Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uruchomienie żarówy z lampy ulicznej w warunkach domowych

Banasiewicz02 15 Dec 2004 14:34 3623 16
 • #1
  Banasiewicz02
  Level 31  
  Witam! Może uznacie mój pomysł za trochę dziwny ale mam żarówke z lampy ulicznej (foto) i chcem ją uruchomić :) zapewne potrzeba do niej dławik aby nastąpił zapłon dlatego prosze o pomoc.Od razu mówię że nie chce tej lampy zastosować do żadnych efektów itp. tylko chcem ją uruchomić dla satysfakcji :)
 • #2
  oczyszczalnia
  Level 11  
  Jest to zarowka sodowa. do nij potrzebny jest specjalny uklad zaplonowy tkw. TUZ tyrystorowy uklad zaplonowy. w innym wypadku splonie.One sa dosc drogie-Powodzenia
 • #3
  Banasiewicz02
  Level 31  
  O widzę że jednak jest możliwość odpalenia tej żaróweczki w domu a więc prosze o schemacik układu zapłonowego z góry dziękuje :)
 • #4
  gretzky
  Level 21  
  no potzrebny jest ukłąd zapłonowy inaczej tego nie zapalisz
  Potzrebny jest do tego starter 400W ktury kosztuje około 30zł
  Podłązcenie takiej żarówk ijest bardzo proste. Jedno wyjsie z transformatora i zaróki do kabla 220V, a pozaostałe wyjscie z transformatore i drugie z żarówki połączyć razem. Po połączeni wystarczy włączyć i działa
 • #5
  Ryszard49
  Level 38  
  gretzky kolega zadał konkretne pytanie . Odpowiiedziałeś wymijającą.Moim zdaniem swoją odpowiedź powinienieś zaopatrzyć w odpowiedni schemat.
 • #6
  Banasiewicz02
  Level 31  
  Niee do takiego błachego układu schematu nie potrzebuje (urodziłem się z lutownicą w reku ;) ) Szukam poprostu jak najbardziej konwencjonalnego układu zapłonowego do tej żarówki (najlepiej takiego jaki jest montowany w lampach ulicznych) jak ktoś może ma taką lampę uliczną podłączoną w domu :D to niech podzieli się tym jaki układ zapłonowy tam siedzi a ja go powiele,odpalę żarówkę,poświeci 10 minut i jest okej-temat zamknięty nic więcej mnie nie intersuje :)
 • #7
  Julo@F.Best
  Level 12  
  Ja już dość dawno bawiłem się z taką żarówą. O ile sobie przypominam, to starter jest tam w środku, wewnątrz bańki, potrzebny jest chyba tylko dławik w szereg z lampą.

  Od razu uwaga!!! Nie patrz na świecącą lampę bezpośrednio (daje ultrafioletem, a bańka nie wiem czy nie jest kwarcowa), najlepiej włożyć ją do szklanego mlecznego klosza. Ja właśnie w ten sposób używałem takiej lampy jako oświetlenie pomieszczeń, które musiałem pilnie malować po zmroku.
 • #8
  Banasiewicz02
  Level 31  
  aha czyli trzeba tylko dławik.Tylko czy może być to taki prosty dławiczek od jarzeniówki 40 watt ?
 • #10
  Banasiewicz02
  Level 31  
  Aha czyli trzeba szukać innego dławiczka o nieco większej mocy :)
 • #11
  plik4
  Level 26  
  Julo@F.Best wrote:

  Od razu uwaga!!! Nie patrz na świecącą lampę bezpośrednio (daje ultrafioletem, a bańka nie wiem czy nie jest kwarcowa), najlepiej włożyć ją do szklanego mlecznego klosza. Ja właśnie w ten sposób używałem takiej lampy jako oświetlenie pomieszczeń, które musiałem pilnie malować po zmroku.


  Witam !

  Posiadam TAka zarówke (sodowa) z nowoczesnym układem zapłonowym z 2003 roku o mocy 100 czy 150 wat i przeczytałem z ciekawosci ten wątek i zaciekawiło mnie jedno jest to w cytacie. Piszesz ze swieci ona w Uv oprocz swojej pomarańczowej barwy?? Nasuwa mi się myśl jaki filtr dać aby ona świeciła tylko w UV wtedy mogła by się ona nadawać na dyskoteke. Jezeli wiesz to prosze o porady.
  Pozdrawiam.
  oczyszczalnia wrote:

  One sa dosc drogie


  Są drogie ja kupiłem całą lampe uliczna za ok 500 zl netto a za samą zarowke (dodatkową) chcieli 120 Zl.
 • #12
  Banasiewicz02
  Level 31  
  Hmm ja mam żarówe 250 watt i puki co nie moge jej odpalić bo nie mam odpowiedniego dławika do niej :( Postaram się coś zdobyć bo kolegi ojciec ma zakład elektromechaniczny i może będzie miał taki dławik a jak nie to pozostaje pójść z brzeszczotem na miasto ;)
 • #14
  plik4
  Level 26  
  JA kiedys wchodziłem na strone www.rabbit.pl i tam były takie rzeczy poczawszy od zarówek po przez dlawiki az co całych lamp. Ja własnie mam cala lampe z tej firmy.
 • #15
  Bartek_K
  Level 14  
  statecznik do tej lampy może byc od lampy rtęciowej 250W, też będzie działało, musi byc układ zapłonowy inaczej się nie zapali , warto poszukać na złomie często mozna tam spotkać całe lampy z układami zapłonowymi i statecznikami, taka lampa jak się rozgrzeje to świeci kilkukrotnie jaśniej niż halogen o podobnej mocy i ma przyjemne swiatło, bańka jest ze szkła żaroodpornego i nie przepuszcza twardego UV więc jest bezpieczna, sam mam taką lampe jako oświetlenie w warsztacie od paru lat i świetnie się spisuje.
 • #16
  kilerOS
  Level 13  
  Witajcie,

  chcę domowym sposobem zrobić ultrafioletową kasowarkę do pamięci.

  Proszę o porady.

  Pozdro, KilerOS.
 • #17
  delma
  Level 18  
  heeh Poszukaj dobrze na elce jest kilka tematów związanych z kasowaniem pamięci EPROM
  podrówka....