Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vectra - publiczne IP a sieć domowa

Speedy 22 Gru 2011 01:06 11518 19
  • #1 22 Gru 2011 01:06
    Speedy
    Poziom 9  

Hej
    Sorry za głupie być może pytanie, ale nikt tu podobnego problemu nie zgłaszał a raczej takie na odwrót (brak internetu w podobnej konfiguracji - a ja właśnie internet mam)

Od paru godzin jestem abonentem Vectry. Mam modem kablowy Cisco EPG3925 podłączony do switcha i do tegoż switcha podłączone są moje dwa komputery i drukarka sieciowa HP C6280 (wszystko przewodowo). No i mam publiczne IP (bo Vectra je wszystkim daje).

Modem skonfigurowany przez instalatora (w Vectrze użytkownik nie ma uprawnień do zmieniania konfiguracji modemu). Właściwości protokołu TCP/IP na obu komputerach ustawione na automatyczne pobieranie ustawień, zgodnie z instrukcją Vectry. I na obydwu komputerach internet działa OK, szybko i w ogóle bez zarzutu. Natomiast nie widzą się one wzajemnie w sieci lokalnej. Każdy w otoczeniu sieciowym, czy grupie roboczej widzi tylko samego siebie. Nie jest też przez nie widziana drukarka sieciowa.

Komputery są oczywiście w tej samej grupie roboczej i zresztą sieć domowa już wcześniej działała prawidłowo za poprzedniego dostawcy (TPSA), przy identycznej konfiguracji (tyle, że zamiast modemu kablowego Cisco był modem telefoniczny Livebox; no i w TPSA nie miałem publicznego IP).

Czy mogę prosić o jakąś podpowiedź, co robię źle i co trzeba zrobić by sieć lokalna zaczęła funkcjonować?

0 19
  • Pomocny post
    #2 22 Gru 2011 06:26
    askr
    Poziom 35  

W tpsa mialem publiczne IP tylko ze byles za routerem. I dzeki temu byles we wlasnej, prywatnej podsieci.
    Zapewne od vectry dostales (kupiles) 2 adresy ip (mozliwosc bezposredniego podlaczenia, bez routera 2 komputerow, kazdy z wlasnym, zewnetrznym ip).

Ty potrzebujesz router z wejsciem ethernetowym. Jezeli masz juz podlaczonego switcha, to wystarczy sam router wpinany pomiedzy modem a switch. Skoro masz wszystko na auto i dziala to jest duza szansa, ze wszystko ruszy 'od reki' na domyslnych ustawieniach.
    Musisz tylko pamietac, ze znow bedziesz we wlasnej podsieci, z wewnetrznym adresem ip. Jezeli chcesz uruchamiac jakies uslugi (serwery) ktore maja byc widoczne na zewnatrz - musisz pamietac o przekierowanie odpowiednich portow.

0
  • #3 22 Gru 2011 10:35
    Speedy
    Poziom 9  

Hej

Dzięki za szybką odpowiedź! A jeszcze:

askr napisał:

Musisz tylko pamietac, ze znow bedziesz we wlasnej podsieci, z wewnetrznym adresem ip. Jezeli chcesz uruchamiac jakies uslugi (serwery) ktore maja byc widoczne na zewnatrz - musisz pamietac o przekierowanie odpowiednich portow.

O przekierowaniu portów na tym routerze który dokupię? Bo jak pisałem, na modemie Vectry nie ma możliwości przekierowywania portów przez samego użytkownika.

Z tym jak sądzę dam sobie radę, przekierowywałem niegdyś porty na Liveboxie w celu użytkowania sieci p2p. Myślę, że w każdym takim urządzeniu robi się to podobnie?

0
  • #5 22 Gru 2011 11:30
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

Jaki masz system operacyjny w komputerach? Sprawdź, czy możesz dla karty sieciowej ostawić dwa adresy IP. Windows w wersji PRO taką możliwość mają. Nie wiem jak wersje Home, bo nie mam z nimi do czynienia.
    Chodzi o coś takiego:
    http://banita.pl/konf/siecwinvista.html
    Karta komputera ma wtedy podwójne adresy IP. Jeden z Vectry (adres, brama, DNS), drugi dla sieci LAN (bez bramy, ale wspólna pula adresowa z drugim komputerem i drukarką).
    Tak możesz załatwić sprawę bezinwestycyjnie.

