Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pomóżcie w przekształceniu

cloudpol7 19 Dec 2011 22:19 873 11
    cloudpol7
    Level 16  
    Witam.
    Nie znalazłem działu odpowiedniego na to a ze to tylko krótkie pytanie to piszę tutaj.
    Do pewnego układu potrzebuje dobrać rezystory Rt1 i Rt2 mając całą resztę zmiennych. Niby takie proste. 2 równania i 2 niewiadome a nie wychodzi mi to po całej stronie przekształceń.
    Ktoś wprawiony zrobi to pewnie w minute a ja już trochę czasu nad tym siedzę...
    Z góry dzięki za pomoc.
    bmserwis
    Level 36  
    Pokaż swoje obliczenia, wskażemy błąd.
    neo_dc
    Level 32  
    Moja mała wskazówka - wspólny mianownik.
    cloudpol7
    Level 16  
    Ogólnie to zawiesiłem się w momencie jak miałem przenieść R2 przed ułamek i nie mogłem dojść ani znaleźć nigdzie jak to zrobić.

Dodano po 13 [minuty]:

Nic mi to nie dało po mojemu...
    Pomóżcie bo takimi wskazówkami to ja rozpisze się na parę stron a nie zrobię żadnych postępów a nie chodzi o to ze czekam na gotowca tylko porostu nie mogę tego ogarnąć.
    lowbird
    Level 23  
    Wychodząc z założenia 19k=(R2*Rh)/(R2+Rh) wyszło mi R2=19k*Rh/(Rh-19k).
    cloudpol7
    Level 16  
    Dzięki.
    Też teraz przeliczyłem i mi tak wyszło tylko w sumie to mi nic nie daje :/
    bo aktualnie jestem w miejscu gdzie mam wzór 19k=(R2*Rc)/(R2+Rc)-(R2*Rh)(R2+Rh) i dane są Rh i Rc i potrzebuje jakoś wyznaczyć R2 a potem już tylko podstawić wszystko do jednego ze wzorów i wyznaczyć R1.
    lowbird
    Level 23  
    A nie możesz wyliczyć r2 z tego wzoru co dałem wyżej, a następnie wyliczyć r1 z dowolnego równania w układzie?

Edit:

W ogóle czy to moje założenie dwa posty wyżej jest prawdziwe... za późno już, ide spać.
    cloudpol7
    Level 16  
    Nie bardzo bo R2 obliczyłeś z przekształcenia wzoru 19k=(R2*Rh)/(R2+Rh) (skąd go wziąłeś?) a potrzebne mi jest z podanego przezemnie wzoru: 19k=(R2*Rc)/(R2+Rc)-(R2*Rh)(R2+Rh), czyli połączenia 2 podstawowych równań z eliminacją 1 zmiennej. czyli R2 będzie inne w tym przypadku
    lowbird
    Level 23  
    Jeszcze raz spojrzałem. Spróbuj wciągnąć 19k do któregoś ułamka. Wtedy mnożenie na krzyż wyjdzie.
    cloudpol7
    Level 16  
    mnożenie na krzyż przy odejmowaniu?
    lowbird
    Level 23  
    To co wyżej pisałem to bzdury. Całe to zadanie polega na USUWANIU MIANOWNIKÓW, czyli mnożysz obustronnie każdy element przez mianownik, wymnażasz, wyciągasz przed nawias. Tyle. Podstawiasz do drugiego równania i robisz to samo. Zajmuje troche papieru, ale wychodzi.
    cloudpol7
    Level 16  
    Doszedłem dzisiaj z pomocą kolegi jak to zrobić. całość sprowadzam do wspólnego mianownika łącznie z 19k czyli 19k*(R2+Rc)(R2+Rh)/(R2+Rc)(R2+Rh), przerzucam wszystko na jedna stronę i mogę całość przemnożyć przez mianownik, czyli się go pozbyć. Dalej to wychodzi równanie kwadratowe z którego wyciągam pierwiastki, bo widocznie są 2 kombinacje rezystancji co dają taki sam efekt.
    Ale i tak wielkie dzięki za pomoc :)