Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detekcja przejścia przez zero bez strat mocy na R / na PCB tylko faza (bez zera)

20 Gru 2011 07:46 2978 12
 • Poziom 36  
  Witam.

  Najczęściej stosowanym detektorem przejścia przez zero dla sieci 230V AC jest dwukierunkowy transoptor w szeregu z kilkudziesięciukilkowym rezystorem na którym odkłada się moc ok 2W (jest tracona i zamieniana na ciepło).

  W zasilaczach beztransformatorowych napięcie zbija się ne kondensatorze (upraszczając - efekt przesunięcia fazy zmniejsza moc strat). Widać jednak, że taki układ, choć zniweluje straty mocy nie nadaje się raczej na detektor zera.

  U mnie jest jeszcze trudniej. Na PCB nie ma miejsca na doprowadzenie zera. Do PCB doprowadzone jest napięscie stałe 12V oraz faza. Triaki załączają fazę do obciążeń trwale włączonych do zera (poza PCB).

  W takich warunkach potrzebuję wykryć przejście przez zero. W układzie nie ma zasilacza, a więc nie ma transformatora, gdzie na uzwojeniu pierwotnym lub wtórnym możnaby takiej detekcji łatwo dokonać. Nie ma też obu potencjałów 230V AC (jest tylko faza).

  Ja osobiście nie mam pomysłu jak w takich warunkach badać fakt przejścia przez zero. Można co prawda wyjść z założenia, że informację o przejściu przez zero otrzymamy z pomiaru spadków napięcia na szeregowo włączonym rezystorze dużej mocy. Ale w takim wypadku trzeba się uporać z rozmiarem tych rezystorów, a poza tym informację dostaniemy dopiero wtedy gdy obciążenie jest włączone. Zatem np. nie ma możliwości włączenia obciążenia / triaka w zerze.

  Ja pomysłu na detekcję przejścia przez zero w takich warunkach nie mam. Zakładam, że raczej nie jest możliwa. Ale pytam, by się upewnić.
 • Relpol przekaźniki
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 32  
  Rozumiem,że na PCB jest +,- 12v i faza załączana przez triaki do obciązenia.
  Jakie jest obciążenie.
  Mogę podpowiedzieć po uzgodnieniu szczegółów.
 • Poziom 36  
  @machcior
  Projektuję. Potrzbuję zmieścić w obudowie na szynę din 9 przekaźników RM-85 oraz trzy triaki BT136. Dodam, że obudowa Z-104 to największa obudowa na szynę DIN jaką znalazłem. Aby projekt był zgodny z zasadami bezpieczeństwa, normami trzeba się nieźle nagimnastykować.


  @azibik
  Obciążeniem są żarówki typowej instalacji domowej ok. 100W.
 • Poziom 35  
  Jezeli nie ma masy a jest tylko 230V (faza) to nie widze roznicy potencjialow - nie wiem czy jest jakies prawidlowe rozwiazanie Poza doprowadzeniem masy.... choc zapewne "dobrze ustawiony OPamp" zalapie brum sieciowy a z tego bedzie juz mozna wywnioskowac gdzie jest teraz 0
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic253021.html
 • Poziom 30  
  Czy to jest projekt jednorazowy czy produkcja komercyjna? Detekcję można zrobić w układzie na OPamp po stronie fazy, zasilanym z przetwornicy separującej DC/DC. W takim układzie, OPamp jest tak czuły, że wystarczy bardzo duży rezystor równolegle z obciążeniem którego może wtedy nie być.
 • Poziom 36  
  @avatar
  Pytanie czy sygnał zbierany za pomocą jakiegoś FETa jak na schemacie
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic253021.html nie będzie w jakiś sposób odbiegał os rzeczywistości, czy zero będzie wypadało dokładnie w tym samym miejscu.

  @michcior
  Na chwilę obecną ma to być kilka sztuk potrzebne do zastosowania w obszarze jednego budynku (mojego).

  Dlaczego przetwornica DC/DC?
  Szeregowy rezystor możliwy. Równolegle do obciążenia się nie da (zero poza PCB).
 • Poziom 30  
  Jeśli zbudujemy sobie mały układ po stronie fazy za opamp i transoptorem to trzeba go jakoś zasilić, DC/DC jest mała i wydajna i dobrze separuje. No może kosztuje 30zl.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Nie bardzo mogę sobie wyobrazić co przeszkadza doprowadzić zero przez opornik, ale być może jest coś czego nie wiem (np, brak miejsca na zacisk). W takim układzie z opamp mogło by być i PE przez MOhm.
 • Poziom 41  
  Witam
  Wyłączenie się triaka jest sygnałem przejścia przez zero. Od tego momentu odmierzasz czas do wyzwolenia triaka. Zasilanie układu robisz z napięcia na nieprzewodzącym triaku, przez co nie uzyskasz 100% napięcia na wyjściu, ale nie zauważyłem problemów z tego powodu.
 • Poziom 43  
  Dar.El napisał:
  Witam
  Wyłączenie się triaka jest sygnałem przejścia przez zero. Od tego momentu odmierzasz czas do wyzwolenia triaka. Zasilanie układu robisz z napięcia na nieprzewodzącym triaku, przez co nie uzyskasz 100% napięcia na wyjściu, ale nie zauważyłem problemów z tego powodu.
  Ale płynącego przez niego prądu, a autor - jak zrozumiałem - poszukuje układu detekcji przez zero przebiegu napięcia przemiennego ... :idea:
 • Poziom 41  
  Autor chce detekcji przejścia przez zero napięcia lub prądu, przecież napisał że obciążenie rezystancyjne
  Cytat:
  Obciążeniem są żarówki typowej instalacji domowej ok. 100W.

  Można zrobić zasilanie i wykrywanie napięcia na triaku, na transoptorze i mostku prostowniczym. Prąd płynący przez transoptor można wykorzystać do zasilania uP.
 • Poziom 30  
  Zakładając, że cześć sterująca (pewnie z jakimś mikrokontrolerem) będzie uziemiona, połączyłbym fazę poprzez kondensator i duży rezystor (w zasadzie dwa rezystory tak by był dzielnik) do wtórnika o dużej impedancji. I mielibyśmy sinus do obróbki po stronie sterownika. Dodatkowo, drugi opornik dzielnika zbocznikować diodami zenera przeciwsobnie aby zabezpieczyć na wszelki wypadek.
 • Poziom 36  
  Pomysły ciekawe. Stanąłem jednak na głowie by to zero do PCB doprowadzić.

  Niestety układ zasilany jest napięciem stałym 12V, w związku z czym nie ma tam transformatora, na którego uzwojedniu wtórnym dałoby się pięknie, bez żadnych strat mocy analizować sinusa.

  Ale znalazłem takie rozwiązanie:
  http://www.dextrel.net/diyzerocrosser.htm

  Wszystkie użyte tam rezystory to 0,125W. Pobór mocy to 120 mW przy napięciu 240V AC. Jedyną jeszcze lepszą alternatywą dla rozwiązania z linku mógłby być jakiś mega miniaturowy transformator o minimalnym prądzie na wyjściu, ale nie spotkałem się z takimi. Co mnie nieco dziwi nie spotkałem się też z osiągalnymi dedykowanymi scalakami.