, że wykorzystam moduł zasilacza impulsowego 24V 3A?
    Jest szansa, że to zadziała?
    Piotr160292
    Level 38  
    Pytanie zasadnicze jeszcze czy w ogóle dobrą grzałkę kupiłeś... Te stacje mają dwa modele kolb - z matelową i ceramiczną grzałką. Niestety one są niezamienne. Co do kabelka zależy jaki... Mnie urwał się żółty to podłączyłem go do rdzenia trafa i działa...
    mwp05
    Level 11  
    Grzałka była ceramiczna więc kupiłem ceramiczna i wymieniłem. Może nie wyraźnie zaznaczyłem w pierwszym zdaniu ale kupiłem tez druga kolbę i na tej kolbie też nie działała.
    Co do kabelka, to nie wiem co ci odpisać, ale nie mam zamiaru kabla z uzwojenia podpinać do masy...
    Piotr160292
    Level 38  
    Zależy co to jest... Tak jak Ci mówiłem, mnie jeden odpadł spod izoacji - żółty - i działa tak... Widocznie to była masa - nie wnikałem, bo stwierdziłem że i tak do kosza pójdzie więc jak się zjara to trudno... A próbowałeś przelutować elektronikę? Może gdzieś się zimny lut zrobił? Weź bardzo dobre szkło i zobacz czy nie ma takich popękanych, albo porowatych jak struktura betonu. Kiedyś miałem przypadek z inwerterem matrycy właśnie, że luty nie były popękane, a właśnie chropowate jakby beton... Ściągnąłem je, nałożyłem ołowiową , złożyłem i podświetlenie ruszyło, tak więc spróbować warto. Biorąc pod uwagę że nawet też wczoraj w przedłużaczu mi się odlutował samoczynnie przewód od włącznika to bym się nie zdziwił specjalnie jakby po przelutowaniu poszła... Na własne mówiąc też miałem jaja z nią tylko że padł bezpiecznik.Była na gw, serwis napisał że przelutował elektronikę, zmienił bezpiecznik i działa do dziś bez problemów na fabrycznej grzałce jeszcze, tak więc może i Twoja dostała problemów z lutami.
    mwp05
    Level 11  
    Przeglądnę i przelutuje niepewne połączenia, ale skoro działało a przestało po spaleniu grzałki, to jednak podejrzewam, że grzałka zabrał z sobą jakiś tyrystor triak czy co tam siedzi. Niestety schematu nie znalazłem a napisu nie ma. Kabel u mnie to jeden z wtórnego, niestety od strony rdzenia, więc nie do naprawy.

A jednak jest napis i wychodzi mi, że to BTA 08