Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie dobre kolumny do małego pokoju - zmiana z unitry

mares320 21 Gru 2011 01:40 3551 11
  • #1 21 Gru 2011 01:40
    mares320
    Poziom 8  

Witam,

do tej pory miałem w pokoju zestaw: Unitra PW 8040 plus dwa orginalne głośniki i dwa sharpy. Stoją tak jak na rysunku (zielone głośniki żółta unitra) i jak na zdjęciu. Balansem ustawiłem sobie żeby dzwięk mniej więcej wypośrodkować.

Jednak unitra ma już swoje lata i wysiadła. reperowana była ostatnio co pół roku więc mam już dość trzeszczących potencjometrów itp itd. Jednak budżet niewielki - około 500zł. Szukam systemu stereo, bez subwoofera, zwykłe dwie kolumny :)

Na codzień podłączone do kompa (muzyka, czasem gry), do tego odtwarzacz mp3 i odtwarzacz cd (stoi pod unitrą). Chodzi mi o takie głośniki i ich ustawienie, żeby dało się z nimi siedzieć przy kompie, bujać na środku pokoju na krześle a także słuchać na leżąco na łóżku :) Pokoik jest niewielki (360x270), więc moc nie musi zabijać jednak zależy mi na jakości. myślałem nad podwieszeniem głośnika po prawej na górze, a ten lewy tak jak teraz stoją, albo wsadzeniu obywdu na parapet. Myślałem nad behringerami MS 40, ale słyszałem że mają kiepskie basy.

Jeśli nie kolumny aktywne to może dokupić tylko wzmacniacz do tych głośników co już mam? jednak czasem odnoszę wrażenie że to już przestarzała technologia - brat ma dużo mniejsze nowe a bas ma lepszy :)

Czytałem też dużo opinii na temat microlab solo c7, może to polecicie?

zdjęcie jest robione od drzwi w stronę okna (jak żółte linie)

0 11
  • Pomocny post
    #2 21 Gru 2011 18:09
    miku210
    Poziom 26  

Dobrze zregenerowane Głośniki Tonsila, lub wzmacniacz Unitry może podziałać bezawaryjnie prze kilkanaście lat.
    Zawieź PW do specjalisty, głośniki zregeneruj na częściach z Umifonu.
    Czy to nie są przypadkiem Zg15C? Bardzo dobre monitorki. Dorób/kup do nich standy i postaw je około 2 metry od siebie. Do takiego małego pokoju powinny być wystarczające.

mares320 napisał:
    Jeśli nie kolumny aktywne to może dokupić tylko wzmacniacz do tych głośników co już mam? jednak czasem odnoszę wrażenie że to już przestarzała technologia

Teraz stereo traktowane jest po macoszemu. Firmy rozwijają się w kierunku kina domowego. W tym przypadku starszy sprzęt może okazać się lepszy.
    Drugich kolumn nie używaj. Najlepiej się pozbądź ich. Albo sobie na zapas zostaw.

0
  • #3 22 Gru 2011 00:37
    mares320
    Poziom 8  

głośniki to tonsile zg10. dalej uważasz, że dobre? nie mam ich jak ustawić 2m od głowy, bo pokój mam na szerokość 270 a do tego ta wielka szafa po lewej i drzwi balkonowe po prawej... żeby było równo mogę albo zejść tym z góry na dół (obydwa na parapecie) albo tym z dołu na górę (jeden na szafie a drugi podwieszony nad drzwiami balkonowymi). W kolumnach mam wymienione woofery (ze cztery lata temu) bo ze starości popękały zawieszenia :)

unitra była naprawiana jeszcze przez ojca jak to on ją sobie kupił używaną... dwadzieścia lat temu. obawiam się że tu naprawa to będzie wymienienie wszystkiego poza obudową :)

a co sądzicie o tych behringerach ms 40 albo microlabach? bo mam wrażenie że tym starym tonsilom brakuje basu ( w stosunku do głośniczków brata - tomphsony jakieś malutkie w komplecie od małej wieży), może chodzi o bass refleks? Chyba że dalej uważacie że nowe chińskie rzeczy nie równają się tym staruszkom, wtedy zostanę przy regeneracji :)

0
  • #4 22 Gru 2011 13:33
    miku210
    Poziom 26  

mares320 napisał:
    głośniki to tonsile zg10

Takie?
    Po maskownicach sądzę, że to Te kolumny.
    mares320 napisał:
    dalej uważasz, że dobre?

