Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SG3525 - kilka pytań dotyczących budowy przetwornicy.

20 Gru 2011 22:44 4319 12
 • Poziom 17  
  Witam, chcę zbudować przetwornicę PWM z regulacja od 15Hz do ok 90Hz, z regulacją wypełnienia. Czy nadaje się do tego celu SG3525 ?
  Chciałem zbudować ją na Tl494, ale wyczytałem, że on nie pracuje poniżej 1kHz.

  Jeśli mogę zastosować SG3525, jakie elementy muszę dobrać, żeby uzyskać przedział częstotliwości, jaki zakładam?

  Jestem Początkującym w tych "sprawach", więc proszę o wyrozumiałość.

  Przepraszam za brak polskich znaków, piszę z PDA.


  [Polskie znaki dostępne są z lewej strony okna edycji. Post poprawiono. Regulamin, punkt 3.1.13 (dawniej 15). Mariusz Ch.]
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  zbudować przetwornicę PWM z regulacja od 15Hz do ok 90Hz

  Przetwornice pracują typowo na 1000 krotnie większej częstotliwości, co pozwala zastosować znacznie mniejsze elementy LC (choć nie 1000 krotnie).
  Cytat:
  Chciałem zbudować ją na Tl494, ale wyczytałem, że on nie pracuje poniżej 1kHz.
  "recommended operating conditions" znaczy że poniżej 1kHz nie jest zalecane, a nie że nie działa, choć może mieć gorsze parametry. 3525 tez będzie poza zalecanym zakresem (R i C).
 • Poziom 17  
  Witam po krótkiej nieobecności :) Częstotliwość ma sie płynnie zmieniać w przedziale w tych powiedzmy od 20Hz do 100 Hz. Takie już będą ostateczne założenia. Wypełnieniem, można regulować długość trwania impulsu ? Przynajmniej tyle zrozumiałem z mojego czytania ze zrozumieniem :] napięcie wejściowe to będzie 13÷12 V z aku kwasowego (250 Ah). Oczywiście chodzi o późniejsze sterowanie n-mosfetem. Czy mogl by mi ktoś podać jakie wartości elementów mam przyjąć, żeby uzyskać te parametry? Nie wiem czy to przetwornica DC/DC bo na wyjściu chce uzyskać "prostokąt" o amplitudzie tych 12 V i częstotliwości 20-100Hz (ze zmiennym wypełnieniem). Z tego co wyczytałem, będę musiał zastosować jakiś driver do mosfetow.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  W dokumentacji TL494 jest taka charakterystyka, częstotliwość w funkcji rezystancji i pojemności. Kondensator daj 1µF, a zakres rezystancji dobierzesz. Driver'a do feta nie potrzeba - przy takiej częstotliwości wystarczy wewnętrzny tranzystor i rezystor pull up(lub pull down). Wyjściowe tranzystory połącz równolegle, nóżkę 13 do masy. Zostało jeszcze jedno zakres wypełnienia 10%-100% czy 0%-90%?. Jeśli układ nie zmienia napięcia, to nie jest przetwornicą DC/DC, tylko generatorem z regulacją PWM i częstotliwości. A jakie będzie obciążenie MOSFET'a ?
 • Poziom 17  
  "Jeśli układ nie zmienia napięcia, to nie jest przetwornicą DC/DC, tylko generatorem z regulacją PWM i częstotliwości. "

  No tak, też to wyczytałem, lecz jak widać za późno. :)
  wypełnienie od 0-90%. Mosfety hmm. Ok 20-50 Amper. Myślałem o irfz44n, (albo podobne) Maja duży prąd przewodzenia, a dwa rownolegle chyba by wystarczyły. (tak mi sie wydaje).
 • Poziom 43  
  dymuus napisał:
  Mosfety hmm. Ok 20-50 Amper. Myślałem o irfz44n, (albo podobne) Maja duży prąd przewodzenia, a dwa rownolegle chyba by wystarczyły. (tak mi sie wydaje).
  Myśl trochę, nie podałeś żadnych danych (czym ten MOSFET ma sterować?), więc nie zadawaj pytań, na które nikt tu nie może znać odpowiedzi.
 • Poziom 17  
  mosfety będa sterować trafem sieciowym, nie wiem jeszcze czy toroid czu EI. O mocy jakichś 500W. Trafo ma za zadanie podnieść napięcie do ok. 400-500V. Czy będzie potrzebne jakieś zabezpieczenie mosfetów przed szpilkami napięcia z trafa?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  mosfety będa sterować trafem sieciowym, nie wiem jeszcze czy toroid czu EI. O mocy jakichś 500W. Trafo ma za zadanie podnieść napięcie do ok. 400-500V. Czy będzie potrzebne jakieś zabezpieczenie mosfetów przed szpilkami napięcia z trafa?


