Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5100 nr. serii 182 z 1977 roku ( seria testowa )

19 Gru 2011 23:38 4926 10
 • Poziom 8  
  Kilka dni temu stałem się posiadaczem unikalnego modelu Radmora z 1977r. prawdopodobnie jeszcze z serii testowej o nr. 182 tłoczonej na ramie aluminiowej. Po przekopaniu internetu okazało się że wszystkie źródła nie do końca są zgodne jak i są zbyt duże rozbieżności co do niektórych danych. Mój egzemplarz nie bardzo pasuje do tychże opisów. Według jednych źródeł seria testowa wynosiła 100 szt. innej 120 szt. natomiast w innym miejscu wyczytałem że było ich około 200 szt.
  Seria testowa miała numery tłoczone na ramie, ciemne plastyki programatorów ( nie zielone )jak i odkryte "telpody" później dopiero po testach wymieniano je na zamknięte. W moim tak właśnie było zrobione w 1978 roku. ( Nie mam namyśli serii prototypowej z 1976 r. )
  Szkoda że zakłady Radmor nie prowadzą porządnej strony, jakiś archiwów gdzie zdjęcia czy tekst pisany odpowiadałby rzeczywistej prawdzie. Wszystkie źródła jakie odnalazłem znacznie różnią się od siebie a mój egzemplarz nie pasuje 100% do żadnej z nich. Pytanie jest stosunkowo proste, czy to seria testowa, czy już z
  pierwszych dni produkcji przeznaczonej do sprzedaży ???
  Dodam że egzemplarz jest w stanie gabinetowym jak i w 100 % oryginalnym. Od 1978 roku nikt do niego nie zaglądał i praktycznie nie używał. Jakimś cudem taki przetrwał do dzisiejszych czasów. O dziwo wszystko działa.
  Z góry dziękuje za jakieś kompetentne informację. Jutro zaglądnę do niego, gdzie ma umieszczone bezpieczniki, ponoć serie testowe nie miały jej na trafo... co przemawiało by za tym, że jest to jeden z najstarszych modeli.
  Czeka mnie przyjemne zajęcie na zimowe wieczory, konserwacja, czyszczenie - radio nie przestrojone...
  Co o tym myślicie? Ze względu na unikatowość tego egzemplarza zamierzam go pozostawić takim jakim jest, tylko i wyłącznie konserwacja, żadnych ulepszeń no i oczywiście wizyta w serwisie Radmor w Gdyni, to ostatnie dopiero latem.
  Może ktoś z Was ma jeszcze starszy egzemplarz i wie więcej na temat tych zabytków, zna historię produkcji itd. Może byłeś pracownikiem tychże zakładów - zachęcam do podzielenia się swoimi informacjami. Mogą się okazać bezcenne, internet przekopałem chyba cały. Jutro dodam dokładniejsze fotki.
  Zapraszam do pogaduchy.

  Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]

  Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

  Tak to cudo wygląda
  https://obrazki.elektroda.pl/2401866800_1324333922.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/2393300300_1324334226.jpg
 • Poziom 14  
  Szkoda, że nie jest publicznie dostępny artykuł z Horyzontów Techniki. Nie wiem natomiast skąd informacja, że próbna seria to 200 sztuk? Jak znasz źródło, to podaj, ułatwi to weryfikację. Za to jest dostępny artykuł z pisma "Czas", gdzie jest jednoznacznie napisane, że seria próbna powstała w 1976 roku / tak też jest publicznie uznawane /.