0
  • #6 22 Gru 2011 11:53
    Speedy
    Poziom 9  

Hej

jprzedworski napisał:
    Jaki masz system operacyjny w komputerach? Sprawdź, czy możesz dla karty sieciowej ostawić dwa adresy IP. Windows w wersji PRO taką możliwość mają. Nie wiem jak wersje Home, bo nie mam z nimi do czynienia.
    Chodzi o coś takiego:
    http://banita.pl/konf/siecwinvista.html
    Karta komputera ma wtedy podwójne adresy IP. Jeden z Vectry (adres, brama, DNS), drugi dla sieci LAN (bez bramy, ale wspólna pula adresowa z drugim komputerem i drukarką).
    Tak możesz załatwić sprawę bezinwestycyjnie.

Mam Windows 8 w moim i w braciszkowym Windows XP i to chyba Professional, jak mi się zdaje. Czyli wygląda, że byłoby to możliwe! Dzięki za podpowiedź, faktycznie to bardzo interesujące, jakby się tak dało toby było super. Tylko jest taki myk, że te oryginalne ustawienia Vectry, zalecone przez operatora, są na zasadzie "Uzyskaj adres tego-i-owego automatycznie". I przydzielany jest taki dziwaczny na zasadzie 31.140.xxx.xxx, a na drugim kompie 178.232.xxx.xxx. Czy w takiej sytuacji zadziała to prawidłowo, jak ręcznie dodam drugi adres z puli lokalnej 192.168.xxx.xxx.? Nie "pogryzą się" ze sobą?

0
  • Pomocny post
    #7 22 Gru 2011 12:26
    jprzedworski

Nie pogryzą. Jeden adres może być przydzielany automatycznie przez DHCP, reszta może być dodana ręcznie. Brama do internetu może być tylko jedna, ale to jest też automatycznie nadawane.
    Administruję siecią, w której pewne urządzenia są w innej sieci logicznej, mimo że są podłączone do tych samych switchy. Ułatwia nam to pracę, bo jest to bardziej logiczne. Na moim pececie mam w ten sposób cztery adresy IP.

0
  • #8 22 Gru 2011 20:07
    Speedy
    Poziom 9  

Dobra. Chociaż problem nie został jeszcze w pełni rozwiązany, to jednak bardzo mi te podpowiedzi pomogły. Aczkolwiek sytuacja wygląda u mnie nieco inaczej niż piszesz:

jprzedworski napisał:
    Jeden adres może być przydzielany automatycznie przez DHCP, reszta może być dodana ręcznie.

No właśnie nie, przynajmniej nie u mnie, nie na Win 8 i nie na Win XP Pro (może Win Server tak ma?). Jeśli w pierwszym oknie ustawień właściwości protokołu TCP/IP dla połączenia wybrane jest "Uzyskaj adres IP automatycznie", to po wybraniu przycisku "Zaawansowane" opcja dodania nowego IP w pierwszej zakładce jest nieaktywna ("szara"). Ale nic nie szkodzi, obszedłem to w sposób opisany w linku, jaki mi podałeś http://banita.pl/konf/siecwinvista.html . Tzn.

- przy ustawieniu na "Uzyskaj adres IP automatycznie" zanotowałem sobie ten automatyczny adres, maskę podsieci, bramę domyślną (co ciekawe na obu kompach jest inna brama :?: ) i DNS-y

- przestawiłem na ręczne wprowadzanie adresu IP i wpisałem zanotowane wcześniej adresy, maski itd. W tym momencie w zakładce opcja dodania nowego IP stała się aktywna

- dodałem na obu kompach nowe IP z puli lokalnej, takie jakie miały dawniej (192.168.1.10 i ...12)

- zgodnie z poradą w linku z banity wprowadziłem ustawienie "Enable NetBIOS over TCP/IP"

No i jak mówię, częściowy sukces: komputery widzą drukarkę sieciową, co było dosyć ważne. Nadal natomiast nie widzą się nawzajem w otoczeniu sieciowym czy grupie roboczej. Co ciekawe, mogą do siebie pingować z powodzeniem po adresach lokalnych. Ale widzieć się nie widzą.

Co jeszcze robię źle?

EDIT: Udało się! Znalazłem gdzieś w sieci taką poradę i wpisałem w okno Uruchom coś takiego: \\192.168.1.12 (to jest lokalny adres komputera brata). No i oczom moim ukazały się wszystkie udostępnione wcześniej na nim zasoby :) Co prawda niektóre nie dały się otworzyć, ale ten najważniejszy owszem. Dodałem sobie toto jako miejsce sieciowe i to samo zrobiłem w drugą stronę na kompie brata, dodając jako miejsca sieciowe moje udostępnione zasoby.

Męczy mnie teraz taka wątpliwość: Czy to wszystko udostępnione jest tylko w naszej sieci lokalnej a w publicznej nie? czy mogę to jakoś sprawdzić?

