Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP LJ 4 - jaka pamięć? Czy rozszerzać można tylko za pomocą firmowych modułów?

14 Gru 2004 22:03 8614 21
  • Poziom 18  
    Witam. Posiadam w użytkowaniu taką drukarkę i przymierzam się do rozszerzenia jej pamięci. Moje pytanie brzmi: czy rozszerzenie można dokonać tylko firmowymi modułami HP dedykowanymi do tej drukarki, czy też można użyć do tego celu dowolne SIMM -y? Oraz czy można je instalować pojedynczo, czy tak jak w komputerach muszą być obsadzane parami ?
  • Poziom 32  
    Z tego co pamietam to dowolne SIMM na pewno, w dowolnej konfiguracji to chyba. Wiem, ze to niezbyt dokladna odpowiedz ale mozesz to zawsze sprawdzic metoda prob i bledow.
  • Poziom 26  
    Niestety do 4plus owszem mozna założyć pamięć FPM z starego 486.Do hp 4 już nie
  • Poziom 21  
    dlaczego chcesz dokładać pamięci?
    U mnie wyświetliła komunikat, ze ma zapełnioną pamięć nie umie sobie z tym poradzić i dokupiłem na allegro 8MB i zobaczę co to pomoże. I jeszcze co ciekawe to pod XP jest w porządku a pod innymi systemami nie idzie.
  • Poziom 10  
    a instalacja pamieci polega tylko na włożeniu jej do slotu, mialem dwie kosci, po wlozeniu jednej wyskakiwal bład, gdy wkladalem drugą, wszystko było oki, ale obszerne pliki nadal drukowały sie wolno, tak jaby tej pamieci nie było, faktem jest ze nie wiem jaka pojemnosc miala ta kość, zreszta nadal siedzi w tej drukarce
  • Poziom 11  
    Takiego sima kupisz na giełdzie za grosze. Firma obojętna. Ważna jest tylko prędkość bo szybsze i nowsze nie pójdą - maszyna wyświetli ci błąd. Ja pamięci kupowałem po 5 PLN o pojemności 8mb. Nawet chyba mam tego kilka sztuk. Nie jestem pewien jakie sloty masz w hp4, ale najprawdopodobniej takie jak w hp5 a taką mam ja. Ja mam simy wymieszane - każdy z innej parafii i działają. Co do szybkości zalecane są 80ns. ponoć 70 ns też chodzą ale 60ns to już chyba za szybko. Kup starego wolnego sima - a najlepiej kilka różnych - może trafisz. Ja nie mam w tym temacie fachowej wiedzy, a wtedy wiesz jak jest - loteria. Nie kupuj simów EDO - one wg. mnie nie chodzą. Powodzenia
  • Poziom 30  
    Niezupełnie tak jest.

Drukarki HP LaserJet 4P / 4MP, 4 Plus / 4M Plus, 4V / 4MV, 5Si / 5Si MX, 5P / 5MP oraz 6P / 6MP używają pamięci 72 pin 32 bit (no-parity) 70ns z bitem "Presense Detect".

Drukarki HP LaserJet IIISi, 4 / 4M and 4Si / 4Si MX używają modułów 72pin 36bit (parity) 80ns z bitem "Presence Detect".

I wszystko praktycznie rozbija sie o ten bit PRESENCE DETECT.
    O co chodzi. Komputery testują sobie pamięć odczytując parametry albo z eepromu na module albo po prostu zczytują kostki. Drukarki HP rozpoznają pamięć po ustawieniu tych bitów. Są to 4 piny 67 do 70 które albo się zwiera do masy albo zostawia wolne. Na module widać przerwy lub wlutowane rezystorki. Najczęściej moduły nie mają tam niz wlutowanego i wtedy kicha, nie rozpozna drukarka pamięci. A tymi 4-rema pinami koduje się wielkość i szybkość pamięci. Jak? Pin 67 i 68 koduje szybkość, pin 69 i 70 wielkość pamięci; oto tabelka:
    Code:

pin     pin     pin     pin     size           speed
    70      69      68      67     

I       I       I       I       not a valid SIMM
    I       I       I       Z       not a valid SIMM
    I       I       Z       I       not a valid SIMM
    I       I       Z       Z       not a valid SIMM
    I       Z       I       I       8 MB           70 ns
    I       Z       I       Z       1 or 16 MB     70 ns
    I       Z       Z       I       2 or 32 MB     70 ns
    I       Z       Z       Z       4 MB           70 ns
    Z       I       I       I       8 MB           80 ns
    Z       I       I       Z       1 or 16 MB     80 ns
    Z       I       Z       I       2 or 32 MB     80 ns
    Z       I       Z       Z       4 MB           80 ns
    Z       Z       I       I       8 MB          100 ns
    Z       Z       I       Z       1 or 16 MB    100 ns
    Z       Z       Z       I       2 or 32 MB    100 ns
    Z       Z       Z       Z       4 MB          100 ns

Z - zworka, I - przerwa

Teraz wystarczy odpowiednio pustawiać zworki i...
    Mam 2 kości SIMM-EDO 8MB 60ns. Moja drukarka, HP LJ 6P pracuje wyłącznie z modułami 70ns z bitami PD. Ponieważ nie miałem nic zwartego to.. oszukajmy drukarkę: 8MB czyli pin 67 i 68 na przerwie, 70ns czyli zworka na pin 69. I oto z 8MB 60ns zrobiło się 8MB 70ns.

