Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mieszany system CO. Grawitacja- uklad zamkniety, wymienniki i solar panel

22 Gru 2011 16:41 4457 5
  • Poziom 38  
    Proste pytanie , czy sa w tym schemacie jakies bledy ktore moga zaklucac prace lub jakies ryzyko.
    Oczywiscie przewody spalinowe to osobna sprawa , ale nie o nie tu chodzi a o uklad wodny.
    Mieszany system CO. Grawitacja- uklad zamkniety, wymienniki i solar panel
  • HELUPOWER
  • Poziom 15  
    Zastanawiam się nad kilkoma kwestiami:
    - dlaczego zdecydowałeś się zainstalować dwa zasobniki zamiast jednego (na Twoim schemacie - górnego)?
    - dlaczego chcesz połączyć obieg solarny z obiegiem z kominka? W obiegu solarnym masz glikol, dobrze jest zrobić go w układzie zamkniętym. W kominku - dokładnie odwrotnie. Może lepiej zrobić jeden zasobnik z dwoma wężownicami? Domyślam się, że chcesz dogrzewać CWU zimą kominkiem.
    - pomiędzy kominkiem a naczyniem wzbiorczym nie może być ŻADNYCH zaworów. Koniecznie przeczytaj to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1900517.html
    - nie rozumiem w jaki sposób chcesz wykorzystać CO z kotła gazowego. Według Twojego schematu - do podgrzewania kominka??
    - dlaczego rozdzielasz CWU do kuchni i CWU do łazienki? Latem, gdy słońca będzie pod dostatkiem po co dogrzewać CWU do kuchni dodatkowo kotłem gazowym? Zimą natomiast temperaturę wody w łazience w 100% uzależniasz do tego, czy będzie Ci się chciało napalić w kominku. Ja mam prosty system, gdzie CWU z zasobnika kieruję na zasilanie dwufunkcyjnego kotła gazowego (przez system zaworów z bypasem). Latem pobieram CWU dla całego mieszkania bezpośrednio z zasobnika (czyli czerpię energię ze słońca). Zimą - po przekręceniu dwóch zaworów - woda wstępnie podgrzewana jest przez solar, a następnie dogrzewana kotłem gazowym.
    Rozumiem, że Twój schemat jest uproszczony. Nie zawiera wielu elementów typu zawory (w tym bezpieczeństwa!), odpowietrzniki itp.
    To na razie tyle.

PS: Jestem amatorem, nie profesjonalistą. Mam podobną instalację, częściowo wykonaną samodzielnie.
  • HELUPOWER
  • Poziom 19  
    Witam

Układ bardzo drogi i skomplikowany, wiele zasobników o ograniczonej trwałosci (konieczność ochrony anodowej).
    Moja propozycja to jeden zasobnik dwupłaszczowy i z wężownica do solara
    (np.ACV - SMART Multi-Energy).
    Pojemnośc dobierz według swoich potrzeb.

Wszystkie żródła ciepła łączysz do tego zasobnika (ma mozliwość wpięcia kilku źródeł), w środku jest podwieszony zasobnik wody uzytkowej z nierdzewki (brak wymiany anod i brak strachu o pekająca emalię w wysokich temperaturach)

Mozliwość pracy wszystkich źródeł ciepła jednocześnie, zasobnik ten pełni role sprzegła hydraulicznego.Dodatkowym atutem jest to iż np. w okresie urlopowym energię zgromadzoną przez solar możesz bardzo łatwo rozładować do układu CO.

Dokładając odpowiedni zawór i sterownik , uzyskujesz układ ze sterowaniem pogodowym (nawet paląc w kotle stałopalnym), a zasobnik pełni wtedy role bufora .Jest w nim oczywiscie miejsce na grzałke elektryczną do ogrzewania CWU, posrednio CO. Jeżeli jesteś wygodny lub boisz się o przerwy w dostawie gazu możesz śmiało podłączyć dodatkowo kocioł elektryczny do tego układu

Produkcja CWU 2-3 razy szybciej niż w tradycyjnym zasobniku z wężownica.

Najlepsze układy z reguły są najprostsze, proponuje jeden zasobnik , przy którym masz wiele możliwości konfiguracji .