0
  • #9 22 Gru 2011 23:18
    piterus99
    Poziom 43  

Jest udostępniane w każdej sieci, do której podłączony jest komputer(można to wyłączyć dla konkretnej karty sieciowej, ale nie dla adresu IP) - jeśli vectra nie wycina ruchu sieciowego, widać je też z zewnątrz.

Statycznie ustawione adresy to średni pomysł - jak dzierżawa DHCP wygaśnie i nadadzą Ci nowy adres, padnie Ci Internet(i będziesz musiał wykonać wszystko od nowa). Niestety, inaczej się tego nie da rozwiązać.

0
  • #10 22 Gru 2011 23:20
    jprzedworski

Rzeczywiście, pomyliłem się - nie sprawdziłem do końca. Gdy jest włączone DHCP (automatyczne pobieranie adresu), nie da się dodać adresów ręcznie. Ja ustawiam ręcznie, więc na to się ni natknąłem. Sorry.
    Niby można zostawić tak, jak zrobiłeś. Problem może się pojawić, gdy DHCP Vectry zechce wymusić okresowo zmianę tych adresów. Mam nadzieję, że nie.
    Dostępność lub nie poszczególnych zasobów (folderów, plików) to już sprawa uprawnień Windows a nie sieci.
    Zasoby teoretycznie mogą być widziane z internetu, choćby z tego powodu, że masz adresy publiczne. Tu dodanie adresów prywatnych nic ci już nie zmienia, bo z zewnątrz znaczenie mają adresy publiczne). Komputery mają systemowe firewalle, albo firewalle programowe (Zone Alarm, Norton albo inne), w których można wstawić reguły dopuszczające z sieci LAN (strefa zaufana) a blokujące dostęp z internetu. Ale to już większa bajka. Te firewalle z reguły są już firmowo odpowiednio skonfigurowane, ale warto sprawdzić. Najsłabsza jest zapora w Windows XP. Tam w zasadzie nie ma co konfigurować.

0
  • #11 23 Gru 2011 18:07
    Speedy
    Poziom 9  

Cytat:
    Niby można zostawić tak, jak zrobiłeś. Problem może się pojawić, gdy DHCP Vectry zechce wymusić okresowo zmianę tych adresów. Mam nadzieję, że nie.

Niestety, Vectra daje zmienne IP i właśnie mi zmienili. Ustawiłem wszystko ponownie i znów działa, ale jednak... co 24-48 h powtarzać taką czynność to jednak się robi żmudne trochę na dłuższą metę. Można sobie u nich wykupić stałe IP ewentualnie, za jakąś tam drobną opłatą. Ale chyba jednak docelowo zdecyduję się na zakupienie routera z uwagi na wspomniane wątpliwości dotyczące udostępniania zasobów.
    W sklepie na osiedlu są za 72 zł takie: 8LEVEL WRT-150 oraz TP-LINK TL-WR340G, przy tym pierwszym nawet piszą, że zalecany do Vectry (chociaż to pewnie bez znaczenia). Czy jest coś, na co się powinno szczególne zwrócić uwagę przy zakupie?

0
  • #15 25 Gru 2011 13:59
    jprzedworski

Skoro modem działa, nie ruszać! Kup TP-LINK TL-WR340G (bez modemu), ustaw WAN na automatyczne pobieranie adresu, a komputery podłącz do LAN.

0
  • #16 27 Gru 2011 05:25
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przed jakimś kupowaniem zadzwoń do BOK (lub do kombinatora co Ci zakładał) przedstaw problem i spytaj o co chodzi ...

Brama ma cztery porty Ethernet (Twój switch niepotrzebny) a pierwszą ofertą gdzie max. liczba komputerów możliwych do podłączenia przez Klienta = 4 jest:
    http://www.vectra.pl/internet/pakiety_internetowe/szesnascie_mb/
    (nie wiem czy to się zgadza z Twoim pakietem)

o co chodzi z tymi adresami prawie z kosmosu też jestem ciekaw:

Speedy napisał:
    I przydzielany jest taki dziwaczny na zasadzie 31.140.xxx.xxx, a na drugim kompie 178.232.xxx.xxx.

http://whois.sc/31.140.0.0
    http://whois.sc/178.232.0.0

Ten brak uprawnień do zmieniania konfiguracji modemu to w celu blokady WiFi, która jest dodatkowo płatna?

0
  • #17 27 Gru 2011 10:54
    Speedy
    Poziom 9  

Hej

jprzedworski napisał:
    Skoro modem działa, nie ruszać! Kup TP-LINK TL-WR340G (bez modemu), ustaw WAN na automatyczne pobieranie adresu, a komputery podłącz do LAN.