Tak. :)
    mares320 napisał:
    W kolumnach mam wymienione woofery (ze cztery lata temu) bo ze starości popękały zawieszenia

Na jakie? Zawieszenia bardzo łatwo naprawić.

mares320 napisał:
    bo mam wrażenie że tym starym tonsilom brakuje basu ( w stosunku do głośniczków brata - tomphsony jakieś malutkie w komplecie od małej wieży), może chodzi o bass refleks?

Posłuchaj sobie Zg40C, to zmienisz zdanie. Zmieniłeś GDNy w kolumnach, więc masz efekt.
    A te mini-wieży, to już są fabrycznie nastawione względem wymagań klientów.
    Pokaż zdjęcie tych tonsili bez maskownic.

0
  • #5 22 Gru 2011 15:03
    mares320
    Poziom 8  

masz rację :) z tyłu jest naklejka z napisem zg 10, 10 W, ale to jest przekreśline ledwo widocznym ołówkiem i napisane zg 15c 15W :)

nowe woofery to gdn 16/30 30W

czy wymiana starych tweeterów na nowe (ale 9/60 zamiast 9/15) to dobry pomysł? w jednym głośniku jest przedarta membrana...

załączam zdjęcie.

0
  • #6 22 Gru 2011 16:07
    miku210
    Poziom 26  

mares320 napisał:
    zy wymiana starych tweeterów na nowe (ale 9/60 zamiast 9/15) to dobry pomysł?

Dobry, ale po co kupować nowe, skoro na allegro można kupić GDW9/15 w niskiej cenie?
    Oryginalne GDN 16/15 też. Za mniej niż 30 złotych.

0
  • #7 22 Gru 2011 17:26
    mares320
    Poziom 8  

a jaka jest różnica między 16/15 a 16/30?

0
  • #9 23 Gru 2011 00:05
    mares320
    Poziom 8  

chodzi mi o to czy jsłychać to, i warto wymieniać moje (w sumie całkiem nowe) 16/30 na 16/15, tym bardziej, że teraz nie widzę takich na allegro...

0
  • Pomocny post
    #10 23 Gru 2011 00:19
    miku210
    Poziom 26  

Jedna para stoi na Allegro. Źle szukałeś.

Jak nie będziesz szukał w dźwięku mlaśnięć flecisty czy źle wciśniętych akordów, to nie warto zmieniać. Ale dla zachowania oryginalności lub wyższej ceny przy ewentualnej odsprzedaży, to lepiej zmienić na 16/15.

0
  • #11 23 Gru 2011 00:36
    mares320
    Poziom 8  

ok dzięki. wzmaka oddałem do naprawy już :) Pan zdążył powiedzieć co mu jest zanim zacząłem opisywać problem :P

0
  • #12 23 Gru 2011 14:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

miku210 napisał:
    mlaśnięć flecisty
    Moje powiedzonko :)
    mares320 napisał:
    chodzi mi o to czy jsłychać to, i warto wymieniać moje (w sumie całkiem nowe) 16/30
    GDN 16/30 wymaga około dwukrotnie większej objętości niż GDN 16/15, który jest o niebo lepszy od swojego nowszego brata. Będzie to słychać np. w mniejszym basie z GDNa 16/30 w tej objętości.
    mares320 napisał:
    z tyłu jest naklejka z napisem zg 10,
    Normalka. Tonsil miał za dużo naklejek ZG10 i naklejał na wszystko.
    Oryginalne głośniki są dostępne na allegro. Nie ma sensu wstawiać nic innego.
    Jeśli myślisz o głośnikach komputerowych, to zdecydowanie, wstaw do Zg15c, oryginalne głośniki, które patrząc po aukcjach, można mieć za niewielką kasę i ciesz się ich dźwiękiem, który na prawdę nie jest zły.

0