Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus F3S brak obrazu kod 43 karty graficznej GeForce 9300m

quadiel 22 Gru 2011 13:10 6240 7
  • #1 22 Gru 2011 13:10
    quadiel
    Poziom 2  

Zaczęło się wczoraj wieczorem, gdy po uruchomieniu gry zawiesił się komputer, ekran zrobił się czarny i po chwili wrócił do normalnego działania z informacją, że "sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność". Sytuacja powtórzyła się kilkakrotnie, aż musiałem ręcznie zresetować komputer. Dzisiaj laptop chwilę pochodził i stało się to samo. Po zresetowaniu ekran od samego włączenia wyglądał mniej więcej tak:

Asus F3S brak obrazu kod 43 karty graficznej GeForce 9300m

Podłączyłem monitor i można normalnie pracować na komputerze oprócz tego, że karta graficzna nie działa. Stan urządzenia w menadżerze urządzeń:
    System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)
    Oprócz tego pojawiły się dwa niezainstalowane urządzenia:
    Magistrala PCI 9, urządzenie 1, funkcja 2
    Magistrala PCI 9, urządzenie 1, funkcja 3

Czy da się coś na to poradzić?

Laptop Asus F3S
    Procesor Intel Core 2 Duo T5750 2GHz
    RAM 4GB
    System operacyjny Windows 7 32bit
    karta graficzna NVidia GeForce 9300M G

0 7
  • Pomocny post
    #2 22 Gru 2011 14:08
    michał3411_2007
    Poziom 29  

Sama treść wypowiedzi nasuwa mi odpowiedź idź do serwisu bo sam nic nie zdziałasz.
    Wadliwa karta grafiki NVidia GeForce 9300M G, konieczność wymiany na wersję pozbawioną defektu.

0
  • Pomocny post
    #3 22 Gru 2011 14:24
    Jack78
    Poziom 14  

Jeśli laptop jest na gwarancji to serwis, ale pewnie już się skończyła wiec pozostaje ci reballing, ewentualnie próba wygrzewania. Jedno i drugie to raczej środki krótkotrwałe (na kilka miesięcy) najpewniejszy jest reballing z nowym układem graficznym, ale to dość spory wydatek.

0
  • #4 22 Gru 2011 15:32
    quadiel
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedzi. No nic w takim razie rozpatrzę tą wymianę karty graficznej + reballing lub może w ogóle zakup nowego laptopa.

0
  • #5 22 Gru 2011 22:06
    Jack78
    Poziom 14  

Ja bym wybierał wymianę laptopa (zresztą tak też zrobiłem ze swoim), bo niestety firmy wykonujące reballing dają max 6 m-cy gwarancji i istnieje ogólna opinia, powtarzana na różnych forach (czy prawdziwa to nie wiem) że prędzej czy później sytuacja się powtórzy.
    Z informacji jakie znalazłem na necie (szukając następcy dla mojej martwej Toshiby) wynika że większość modeli Nvidii ma kłopoty, natomiast trudno doszukać się takich informacji na temat układów ATI i Intela. Ja wybrałem Intela, bo lapek miał służyć do pracy a nie do zabawy.

0
  • #6 23 Gru 2011 00:24
    quadiel
    Poziom 2  

A doczytałem jeszcze o wymianie układu BGA na fabrycznie nowy wyprodukowany po 2009 roku. Podobno starsze były wadliwe i ich wymiana może bardziej zwiększyć żywotność lapka. Znalazłem firmę z mojego miasta http://naprawalaptopow.com.pl/ która wygląda na porządną. Jutro zadzwonię i dowiem się co i jak. Sama wymiana kosztuje 200zł + cena złącza.

0
  • #7 23 Gru 2011 09:58
    michał3411_2007
    Poziom 29  

Wszystkie NVidia przed 2009r. są wadliwe, koszt to około 150~200 zł reballing plus cena karty grafiki, a nie złącza.

0
  • #8 29 Gru 2011 12:58
    quadiel
    Poziom 2  

Skończyło się wymianą grafiki.

0