Tak mniej więcej zrobiłem. Tylko z okazji gwiazdki kupiłem sobie lepszy pod choinkę :) Cisco Linksys E2000. Na forach zauważyłem, że sporo osób pisało o problemach z TP-Link w Vectrze, to pomyślałem że może lepiej inny. I nie byłem pewien, czy skoro sieć lokalna jest 1 Gb to 10/100 Mb router nie będzie mi zwalniał; niby on tylko puszcza ruch na zewnątrz, ale z drugiej strony przydziela lokalnie adresy. No to już wziąłem na zapas taki z wejściami 10/100/1000 Mbps. Dałem automatyczne pobieranie ustawień i wszystko chodzi pięknie.

Cytat:
    Przed jakimś kupowaniem zadzwoń do BOK (lub do kombinatora co Ci zakładał) przedstaw problem i spytaj o co chodzi ...

Tak zrobiłem; ogólnie konkluzja jest taka, że podłączyć mogę co chcę, ale nie mam prawa do ingerencji w modem (bramę).

Cytat:
    Brama ma cztery porty Ethernet (Twój switch niepotrzebny) a pierwszą ofertą gdzie max. liczba komputerów możliwych do podłączenia przez Klienta = 4 jest:

Switch rzeczywiście formalnie byłby niepotrzebny; jednak z uwagi na układ mieszkania - brama jest w jednym pokoju tam gdzie zakończenie kablówki a komputery w drugim - to najwygodniej jest nic nie zmieniać. Za czasów TPSA tak było najwygodniej: Livebox obsługiwał też ichnią telewizję więc wygodnie było mu stać blisko telewizora; a port LAN miał w zasadzie jeden. Więc przeprowadziłem wtedy kabel sieciowy z pokoju z komputerami do niego (połączenie bezprzewodowe szło przez dwie ściany i często szwankowało). I oczywiście musiałem wtedy dać switcha. A teraz przechodząc do Vectry po prostu wyjąłem
    ten kabel z Liveboxa i wpiąłem do ichniej bramy.
    Cytat:
    Ten brak uprawnień do zmieniania konfiguracji modemu to w celu blokady WiFi, która jest dodatkowo płatna?

Szczerze mówiąc nie wiem w jakim celu, ogólnie żeby im abonenci nie grzebali chyba (w moim pakiecie WiFi jest wliczone w cenę). W regulaminie mają w każdym razie wyraźnie napisane, że modem pozostaje własnością Vectry a abonent nie ma prawa dokonywania w nim żadnych zmian konfiguracji sprzętowej ani programowej, czy coś w tym sensie. Oddać tu trzeba honor TPSA, która nie robi z tym żadnych trudności, w Liveboxie abonent może mieszać do woli, chociaż u nich też formalnie modem pozostaje własnością operatora.

0
  • #18 15 Mar 2012 19:36
    Polkier
    Poziom 1  

Mam olbrzymi problem. Miałem do niedawna tak: modem z Vectry, do niego przypięty router D-link, do routera kablem komputer stacjonarny i przez WiFi laptop. Do mac adresu routera miałem przypisane stałe IP, miałem fajną sieć wewnętrzną i oba komputery w necie przedstawiały się stałym IP.

Teraz mam do bani: modem WiFi z Vectry, do niego od razu przypięty kablem komputer stacjonarny oraz laptop przez WiFi. Stacjonarny ma przypisane stałe IP a laptop ma zmienne, nie mogę też utworzyć sieci :( pomóżcie, da się coś zrobić w bieżącej konfiguracji sprzętowej aby oba kompy przedstawiały się stałym IP i żeby można było je połączyć w sieć? ufff

0
  • #19 23 Mar 2012 19:57
    timi25
    Poziom 1  

Witam,
    podpinając się do tematu.
    Od dziś jestem posiadaczem netu w vectrze i już pierwsza niespodzianka. Modem wi-fi który mi dali udostępnia tylko dwa miejsca w sieci WIFI?! Mam dwa stacjonarne plus laptopa w drodze i dla jednego braknie miejsca. Stąd pytanie czy mogę kupić obojętnie jaki router WIFI i podpiąć go pod LAN do Vectrowskiego i będzie wszystko ok?
    Dzięki

0
  • #20 13 Paź 2013 10:40
    Speedy
    Poziom 9  

Hej

Dla porządku, i dlatego że zostałem zachęcony przez forumowego bota, dodam, że udało mi się wówczas, te 2 lata temu, nie tyle rozwiązać co obejść problem o którym pisałem. Przez dołączenie do modemu Vectry własnego routera uzyskałem możliwość dowolnego konfigurowania sieci domowej, tak że komputery widziały się wzajemnie.

0