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    deg napisał:
    Zastanawiam się nad kilkoma kwestiami:
    - dlaczego zdecydowałeś się zainstalować dwa zasobniki zamiast jednego (na Twoim schemacie - górnego)?
    - dlaczego chcesz połączyć obieg solarny z obiegiem z kominka? W obiegu solarnym masz glikol, dobrze jest zrobić go w układzie zamkniętym. W kominku - dokładnie odwrotnie. Może lepiej zrobić jeden zasobnik z dwoma wężownicami? Domyślam się, że chcesz dogrzewać CWU zimą kominkiem.
    - pomiędzy kominkiem a naczyniem wzbiorczym nie może być ŻADNYCH zaworów. Koniecznie przeczytaj to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1900517.html
    - nie rozumiem w jaki sposób chcesz wykorzystać CO z kotła gazowego. Według Twojego schematu - do podgrzewania kominka??
    - dlaczego rozdzielasz CWU do kuchni i CWU do łazienki? Latem, gdy słońca będzie pod dostatkiem po co dogrzewać CWU do kuchni dodatkowo kotłem gazowym? Zimą natomiast temperaturę wody w łazience w 100% uzależniasz do tego, czy będzie Ci się chciało napalić w kominku. Ja mam prosty system, gdzie CWU z zasobnika kieruję na zasilanie dwufunkcyjnego kotła gazowego (przez system zaworów z bypasem). Latem pobieram CWU dla całego mieszkania bezpośrednio z zasobnika (czyli czerpię energię ze słońca). Zimą - po przekręceniu dwóch zaworów - woda wstępnie podgrzewana jest przez solar, a następnie dogrzewana kotłem gazowym.
    Rozumiem, że Twój schemat jest uproszczony. Nie zawiera wielu elementów typu zawory (w tym bezpieczeństwa!), odpowietrzniki itp.
    To na razie tyle.

PS: Jestem amatorem, nie profesjonalistą. Mam podobną instalację, częściowo wykonaną samodzielnie.

Dwa zasobniki polaczylem gdyz rysujac schemat zauwazylem taka mozliwosc, ktora da oszczednosc rur i przy okazji mieszanie wody w gornym zasobniku.
    Dolny zbiornik (miedziany i nie moze pracowac pod wyzszym cisnieniem niz 0.7) mial byc poczatkowo tylko do solara, ale spiecie obiegu solara z obiegiem boilera da mi wieksza pojemnosc cieplna w ukladzie solara, w ktorym czynnik grzejny bedzie taki sam jak CO.Solar bedzie uzywany tylko w lecie.
    Co do zaworow na rurce do naczynia to sie zgadzam , ale tu chodzi o zawor roznicowy ktorego cisnienie gotujacego sie kotla bez problemow otworzy. Poza tym jest jeszcze druga rurka i drugi zbiornik przy solarze ktory ma tez uzupelniac system od dolu gdyz solar pracujac na tym samym czynniku grzewczym bedzie go odparowywal czesciowo na glownym naczyniu.

Planuje polaczyc CWU z kuchni i lazienki poprzez uklad zaworow, ale mieszkanie jest uzuwane tylko kilka tygodni w roku a kociol gazowy ma jedynie zabezpieczac przed zamarzaniem pod nieobecnosc domownikow i pozwalac na szybkie uzyskanie CWU w kuchni gdy przyjade na urlop.
    Zawory bezpieczenstwa i odpowietrzniki sa tylko w kotle gazowym i boilerze, nigdzie wiecej nie sa potrzebne bo uklad jest otwarty.

Dodano po 10 [minuty]:

szymonjasiu, musze dodac ze glownym celem tego ukladu jest ograniczenie i w jak najwiekszym stopniu uniezaleznienie sie od energii elektrycznej.
    Poza tym uklad powinien dzialac bez komplikowania go elektronika i byc prosty do obslugi przez kogokolwiek kto akurat bedzie go uzywal na urlopie.
    Caly uklad oprocz kominka (nierdzewka), gornego boilera(posiada anode) i grzejnikow, wykonuje z miedzi wiec bedzie w miare trwaly
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Jeżeli masz możliwość to ustaw bufor możliwie wysoko nad kotłem .
    Całości bedzie wtedy pracowała w grawitacji.
    Dodatkowo w buforze może być podwieszony zasobnik do produkcji CWU.
    Przy odpowiednio dobranych przekrojach prad będziesz potrzebował jedynie do pracy kotła gazowego (do solarów mozesz załozyć ogniwo fotowoltaniczne do obsługi pompy i sterownika)
    Automatyka do rozbioru czynnika z buforu do układu CO może być mechaniczna (zawór mieszający)
    Układ dalej prostszy i bardziej wydajny.

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Tu dales mi troche do myslenia.
    Zwlaszcza z zasilaniem pompy solara. Planowalem wstawic termostaty tzw. krancowe do uruchamiania solara i wylaczania zanim temp. przekroczy temp. wrzenia. ale panel fotowolt. moze byc tym dolnym wlacznikiem , tzn. pompa uruchomi sie gdy naswietlenie solara jest wystarczajace i wytworzy odpowiedni prad do uruchomienia pompy, a nadmiar energi el. gdy nikogo nie ma w domu moze np.ladowac UPS-a do kotla gazowego CO. Ale to troche skomplikuje system. Musze to przemyslec.

Moglbys przerobic moj rysunek (shemat ) abym mogl lepiej widziec co masz na mysli z tym buforem i zaworem mieszajacym?