Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzejnik do termotransferu z żelazka

SylwekK 22 Dec 2011 20:56 18771 38
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  ati
  Level 16  
  androot wrote:
  Mnie przeszło używanie żelazka do termotransferu, jak zacząłem używać laminarki...
  Choć przyznam, że wychodzi Ci nieźle, ale jest z tym na pewno więcej zabawy i mniej powtarzalny efekt.

  Możesz podać jaka to laminarka jakiej mocy?
  Pozdawiam Krzychu
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  kriss68
  Level 20  
  Marky1 jakiej gilotyny do papieru używasz? Mógł byś jakieś namiary na nią podać? Bo wydaje mi się, że nie każda to wytrzyma.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #33
  brzydal91
  Level 12  
  Widzę, że dzielicie się doświadczeniami to i ja tak zrobię. Robiłem płytki na wiele sposobów: temotransfer z prasowaniem laminatu oraz z żelazkiem do góry płytą, termotransfer z folią oraz UV z folią. Moje wrażenia są takie:
  1. Prasowanie papieru na laminacie owszem przynosi jakieś efekty ale są pewne wady, których nie udało mi się przeskoczyć z zadowalającym skutkiem, mianowicie toner w pewnym momencie tak jakby pływa na laminacie i rozmywają się ścieżki, nigdy nie udało mi się idealnie przenieść toneru na płytkę w miejscach granicznych pomiędzy papierem a płytką tzn. na krawędziach wydruku.
  2. Wałkowanie, dociskanie papieru na laminacie na rozgrzanej płycie jest najlepszą, najszybszą i najskuteczniejszą metodą z jaką się dotychczas spotkałem. Papier dociskam przy pomocy papieru toaletowego zwiniętego w jakby taki tampon. Projektuję w Eagl'u i ścieżki które bez problemu udaje mi się przenieść tą metodą mają rozmiar 0,1 czyli najmniejsze ze standardowych w Eagle. Nie ma problemu z obudowami typu TQFP64 itd.
  3. Wałkowanie, dociskanie folii specjalnej do termotransferu jest dokładną metodą ale sa pewne wady. Folia po wydruku w drukarce elektryzuje się i łapie wszystkie paprochy z powietrza które potrafią przeciąć bardzo małe ścieżki przy przenoszeniu na laminat. Po jednym wydruku i wycięciu fragmentu z folii jest już ona zdecydowanie gorszym nośnikiem niż za pierwszym razem ponieważ w drukarce jest nagrzewana i matowieje. Nie jest odporna na odchylenia temperatury laminatu tzn. jak trochę przesadzi się z temperaturą to folia lubi się stopić lub zmarszczyć i już po płytce. Do tego jej ogromna cena w porównaniu do papieru kredowego( 18zł - 5szt).
  4. Folia + UV + laminat światłoczuły = dokładna metoda, ale wymaga odpowiedniego sprzętu, precyzji w jego ustawieniu, większego nakładu czasu no i przede wszystkim jest droższa. (Laminat światłoczuły 40 zł za A4).

  Jak widać do domowych warunków w moim wykonaniu najlepiej spisuje się metoda druga.
  Oto efekt tej metody. Ścieżki są ocynowane, ponieważ to był mój pierwszy raz w lutowaniu TQFP64 i za dużo cyny nałożyłem na pady więc ją rozprowadziłem po ścieżkach. Po kilku wytrawionych płytkach można powiedzieć że doszedłem do perfekcji.
  Grzejnik do termotransferu z żelazka
  Mam natomiast pytanie jedno:
  Jak szybko, dokładnie, nie naruszając toneru na laminacie ściągnąć cały papier z płytki. Mnie odchodzi pod strumieniem zimnej wody pierwsza warstwa ale zostają między ścieżkami takie resztki i muszę to później ostrożnie igłą wydłubywać. Macie na to jakiś sposób? Może mam za gruby papier?
 • #34
  SylwekK
  Level 32  
  Klej zostaje bardzo często, najlepiej zwałkować paluchem albo delikatnie szczoteczką do zębów pod bierzącą wodą. To o tyle dobra metoda, że jak ma coś odpaść to odpadnie od razu i można uzupełnić ewentualne braki pisakiem.
 • #35
  marky1
  Level 17  
  Gilotyna, której używam to IDEAL 1033 - już chyba nie jest produkowana. Z tego co pobieżnie sprawdziłem jej aktualnym odpowiednikiem tego producenta jest IDEAL 1134.
 • #36
  robert106
  Level 17  
  A ja popieram kolege robokop, cały czas tak robie i każda wychodzi za pierwszym razem, tylko uwaga lepiej wychodzi na papierze fotograficznym niż kredowym, 3 -4 min. prasowania i później woda z płynem i odrobiną octu. Pozdrawiam
 • #37
  łuki_mar44
  Level 18  
  Witam

  Ostatnio kupiłem wałek dociskowy jak na zdjęciu i muszę powiedzieć, że PCB wychodzą dość dobrze oraz dociskanie stało się wygodniejsze. Narazie wykonałem kilka płytek i wałek się nie przypala puki co:D
  Grzejnik do termotransferu z żelazka
  Płytka wykonana za pomocą wałka:
  Grzejnik do termotransferu z żelazka Grzejnik do termotransferu z żelazka

  pozdrawiam
 • #38
  kasamiko
  Level 10  
  Hi,

  Does anyone has a video on how to used this inverted flat iron?
 • #39
  garlinski
  Level 13  
  The film, which you requested (and many helpful photos), is here: http://diy.elektroda.eu/plytki-drukowane-od-a-do-z/#termotransfer

  Set the temperature about 160 - 170 Celsius degrees (equal to ironing the cotton).
  In brief - you have to put the epoxy-glass laminate with circuit print on the inverted iron, and press it using roll, or two coiled pieces of old cloth (this method is used in film). It is necessary to choose proper time of "massage", and temperature, because some irons warms more than the others (paper shoudn't change colour to yellow).