  Czyli jednak to ma być przetwornica lub falownik, w takim przypadku musiał byś zapewnić przepływ prądu przez uzwojenie niższego napięcia w obu kierunkach.

  To co chcesz zrobić, to raczej nie jest dobre rozwiązanie, będzie wielkie i ciężkie, regulacja napięcia będzie kiepska, a nadmiernie zmniejszając częstotliwość popalisz tranzystory.


  Napisz wreszcie jakie masz wszystkie wymagania techniczne, a jak nie umiesz ich skonkretyzować, to napisz co chcesz tym zasilać i jakie to ma wymagania.

  Ukrywając to w tajemnicy uniemożliwiasz komukolwiek odpowiedzenie na pytanie, a ja marnuję czas, próbując wyciągnąć z Ciebie jakieś informacje. Twoje działanie łamie p 3.1.15 regulaminu.
 • Poziom 17  
  A wiec wszystkie wymagania to:
  *regulowana częstotliwość w zakresie 20-100 Hz
  *regulowane wypełnienie (0-90%)
  *mosfety sterują trafem sieciowym (0,5kW)
  *zasilanie to Aku rozruchowy lub żelowy 12-13V.
  *Brak regulacji napięcia na stronie pierwotnej lub wtórnej ( Ma to wytwarzać napięcie o stałej wartości, regulacje j.w.)

  To wszystkie założenia jakie muszę spełnić, by urządzenie zaspokajało moje potrzeby. (Bedze to urządzenie chroniące przed psami, na razie tyle mogę powiedzieć. Po ukończeniu tej przetwornicy i paru innych moich dodatkowych wynalazków(współpracujących z ta przetwornica) całość okaże się w dziale DIY Konstrukcje)

  Za każda "probe" w utrudnieniu zdobycia danych przepraszam, nie robię tego celowo. Po prostu moja wiedza na temat przetwornic nie jest zbyt obszerna (jeśli w ogóle jest).
 • Poziom 42  
  Chcesz mordować te psy? Po co tak duża moc przy tak niskiej częstotliwości?
 • Poziom 17  
  "Chcesz mordować te psy?"

  NIE!. A czy aż cala moc musi zostać wykorzystana? NIE!.
  Moc tak wielka ze wzgl. na duży areał do "ochronienia". Więcej danych nie mogę na razie zdradzić, wszystko wyjaśni się w DIY konstrukcje. :)
 • Poziom 43  
  Da się tak zrobić, ale jeśli chcesz zrobić w ten sposób elektrycznego pastucha to nie tędy droga.
  Robiłem takie urządzenia "na psy" dwóch rodzajów:
  1. niskie napięcie z transformatora ~12V żeby pies nie przegryzał drewnianego ogrodzenia - na język wystarczy.
  2. klasyczny elektryczny pastuch - napięcie wysokie kilka kV bo sierść trzeba przebić, moc niska, częstotliwość mała kilka Hz, bardzo krótkie impulsy - urządzenie takie pobiera małą moc z akumulatora i nie zabije ani psa ani człowieka, waży poniżej 1kG i zajmuje o połowę mniej miejsca niż Twój transformator.
 • Poziom 12  
  Witam Założenia jakie przyjąłeś "dymuus" są możliwe do realizacji na kontrolerze PWM SG3525 gdyż takowa przetwornice widziałem. Wypełnienie było regulowane za pomocą potencjometru, zaś częstotliwość była określana na wyjściu przez triaka. Kontroler pracował na stałej częstotliwości i sterował kluczami po 2 sztuki w gałęzi. Transformator był toroidalny 2x8V(może mniej)/220V bodajże min 150VA. Wiadomo że im większy VA tym pozyskamy większa moc wyjściowa oczywiście biorąc tez pod uwagę wytrzymałość kluczy. Za trafem był mostek Gretza, kondensator filtrujący, obwód LC szeregowy (rezonans napięć), triak sterowany przez diaka i jeden z potencjometrów określający Hz. To tak na wstępie. Pozdrawiam