DZIAŁA ! To samo zrobiłem z kostą 16MB EDO. Zworka na pin 67 i 69.

ALE ! 6P toleruje EDO, niższe już nie. Dlatego do LJ 4 szukaj kostek nie EDO tylko FPM.
    Jak szukasz na allegro to dużo sprzedawców pisze jakie to są moduły. Jeżeli cos już masz a nie wiesz co to, to wpisz w google typ pamięci z jakich zbudowany jest moduł. Ja właśnie tak robiłem bo nie wiedziałem co mam. Czy FPM czy EDO.
    No i mimo że będzie FPM i dobrze ustawiony może się zdazyć że nie zadziała.
  • Poziom 18  
    Dzięki za podpowiedzi. Dokładam pamięci, bo większe pliki graficzne nie chcą się drukować, wyskakuje błąd pamięci. A często zanosi się na takie drukowanie, więc sami rozumiecie. Z tego co zrozumiałem pamięci nie muszą być instalowane parami. Tak więc zdobędę kilka modułów i zaczynam eksperymenty.
  • Poziom 26  
    Tak jak wcześniej pisałem do hp 4 najlepiej nabyć oryginalne pamięci w modelach 4 plus i wyższych praktycznie pracuje prawie każda pamięć FPM wyjęta np z 486. Napisz ile potrzebujesz dołożyć ,poszukam powinienem jeszcze mieć,ale były to moduły 2MB
  • Poziom 1  
    Witam jest to mój pierwszy post na elektrodzie więc proszę o wyrozumiałość :)
    Moje pytanie dotyczy czy pamięć "8MB FPM SIMM 72PIN 70ns p (pamięć dwustronna)" będzie pasować do w/w modelu oraz czy wymiana pamięci jest bardzo skomplikowana (prosiłbym o jakiś opis lub wskazówki). A także ile jest gniazd pamięci.

Czytałem już wątek : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=216671 ale nie jestem pewien wiec się wolałem zapytać fachowców.

Mam możliwość kupna w/w pamięci w cenie 2,90 za 4x8MB uważacie że to jest rozsądna cena?

Pozdrawiam
    Pawfelek

--------------------------------------------------------------------------------------
    :D Najtrudniejszy pierwszy raz :D
  • Poziom 30  
    Jak czytasz to po co zakładasz nowy temat? Scaliłem i kontynuujemy ten.

Co do pamięci to powinna być OK ale 100% pewności nie ma. Także za 2,90zł (jedno piwo) wypada zaryzykować. Pozatym poczytaj to co wyżej napisałem.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Drukarak Laserjet 4Plus
    Na allegro niby można kupić do tej drukarki pamięci 32MB ale według serwisówki maksymalna pamięć to 16MB w jednym simie. I pytanie czy drukarka przyjnie 32MB na jednej szynie.
    A drugie pytanie czy do tej drukarki nadają się pamięci EDO po "zwolnieniu" na pinach
  • Poziom 30  
    kontroler do EDO ma tylko 6P. Więc tylko FPM.
    A co do 32MB... na mojej 6P też pisało tylko do 16MB a o ile wiem (testy wyczytane w inecie) przyjmuje 32MB. Co do 4+ trzeba przetestować, chyba że ktoś już to zrobił.
  • Poziom 17  
    jak sprawdzić czy pamięcma ta patrzystość, potrzebuje do LJ 5N i nie moge zadnych dopasowac a wypróbowąłem już ze 4 rodzaje
  • Poziom 26  
    Witam
    Może się stać coś złego drukarce , jeżeli włożona pamięć będzie uszkodzona?
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Raczej nie, wywali błąd i tyle. Chyba że zwarte zasilanie ale wtedy chyba zasilacz nie powinien odpalić.
    A co do pamiątek - jak wyżej napisałem - trzeba je ustawić zworkami na 70ns oraz wielkość pamięci.

