Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Candy DFI 95 T przerywana praca pompy myjącej

Krzychu74 21 Dec 2011 21:18 5621 2
    Krzychu74
    Level 2  
    Witam. Niby wszystko Ok, ale w czasie zmywania pojawiają się przerwy w pracy pompy myjącej. W układzie sterowania pompą obwód przerywa triak. Przerwa trwa czasem ułamek sekundy, czasem kilka sekund, a czasem jeszcze dłużej. Poza tym moduł sterujący działa bez zastrzeżeń. Czy ktoś ma może jakieś pomysły? Może ktoś miał kiedyś taki problem i udało mu się z tym uporać. Zmywarka rozebrana, a mnie pomysłów już brak. Wygląda na to, że jest problem w wysterowaniu triaka. Być może coś zakłóca obwód prądu bramki, może problem z procesorem, a może to procesor celowo wyłącza triaka, bo otrzymuje jakiś sygnał, ze pompa nie powinna pracować? Tylko jaki? Wymieniłem triaka, kondensatory elektrolityczne oraz kondensator MKP 220 nF. Nic nie pomogło. A może w ogóle powinienem szukać gdzie indziej?
    Krzychu74
    Level 2  
    Problem rozwiązany. Procesor działa prawidłowo. Pracę zakłócał tranzystor smd w obwodzie sterowania triaka. Złośliwa bestia. Szczerze mowiąc nie spodziewałem się tego po nim. Jednym słowem nawalił. Zmywarka śmiga od piątku, poczekam jeszcze trochę, żeby mieć pewność, że wszystko ok, napisze dokładniej co było i zamykam temat. Pozdr.
    *
    *
    Zmywarka pracuje już prawie dwa miesiące bez zastrzeżeń, co w 100% potwierdza, że przyczyną usterki był wymieniony tranzystor. Mowa tutaj o tranzystorze smd 1F (czyli BC847 BW). Tranzystor pracuje w obwodzie sterowania triakiem, który zasila silnik pompy myjącej. Problem polegał na tym, że tranzystor niby pracował poprawnie, ale czasami się blokował i nie przewodził, co przerywało obwód prądu bramki triaka i w efekcie zatrzymanie silnika pompy myjącej. Gdy w takim momencie próbowałem pomierzyć napięcia na poszczególnych elementach modułu, m.in. tranzystora i triaka, pompa zaczynała pracować, w zasadzie w chwili przyłożenia końcówek miernika do płytki. Tranzystor się odblokowywał i wszystko zaczynało działać poprawnie. Diagnoza była niemożliwa. Podejrzenie padło na triaka, ale jego wymiana nic nie dała. Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne (przy okazji również ten rozruchowy przy pompie, bo miał ok. 4 mikroF zamiast 6), ale też bezskutecznie. W końcu udało się pomierzyć tranzystor, chyba miał chwilę „słabości” i nie odblokował się po przyłożeniu końcówek miernika. Dalej już było z górki, wymiana kondensatora i wszystko działa. Autoryzowany serwis sugerował mi wymianę pompy myjącej – 550 zł + 100 lub 120 zł robocizna, ewentualnie wymiana modułu sterującego. Do tego modelu zmywarki, to podobno koszt 895 zł + 100 lub 120 zł robocizna. Wyglądało więc na to, że 1000 zł będzie niemoje. Tranzystor to 10 – 20 groszy i wszystko gra. Tak naprawdę to nawet 0 gr., bo wlutowałem stary, poczciwy BC 107. Czekał na wlutowanie, chyba blisko 20 lat.
    Daral
    Level 12  
    Witam
    ====================================================
    Temat już istniał jednak chciałbym go odświeżyć ponieważ mi pomógł.
    Tu link tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2168528.html
    Proszę moderatora o podpięcie mojego postu do powyższego tematu.
    Za co z góry dziękuję
    ====================================================

A więc:
    Ponieważ miałem identyczne objawy wymieniłem ten tranzystor na > BC 547B < i fakt pomogło. Kolega powyżej wlutował zamiast tego > F1 < stary poczciwy > BC 107 < jednak zgodnie z zamiennikami wybrałem > BC 547B <
    Model zmywarki ten sam Candy DFI 95T

Tak wygląda sterownik:
    Zmywarka Candy DFI 95 T przerywana praca pompy myjącej

******************************************************************************************************
    Dlatego też chciałem ten wpis dodać i serdecznie podziękować twórcy tego wątku @Krzychu74, gdyż dzięki jego postowi naprawiłem zmywarkę, no i uniknąłem wydawania pieniędzy na naprawę.
    Cieszy mnie to szczególnie gdyż od trzech lat jestem bezrobotnym bez prawa do zasiłku i przyznam się że nie mam nawet funduszy na nowy miernik. a ten który posiadam to tania tandeta kupiona na rynku od ruskich.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę wszystkim oby trafiali na posty które uratują im ......

Pomagajmy sobie właśnie w taki sposób.... :)

Moderated By mrhari:

Tematy scaliłem.