Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka testowa pod ATMEGA8 i ATINY2313 zrobić czy kupić

młody88 21 Gru 2011 01:57 2017 6
  • #1 21 Gru 2011 01:57
    młody88
    Poziom 19  

Witam.
    Swoje pierwsze kroki w elektronice poczyniłem już jakiś czas temu. Teraz chciałbym zająć się również programowaniem mikrokontrolerów, zacząłem jak większość od oślej łączki i teraz nasuwa się problem z płytką testową avt 3500 -Lepiej kupić czy zrobić samemu??

Pytanie kieruję do kolegów, którzy szli podobną drogą i mogą się podzielić własnymi doświadczeniami

Płytka taka to koszt w granicach 200zł, może forumowicze którzy wykonali takie płytki mogą podzielić się informacją jaki ich wyniósł koszt elementów.
    Ewentualnie jeżeli robić samemu to podpowiedzcie na którym projekcie z forum się wzorować.

Interesują mnie wady i zalety obu rozwiązań abym potem ni musiał żałować wyboru.

pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

0 6
  • #3 21 Gru 2011 08:37
    mirekk36
    Poziom 42  

młody88 napisał:

Płytka taka to koszt w granicach 200zł, może forumowicze którzy wykonali takie płytki mogą podzielić się informacją jaki ich wyniósł koszt elementów.
    Ewentualnie jeżeli robić samemu to podpowiedzcie na którym projekcie z forum się wzorować.

Popatrz sobie na ofertę zestawów uruchomieniowych np firmy andtech to ci oko zbieleje co można mieć za 200zł w porównaniu z tym czymś co nazywasz płytką testową (avt3500) bo to masakra i to z procesorem, który starczy ci do nauki na 2-3 dni a potem klapa.

Pewnie że to bardzo dobry pomysł zestaw uruchomieniowy do dalszej nauki ale jak już to właśnie cokolwiek co ma dużo większy procek niż ATtiny2313.

Dzięki zestawom na pewno szybciej się poduczysz. I pomyśl też o jakiejś dobrej książce do nauki języka C dla AVR'ków. A masz na rynku teraz dostępne takie książki.

0
  • #4 21 Gru 2011 08:39
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Dokładnie jak pisze Dondu. Warto najpierw trochę poczytać, żeby się rozeznać we własnych potrzebach. Na ATTiny można się bawić lutując pająki na jakiś resztkowych płytkach, co oczywiście wygodne nie jest, ale bardzo tanie. Niemniej jeśli cały twój początkowy budżet to 200zł to po przeczytaniu bloga, który wskazał kolega dondu, zainwestowałbym w parę części do programatora (USB, koszt koło 30zł) i prostą płytkę styykową z paroma elementami (koszt łącznie do 100zł). A potem zobaczysz sam co dalej - niestety to nie jest najtańsze hobby, a co gorsze to worek bez dna :) No ale są znacznie droższe hobby niż elektronika i mikrokontrolery :)

Dodano po 1 [minuty]:

Aha, przy ciut wyższym budżecie pomyślałbym o płytce XPlained z mikrokontrolerem ATMega1284 - masz tam wszystko co potrzebujesz, a płytka doskonale komponuje się ze stykówką. Wada - płytka niecałe 150zł, ale do niej trzeba programator co najmniej AVRISPMkII za 60-150zł.

0
  • #5 21 Gru 2011 09:56
    aaadamw
    Poziom 16  

podzielam zdanie kolegów wyżej. Zacznij od stykówki. Potem zacznij robić płytki samemu. Przy okazji popełniając błędy projektując te płytki nauczysz się na co zwracać uwagę i jak nie robić, żeby wszystko działało jak należy.

0
  • #6 22 Gru 2011 13:39
    kocon1
    Poziom 8  

Sam zaczynałem od pajączków, potem od razu zacząłem bawić się z płytkami, laminat i wytrawiacz nie jest drogi, niestety jest to nieco pracochłonne. Początkującym zawsze proponuję wytrawienie płytki uniwersalnej, kosztuje do dosłownie grosze a jakością nie ustępuje sklepowym płytkom za kilka(naście) złotych. Oczywiście stykówka jest bardziej uniwersalna lecz stosunkowo droga dlatego sam nawet na takiej nigdy nie robiłem :D

0
  • #7 22 Gru 2011 15:37
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ja się jednak z kolega kocon1 nie zgodzę. IMHO własnoręczne robienie płytki uniwersalnej jest kompletnym nieporozumieniem. Niczego się nie nauczysz, stracisz czas, a w efekcie uzyskasz półprodukt, który niczemu nie służy. IMHO lepiej wtedy zdecydować się na gotową płytkę, szczególnie jeśli producent dodaje też do niej jakieś oprogramowanie na którym można się pobawić. Tu przy okazji warto zwrócić uwagę na licencję na jakiej to oprogramowanie udostępnia - bo potem dochodzi do kuriozalnych sytuacji w których nabywca mając problem pyta na forum, ale nie może pokazać kodu :)
    Oczywiście ilu ludzi tyle podejść, żadne nie jest najlepsze, ani najgorsze.

0