Kilka różnych typów mi tak działa, ale nie wszystkie. Najgorzej jest z kośmi 16MB (nie działa Kingston na 2 kościach KTM8MX36), natomiast wszystkie 4MB hulają bezproblemowo (mam 6P), działają u mnie:
    - 4MB - 8 kostek Toshiba TC514400ASJ-70
    - 4MB - 8 kostek HM514400CS7
    - 8MB - LiteOn 4 kości CW418164-6 - ale to jest EDO i LJ 5 chyba nie ruszy.
    - 8MB - LiteOn 4 kości GM71V18163CJ6 - EDO
    - 16MB - Hyundai HYM532414, 8 kostek HY5117404B
  • Poziom 26  
    Witam
    Zakupiłem dzisiaj poprzez Alle... pamięci SIMM do mojej drukarki HP Laser Jet 4Mplus , jako że sprzedający był z mojego miasta wydałem tylko 3 złote. Kupiłem dwie kości , sprzedający sam do końca nie wiedział jakie sprzedaje pamięci wg niego miało być 16MB i 32MB. Wyszło po paru próbach że jest to 8 i 4 MB ( nie mam pretensji do sprzedającego bo uprzedził mnie że nie jest pewien co do rozmiaru pamięci ). Jak widać na fotce 1 nie miały one żadnych zworek , gdy włożyłem je bez żadnych przeróbek drukarka ich nie wykryła. Zacząłem od tej z większą ilością scalaków , zgodnie z kodem podanym przez innego forumowicza ustawiłem zworki na 16MB , 70ns , zdjęcie 2 , po zamontowaniu i wydrukowaniu testu wynik rozbudowy pamięci plus 1 MB , czyli razem ze standardową pojemnością 3MB , po odessaniu jednej zworki czyli ustawieniu 8MB i po zamontowaniu w drukarce i wydrukowaniu testu mam już plus 8MB czyli razem 10MB. Zatem pamięć ta miała tylko 8MB. Na drugiej pamięci ustawiłem 32MB , foto nr 3 , wynik plus 2MB , czyli coś nie tak , ustawiłem 16MB - wynik plus 1MB , dopiero gdy ustawiłem 4 MB , foto 6 (w złej kolejności załadowałem fotki) , czyli trzy zworki otrzymałem w końcu dodatkowe 4MB. W sumie po wydaniu 3zł mam: pamięć wbudowana 2MB + kośći: 8MB i 4MB = 14MB
    Jeśli chodzi o to po co rozbudowywałem pamięć to : na przyszłość , trafiła się okazja kupić kośći to je kupiłem , przedtem nie miałem żadnych problemów z drukowaniem ale były przerwy w których dane były przekazywane do pamięci drukarki więć teraz może ich nie będzie , na razie nie mam nic pilnego do drukowania więc nie przetestuję. Zdjęcia nr 4 i 5 przedstawiają ogólnie widok slotów i drukarki , w pierwszym slocie prawdopodobie siedzi moduł postscriptu bo jest to wersja 4Mplus.
    Boczna pokrywa drukarki zamocowana jest na dwóch zatrzaskach , następnie odkręcamy jedną śrubkę i otwieramy blaszane jakby drzwiczki.
    Pamięci wkładamy pod kątem do płaszczyzny płyty elektroniki wycięciem w pamięci do dołu , gdy delikatnie je włożymy na miejsce , delikatnie prostujemy kość pamięci do kąta prostego pomiędzy kością a płytą elektroniki drukarki. Może moje bazgroły komuś pomogą w instalacji pamięci.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Sorki że odkopuję stary temat...

Da się jakoś po wyglądzie rozróżnić pamięci EDO od FPM?
  • Poziom 38  
    Używam 4P
    1. Jak sprawdzić czy drukarka wykryła mi dodaną pamięć? Bo w menu drukarki nie widzę takiej opcji a w systemie mam tak że we właściwościach mogę sobie ustawić ilość pamięci ale nie ma weryfikacji czyli da się tam ustawić ile komu pasuje nawet jeżeli wcale jej nie ma... Poza tym bitmapa 5,5MB da się wydrukować zarówno wtedy gdy włożę dodatkowy RAM jak i wtedy gdy w drukarce mam puste sloty pamięci(2MB wbudowane). O co tutaj biega...?

2. Czy mógłby ktoś podesłać linka lub sterowniki które były na oryginalnej płycie dodanej do drukarki? Bo mam takie ściągnięte gdzieś z neta ale wyglądają mi na jakieś uniwersalne, nie ma w nich wskaźnika zużycia tonera itp. Jak mam się dowiedzieć kiedy jest już mało tonera?
  • Poziom 10  
    Nie wiem jak w Twojej, ale w mojej 5si ilosc pamieci sprawdzam drukujac strone testowa -> menu testu -> strona konfiguracji pcl, drukuje ci sie wtedy strona z parametrami drukarki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat zamykam. Może nie zauważyłeś ale ostatni post jest z 2006 roku.