  Natomiast sposób nanoszenia numerów seryjnych czy to na ramie, czy później przez malowanie na tylnej ściance, to po prostu efekt zmian.
 • Poziom 8  
  Dziękuje za odpowiedź, przerobiłem mnóstwo materiału w internecie i gdzieś to wyczytałem... jak to odnajdę wkleję link. Inna sprawa to od sprzedającego dowiedziałem się że ten egzemplarz był objęty tzw. eksploatacja kontrolowaną. Były pewne drobne niedociągnięcia i ponoć pierwsze modele już seryjne były serwisowane / kontrolowane w 1978. Ze swojego zerwałem oryginalne plomby gwarancyjne co świadczy o tym że nikt tam prawie od 35 lat nie zaglądał. Oczywiście ma gięte rogi panelu jak i niezwykle pieczołowicie dopracowaną elektronikę. Po napisaniu zapytań na innych forach dochodzę do wniosku że z pewnością nie jest to prototyp, czy seria próbna. Wygląda na to że jest to po prostu już początek produkcji seryjnej. Teraz jestem ciekawy czy jest prawdą że pierwsze egz. ser. były jeszcze objęte tzw. Eksploatacją Kontrolowaną. Dobrze by było tak że się dowiedzieć w jakim miesiącu był wyprodukowany. Jeszcze nie dostałem odp. z Zakładów Radmor. i możliwe, że nigdy jej nie dostanę ... Na audio stereo dowiedziałem się że na ELEKTRODZIE są byli pracownicy tegoż zakładu. Miło by było jakoś skontaktować się z Kimś takim. Pozdrawiam
  https://obrazki.elektroda.pl/1014947700_1325162687.jpg
 • Poziom 8  
  Cóż - pozostaje mi wrzucić i tutaj tę odpowiedź jaką dostałem od najbardziej kompetentnej osoby... Co nie znaczy, że temat jest wyczerpany. Zapraszam innych do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Kropki oznaczają tekst zastrzeżony tylko i wyłącznie dla mnie. Na życzenie rozmówcy wykasowałem to co zawiera informację o osobach trzecich jak i o nim samym. Również wykasowałem pewne informację z mojego komputera w celu zachowania 100 % poufności. Od czasu pokazania dziadka Radka w sieci próbowano wielokrotnie poczęstować mnie ...( komputer ) wszelkiej maści wirusami i programami szpiegowskimi ! Głupi nie jestem, więc wiem skąd ten s____d zalatuje...
  - według pewnego powiedzenia - Szukajcie a znajdziecie, kołaczcie a będzie wam otworzone. Niedobrzy ludzie dostaną to co kochają ...
  Dziękuje wszelkiej ludzkiej życzliwości jaką spotykam na swojej drodze !
  W dniu 2011-12-30 18:57, ..........................
  Pięknie witam, nazywam się ...............-...............i mam zaszczyt mieć jedno z najstarszych pańskich dzieci, mianowicie egzemplarz z 1977 r. numer serii 182 tłoczony bezpośrednio na ramie aluminiowej. Dodaje zdjęcia tego pięknego cacka. Dostałem ten m....................................................................................... .
  Proszę o odrobinę Pańskiego czasu, chciałbym zapytać czy prawdą jest, że ten egzemplarz był objęty tzw. eksploatacją kontrolowaną ?
  ********************************

  (Mozliwe, że Pana odbiornik był sprzedany jako egzemplaż po eksploatacji kontrolnej. Jakaś część produkcji była oddana w ręce pracowników i po czasie odsprzedana na własność.)
  ********************************

  W miarę możliwości - kiedy dokładnie był wyprodukowany ?
  ********************************
  Odbiornik pochodzi z pierwszej serii produkcyjnej z 1977 roku - pod koniec roku. Rok wcześniej wykonywaliśmy serię prototypową (próbną) około 100 szt.
  ********************************

  Może to dziwne ale, od kiedy go mam i pokazałem ten egzemplarz w internecie, prawie codziennie dostaję około 40 maili od ludzi z całej Polski i nawet z zagranicy gdzie takie coś można kupić!!! W ogóle ogólnie ludzie gratulują zakupu.... Mieszkam w Dani i proszę mi wierzyć jego brzmienie i nienaganny wygląd robi wrażenie na rdzennych mieszkańcach.
  ********************************
  Jest spora liczba fanów tego odbiornika, widać ich na www.allegro.pl
  ********************************

  Jako ciekawostka - sprzęt jest w nienagannym stanie elektronicznym jak i zewnętrznym - nigdy nie był otwierany od czasów produkcji jaki i nigdy nie były dokonywane przy nim inne naprawy. Nawet kondensatory elektrolityczne są znakomitej kondycji. Kilka dni temu posiadał oryginalne plomby gwarancyjne. KOCHANI JAK ŻEŚCIE TO PIĘKNIE I SOLIDNIE KIEDYŚ SKŁADALI !!!!!!
  ********************************
  Odbiornik otrzymał znak jakości "Q" i miał 4 tys. czas niezawodnej pracy gwarantowany - a tak na prawdę powyżej 10tys godzin!!!
  ********************************

  Jak to możliwe by ambiofonia brzmiała tak miło po tylu latach ? By 35 letnie pokrętła stawiały miły opór jakby było nowe ? Dlaczego ten starożytny sprzęt brzmieniowo dyskwalifikuje niejedno współczesne plastikowe grajło ?
  ********************************
  Potencjometry, wskaźniki i żarówki i tranzystory mocy oraz dioda LED pochodziły z importu z Japonii. Tranzystory były na liście embarga USA.
  ********************************

