Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

naprawa baterii swoim sposobem

22 Gru 2011 14:17 4049 20
  • Poziom 15  
    Witam.
    W skrócie: mam 2 takie same baterie ale każda z nich trzyma około 5 minut.
    I czy da sie coś z tym zrobić?
    Chodzi mi o to czy da się np sprawdzić samemu poszczególne ogniwa i wymienić te uszkodzone na te z drugiej baterii które akurat są dobre?
    Tak teraz nad tym myslałem i pisze tutaj czy ma to prawo zadziałać, czy są jakieś szanse. pozdrawiam
    naprawa baterii swoim sposobem
  • Poziom 16  
    Musiałbyś rozebrać obydwie baterie i sprawdzić, które ogniwa są dobre. Być może udało by ci się "skomponowć" jedną działającą jako tako baterię. Ja tak zrobiłem kilka lat temu. Jedyne problemy na jakie się natknąłem to to, że cele są zgrzewane ze sobą i trzeba je dość precyzyjnie powycinać by potem wszystko pasowało. Trzeba też uważać na kabelki do kontroli każdej celi żeby ich nie pomieszać lub nie poprzecinać podczas podmiany cel.
  • Poziom 15  
    I jaki był efekt?
    No a jak mam sprawdzić te ogniwa? daj więcej informacji jak mozesz, bo nie robiłem jeszcze tego, a chętnie się dowiem :)
  • Poziom 20  
    Hmm a może ogniwa są dobre, a bateria została rozładowana do zera i sterownik baterii nie pozwala na naładowanie jej do pełna dzięki czemu bardzo szybko się rozładowywuje?
  • Poziom 15  
    Pierwsza bateria była od nowości, ale laptop był ciągle pod ładowarką i to chyba było przyczyną.
    Drugą baterie mam od kumpla, trzymała dobrze ponad godzinkę ale z czasem( około dwóch miesięcy) zaczęła coraz mniej trzymać, aż w końcu w Windowsie wywaliło komunikat: rozważ wymianę baterii i zaczęła stanowczo krótko trzymać. Tak to wygląda.
  • Poziom 20  
    Kolega poprawi pisownię bo moderator zaraz zainterweniuje... Też mam laptopa cały czas podpiętego pod ładowarkę od 2 lat i bateria trzyma bardzo dobrze, jednak kilka razy wymieniałem w niej sterownik, bo uległ uszkodzeniu.
  • Poziom 15  
    No to co radzicie?
    To co mogło być przyczyną zepsucia się pierwszej baterii?
  • Poziom 16  
    Jaki efekt :) - niestety bateria po tej "regeneracji" nie działała jak nowa.
    Zamiast pierwotnych 1.5h trzymała zwykle do 1h. W sumie nie było to zaskoczeniem bo wymieniłem tylko całkowicie uszkodzone ogniwa (miały albo zwarcie albo bardzo niskie napięcie - poniżej 1V).
    Po jakimś czasie, padły jej kolejne ogniwa, ale już nie było z czego podmienić.

Normalnie naładowane pojedyncze ogniwo miało ok. 3.6V a napięcie nie spadało zbytnio pod obciążeniem.
    Najprościej można je sprawdzić ładując baterię do pełna (aż komputer pokaże, że jest naładowana) i sprawdzając napięcie na każdej celi. Jak któraś ma poniżej 3 V to znaczy, że jest uszkodzona.
    Potem trzeba popracować na tej baterii kilka minut (można aż do wyłączenia się komputera) i znów zmierzyć napięcia. Zwykle padnięte cele mają wtedy zero lub w okolicy 1-2V.
    Jeżeli masz jak pomierz napięcia w czasie pracy komputera.
    Zawsze wymieniaj ogniwa które mają najniższe napięcie gdy są obciążone (duża rezystancja wewnętrzna).
    To one też powodują szybkie wyłączanie się ładowarki (napięcie na nich za szybko rośnie w stosunku do pozostałych).
  • Poziom 15  
    To mam pracować na włożonej baterii w laptopie i znów sprawdzić napięcia tak?
    Mówisz ze aż do wyłączenia komputera, czyli jak sie rozładuje to mam sprawdzić napięcia i jak na poszczególnej celi pokaże 0 bądź w okolicach 1-2 to ogniwo uszkodzone tak?
    To na rozładowanej baterii też bedzie pokazywać około 3.6 V?
  • Poziom 16  
    Twój komputer wyłącza się teraz nie z powodu rozładowania wszystkich cel, a tylko tych uszkodzonych.
    Za bardzo spada na nich napięcie. Na pozostałych celach nieuszkodzonych będzie pewnie niższe niż wspomniane 3.6V ale pewnie nie mniej niż jakieś 2.8 - 3V
    Sam zobaczysz. Napięcie robocze ogniw LiJon to bodaj 3.3V więc przy 3V można uznać ogniwo za rozładowane a poniżej 2.5V za uszkodzone.
  • Poziom 15  
    ok rozumiem dzieki za pomoc

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

Witam ponownie.
    Nie będę jednak nic robił z tą baterią, ale mam do was pytanie.
    bateria ładuje mi się doś długi czas, ponad godzine.
    Podczas użytkowania baterii bez ładowania do momentu 85% jest ok, pokazuje doś krótki czas: 50 minut, ale za chwile system pokazuje baterie rozładowaną i po chwili laptop się wyłącza.
    da się coś z tym zrobić czy tylko regeneracja wchodzi w gre?
  • Poziom 20  
    Ładuje się bardzo szybko, u mnie ten czas wynosi nieco ponad 2 godziny. Spróbuj (jeśli masz) przeinstalować system, lub jeśli jest to Vista lub 7 sprawdź ustawienia zasilania.
  • Poziom 15  
    przeinstalowanie windowsa na pewno nic nie da bo juz kilka razy zmienialem system i to samo
  • Poziom 20  
    To sprawdź ustawienia zasilania.
  • Poziom 15  
    a co to ma niby zmienic?
  • Poziom 20  
    W ustawieniach zasilania zmień tryb na Oszczędzanie Energii, w moim przypadku pomogło.
  • Poziom 15  
    a w moim niestety nie
  • Poziom 16  
    Kombinując z ustawieniami w systemie czasami da się przedłużyć czas pracy ale bez regenracji/wymiany baterii się nie obędzie. To że padają cele to często jest wina kiepskiego układu ładowania w danym kompie. Baterie LiJon nie cierpią być przechowywane w stanie pełnego naładowania. Jeżeli ładowarka nie jest wystarczająco inteligentna to nawet ciągła praca na zasilaczu potrafi zabić baterię po pewnym czasie. Dlatego jak się zamierza tak pracować dłuższy czas warto rozładować baterię do ok. 40% pojemności i wyjąć z komputera.
    Niedawno mój EeePC tak zabił swoja baterię - niestety ASUS się nie ma czym pochwalić w tańszych komputerkach.
  • Poziom 15  
    a co sadzicie o regeneracji baterii??
    polecacie jakis dobry serwis?
    czy to sie oplaca?
    prosze o jakies konkrety :) z gory dziekuje
  • Poziom 15  
    Teraz bateria ładuje się do 12 % i potem stoi(nie łąduje)
    to ogniwa czy już elektronika?