Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Straszak alarm. Za szybko miga dioda.

prociomen007 21 Gru 2011 16:59 2475 3
  • #1 21 Gru 2011 16:59
    prociomen007
    Poziom 18  

Witam, buduję sobie układ migającej diody jako straszak alarmu do samochodu. Wszystko oparte na prostym schemacie multiwibratora:

Straszak alarm. Za szybko miga dioda.

Przydało by się aby dioda migała 1 raz na sekundę. Kombinuję z wartościami kondensatorów ale wciąż jest za szybko. Doszedłem już do 220uF i nic miga ok 4 razy na sekundę. Chcę wiedzieć czy dobrze kombinuję i większe kondensatory spowodują wolniejsze miganie? A może jestem w błędzie i nie zależy to tylko od nich? Czy istnieje możliwość obliczenia ich wielkości dla danej długości impulsu? I ostatnie pytanie czy jeden kondensator odpowiada za długość impulsu a drugi za długość przerwy?

0 3
  • #2 21 Gru 2011 17:27
    predom
    Poziom 26  

Jeden kondensator odpowiada za długość przerwy, drugi za długość świecenia. Możesz się pobawić też rezystorami bazowymi (R2,R3), np.wstaw mały PR-ek 50K między +9V a połączone końcówki rezystorów - uzyskasz płynną regulację czasu świecenia i przerwy. A, wzór jest chyba 1/(0,7*R2*C1*R3*C2). R podajesz w omach, C w faradach i wynik masz w hercach.

0
  • #3 21 Gru 2011 17:48
    prociomen007
    Poziom 18  

Dzięki śliczne potencjometr załatwia sprawę. Po wyregulowaniu wychodzi że rezystor 100k(ohm) powoduje miganie 1 raz na sekundę. Mam jednak jeszcze małe pytanie. Jak ograniczamy tam napięcie tym rezystorem to pewnie wpływa to na ich czas ładowania przez co dioda miga w większych odstępach czasu. Jednak jeśli dobrze rozumiem to na dłuższy rozbłysk wpłynie większy kondensator. Dobrze kombinuję? Jeśli tak, to który konkretnie kondensator decyduje o długości świecenia?

0
  • #4 21 Gru 2011 18:24
    predom
    Poziom 26  

Im większy C2, tym dłużej świeci dioda.

0