Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB

michalt13 21 Gru 2011 17:41 5069 5
  • Witam, chciał bym się pochwalić moją konstrukcją kolorofonu 8 kanałowego sterowanego przez komputer z portu USB. Jest to konstrukcja nieco inna od większości innych spotkanych na elektrodzie, różni się tym że jest obsługiwana przez port usb oraz że wszystko nie odbywa się w jednej "puszce" tylko w dwóch oddzielnych. Zrobiłem tak dlatego, ażeby zmniejszyć koszty. W pierwszej "puszce" znajduje się Moduł Konwertera USB-parallel oparty na układzie FT245RL. Przyznam szczerze że próbowałem samemu zrobić taki konwerter ale jeszcze w tedy nie posiadałem odpowiedniego sprzętu do tego i popsułem układ scalony, dlatego za drugim razem nie chciałem ryzykować i zakupiłem ten konwerter. Właśnie w tej "puszce" umocowany został główny przełącznik zasilania całego konwertera oraz główny bezpieczniki nie obyło się bez diody sygnalizująca pracę. Na wyjście od każdego kanału założyłem przełącznik, bezpiecznik oraz diodę. Połączenie jednej "puszki" z drugą odbywa się poprzez kabel 9 żyłowy mocowany na wejście DB9. Druga puszka jest modułem wykonawczym, znajdują się tam optotriaki, triaki no i troszkę drobicy. Wejście zasilania zrobione jest na gnieździe komputerowym dany jest główny wyłącznik i bezpiecznik. W środku wygląda to może trochę chaotycznie ale idzie się połapać :D założony jest również wentylator który ma za zadanie chłodzić triaki. Do każdego z 8 kanałów na napięciu 220V założony jest bezpiecznik oraz przełącznik, stąd właśnie wychodzą kable na każą z 8 lamp. Lampy są to halogeny 150W, każdy filtry zrobiłem w dość prymitywny ale skuteczny sposób a mianowicie malując szybki pigmentem na odpowiedni kolor  lampy zamocowałem na 3 metrowej ramie składanej na pół. Koszty nie były małe ale na pewno opłacało się. Schemat i sterowniki znalazłem na stronie: diy.elektroda.eu
    Filmik dodam za jakieś dwa dni:) Pozdrawiam
    Oto kilka fotek:
    Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB Kolorofon discolitez czyli 8 kanałów sterowanych przez USB

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    michalt13
    Poziom 10  
    michalt13 napisał 47 postów o ocenie 5, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Chwałowice. Jest z nami od 2007 roku.
    michal7778
    Poziom 29  
    Elementy na panelach sterujących są zamocowane tragicznie krzywo.
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  
    Pełen profesjonalizm. Śruba zamiast bezpiecznika.
    michalt13
    Poziom 10  
    Musiałem jakoś zewrzeć dwa końce z sobą, bezpiecznik jest dany na obudowie zamiast tego.
    naciamen
    Poziom 15  
    możesz dokładniej opisać połaczenie tego z usb i jakim programem to obsługujesz??
    michalt13
    Poziom 10  
    DiscoLitez Pro- to jest program, który służy mi do ustawienia częstotliwość z jaki ma reagować dany kanał. Połączenie odbywa się poprzez kabel USB. Komputer widzi port FT245RL