Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób ogrzać wodę kominkiem bez płaszcza?

daniel93 20 Gru 2011 01:49 4403 6
  • #1 20 Gru 2011 01:49
    daniel93
    Poziom 29  

Mam u siebie w domu ogrzewanie wody prądem, jest to energochłonne rozwiazanie, dlatego szukam lepszych sposobów. Dom ok 60m^2 ogrzewany jest kominkiem z nadmuchami. Dom ma przyłączony gaz ziemny, ale nie jest podciągnięty do domu. W lecie planuję podgrzewac wodę kolektorem słonecznym własnoręcznej konstrukcji, ale problem pozostaje zimą :| Zastanawiam się czy nie dało by się wykorzystać kominka żeby ogrzać wodę?

0 6
  • #2 20 Gru 2011 02:19
    kambal
    Poziom 12  

Mój pomysł to np coś na zasadzie chłodnicy spalin. Tylko wszystko zależy jak bardzo sprawny masz układ ogrzewania i czy spaliny miały by na tyle energii by ogrzać wężownicę zamontowaną w kominie. Nawet gdyby taki układ nie wygrzał CWU do np 50 st, a chociażby do 30, to i tak mniej zapłacisz za grzanie elektryczne, bo grzałka będzie pracować krócej, ogrzewając wodę o 20st, a nie o np 40.

1
  • #3 20 Gru 2011 16:50
    daniel93
    Poziom 29  

W gruncie rzeczy o to mi chodzi, żeby przynajmniej wstępnie ją podgrzać. Kolega mówi o wężownicy w kominie, a mi przyszedł do głowy żeby wstawić zwykłą chłodnicę samochodową do komory w której ogrzewa sie powietrze. Takie chłodnice mają bardzo dużą powiechnię, a do tego nie ma ryzyka zagotowania wody

0
  • #4 20 Gru 2011 17:03
    kambal
    Poziom 12  

Wstawiając chłodnicę w tą komorę zabierzesz sobie energię potrzebą do ogrzania mieszkania, z komina i tak już nie wiele odzyskujesz. Kwestia tylko tego, jak wysoką temperaturę spalin uzyskujesz, bo faktycznie, zbyt wysoka może spowodować zagotowanie wody, ale jeśli i tak zamierzasz ogrzewać wodę latem z solaru to zbiornik wody trzeba wstawić ok 300l żeby solar miał jakąkolwiek rację bytu. a takie zbiorniki mają 2 wężownice, jedną na solar, drugą do konwencjonalnego ogrzewania, zagotowanie 300 l raczej nie będzie mozliwe.

0
  • #5 20 Gru 2011 17:41
    daniel93
    Poziom 29  

Tylko, że wstawienie nagrzewnicy do komina jest ciezkie do wykonania, bo nie za bardzo jest do niego dostęp. Dużo łatwiej było by wstawić chłodnicę do tej komory. Pytanie tylko jak z wydajnością czegoś takiego?

Zbiornik pewnie będzie koło 200l, ale raczej bez wężownic

0
  • #6 20 Gru 2011 18:45
    kambal
    Poziom 12  

Przy zbiorniku warto pomyśleć o konstrukcji fabrycznej. Zbiornik bez wężownic, rozumiem że będziesz chciał ogrzewać CWU bezpośrednio przez solar i chłodnicę.
    Solar odłączamy na zimę, bo woda zamrza, robi nam się tam rdza, tlenki i syfek. Pozatym jest ryzyko zagotowania wody w solarze. W takich instalacjach stosujemy płyn solarny, który ma wysoką temp wrzenia plus dodatkowo nie zamarza. Chłodnica jest raczej przystosowana do oddawania ciepła a nie pobierania, a może spróbować zainstalować na żeliwnej obudowie kominka wężownice np miedzianą?

0