  NA MIŁOŚĆ BOSKĄ - DLACZEGO PRZESTALIŚCIE TO PRODUKOWAĆ !!!
  ********************************
  Produkcja zakończyła się w 1986 roku. Zespół konstrukcyjny został rozwiązany z przyczyn raczej politycznych. Nowa grupa jedynie słusznych konstruktorów wprowadziła nowy odbiornik, ale o jego jakości ludzie mają złe zdanie.
  ********************************

  Nawet Duńczykom się podoba. Ich niektóre stacje radiowe mają tak żałosny sygnał, że nawet ich nie nastawiam, bo była by to profanacja tego sprzętu. Wieżę głęboko, że kiedyś dostanę od Pana / Pańskiego zespołu chociaż najmniejszy autograf, że ktoś kompetentny wystawi mi na ten sprzęt jakieś stosowne papiery.
  ********************************
  Papiery powinny być w środku w radiu przyczepione do transformatora (odpowiednie pieczątki kto wykonał i kontrola techniczna). Zespół się rozjechał po Świecie. ..............................................................ja w PL, 2-zeszło już z tego świata
  ********************************

  Piękne toczone gałki, solidny piękny panel, solidna budowa. ( Dziś plastikowe pokrętło jest psiknięte sreberkiem...) Wielki szacunek dla Was, Wasza bardzo dobrze wykonana praca budzi głęboki szacunek i podziw. Ludzie powoli zaczynają mieć dosyć plastikowe chińszczyzny .... może zakłady Radmora mogły by coś z tym potencjałem i zasłużoną marką zrobić. Proszę o wyrozumiałość dla mnie. ŻYCZĘ Panu i pańskim Bliskim Szczęśliwego Nowego Roku !
  …………………………………
  ( Dania 30.12 2011 )
  *******************************
  Ja opuściłem Radmor w 1986 roku (a w zasadzie ......................) i pracuję w ...... .............................................................................................
  Przygotowałem kiedyś wersję OR5100 na eksport i w latach 86-90 przerabiałem odbiorniki w całej Polsce (2X40W/8om) oraz głowica UKF na pasmo zachodnie.
  Niestety, pomimo gigantycznego zamówienia z USA - nigdy nie poszły na eksport.

  pozadrawiam

  ........................................

  Fotki zrobiłem po umyciu tego jakże pięknego łobuza co się zwie RADMOR 5100 z 1977 r.

  https://obrazki.elektroda.pl/9989427200_1326654197.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/9813232700_1326654913.jpg
 • Poziom 27  
  Oko 1 napisał:
  Jeszcze nie dostałem odp. z Zakładów Radmor. i możliwe, że nigdy jej nie dostanę ... Na audio stereo dowiedziałem się że na ELEKTRODZIE są byli pracownicy tegoż zakładu. Miło by było jakoś skontaktować się z Kimś takim. Pozdrawiam
  https://obrazki.elektroda.pl/1014947700_1325162687.jpg


  Raczej Pan jej nie dostanie, dla obecnych pracowników Radmora sekcja audio to tylko komunistyczny epizod i w większości jej nawet nie pamiętają.

  Oni teraz tylko na długoterminowych umowach z wojskiem mają gruby hajs, podrabiają radiostacje motorli i biznes się kręci

  A 5100 skoro już Pan kupił można zostawić, jako lokata kapitału pewnie kiedyś zarobi na siebie, świrów od Unitry nie brakuje, choć słuchać tego nie polecam
 • Poziom 27  
  maria12 napisał:
  Witam .Ja posiadam Radmora 5100 z 76r z numerem 121 jak z fabryki.Tomek


  Jak z fabryki? Nie wiedziałem że w 76 montowali bananki jako wyjścia głośnikowe?
 • Poziom 10  
  Dzięki za uszczypliwość ale idziemy z postępem czasu i należało to wymienić.Całą renowację wykonał Leszek czyli natrix.Wspópracuję z nim.Widać że jest pan młody,jakby wychował się pan w latach 80 to zapewnie nie było by tej aluzji do mnie.Pozdrawiam i proszę zastanowić się co pan pisze.Z poważaniem tomeks63

  Dodano po 17 [minuty]:

  Witam.Wiadomość doOko1 .Pański radmor pochodzi już z seryjnej produkcji.z sierpnia 77 r.Sprawdził to mi pan Roman 67l z Gdańska.Pozdrawiam. tomeks63
 • Poziom 27  
  Dziękuje, faktycznie młody jestem 1954 rocznik, szkoda że żona uważa inaczej :) a radmorów to miałem kilkadziesiąt...na szcęscie tylko na serwisie
 • Poziom 10  
  Tak myślałem. 54 rocznik. Możemy pogadać o nich jutro .Jak pan będzie miał ochotę to proszę o krótkiego na numer 665630122 oddzwonię.