Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centralne ogrzewanie - wylewająca się woda ze zbiornika

22 Gru 2011 20:15 5359 10
  • Poziom 8  
    Witam,

od jakiegoś czasu palę już w piecu, ale przedwczoraj pierwszy raz zdarzyło mi się zagotować wodę. Niestety cała woda, która została wypróżniona zalała mi sufit w kuchni (zbiornik wyrównawczy mam na strychu). Trochę mnie to dziwi, ponieważ rura przelewowa jest wypuszczona na dach. Hydraulik (nie ten, który to robił) przyszedł, dobił instalację, odpowietrzył grzejnik i sprawdził czy pompka działa. Na szczęście się nie zatarła.
    Dzisiaj na nowo rozpaliłem, wody nie zagotowałem a ona i tak znowu zalała sufit ... czy możliwe jest, by woda wyleciała przez rurę odpowietrzającą? Zadzwoniłem do hydraulika, który robił tą instalację, jutro ma się pojawić... Dzisiaj jak byłem na strychu i wyciągnąłem "fajkę" odpowietrzającą to trochę mnie oblało gorącą wodą.
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy rura przelewowa powinna być ocieplona?
    Rura nie jest zapchana, jak była dobijana instalacji to nadmiar się wylał tak jak ma wylać. Niestety ciepła woda już tak się nie wylewa :( Nie wiem, czy od dłuższego czasu tam się woda nie wylewała, a dopiero po akcji "zagotowanie" ten fakt wyszedł na jaw... dziękuję za pomoc i rady.
  • Poziom 42  
    wesolek87 napisał:
    czy rura przelewowa powinna być ocieplona?
    Jeśli jest narażona na zamarzanie, to powinna być ocieplona.A może jest za cienka ,w stosunku do rury biegnącej od instalacji, do zbiornika wyrównawczego i nie nadąża z odprowadzaniem nadmiaru wody.
  • Poziom 8  
    stanislaw1954 napisał:
    Jeśli jest narażona na zamarzanie, to powinna być ocieplona.A może jest za cienka ,w stosunku do rury biegnącej od instalacji, do zbiornika wyrównawczego i nie nadąża z odprowadzaniem nadmiaru wody.

Czy wystarczy ocieplenie watą? Czy powinna być ocieplona na całej długości?

Czytałem przed chwilą trochę na forum o odległości jaka powinna być zachowana względem wierzchołka naczynia wzbiorczego, niestety z tego co pamiętam to jest ona zamontowana niżej ...

Co do grubości rury, muszę sprawdzić.
  • Poziom 42  
    wesolek87 napisał:
    Czy wystarczy ocieplenie watą? Czy powinna być ocieplona na całej długości?
    Myślę,że każda izolacja (jeśli jest dobra) może być.A jaki jest sens ocieplenia tylko kawałka rury jeśli dalej może zamarznąć?
  • Poziom 8  
    rura jest w spadku ... ale skoro może zamarznąć.

czy przyczyną mogło być to, że rurka tam zamarzła jeżeli nie była wcześniej ocieplona? czy będą jakieś tego ślady? ociepliłem cały zbiornik bez tej rury i górnej części "fajki"

Wydaje mi się jednak, że problem jest gdzie indziej ... wata, którą wykorzystałem do ocieplenia była mokra od góry i po bokach, wyżej niż ta rura odpływowa i w innych miejscach.

Czy mała objętość zbiornika, może spowodować taki problem?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    "Fajka "też może zamarznąć,bo w niej realizuje się "oddychanie" instalacji,a to jest w końcu "mokre"= wilgotne powietrze.
    Mały zbiornik może skutkować tym,że gdy wyrzuci wodę, w trakcie gotowania w kotle>>> braknie wody(częściowo )w instalacji ,więc grzejniki przestaną grzać.
  • Poziom 8  
    przyczyna wyrzucenia wody przez fajke byla zamarznieta woda w rurze odprowadzajacej nadmiar wody ze zbiornika wyrownawczego. dzisiaj wode stopilismy i ocieplilismy te rurki. dobrze ze nic powaznego sie nie stalo ... ocieplilismy taka otulina na rurki, zarzucilismy tez na to duza warstwe slomy ... mamy nadzieje ze bedzie dobrze ... czy ktos zna jeszcze jakis sposob? strych nie jest ocieplony...
  • Poziom 42  
    Dawniej,gdy nie było jeszcze, tych nowych izolacji, stosowało się :obudowa drewniana, a w środku liście lub trociny.Tylko niestety,czasem myszy robiły sobie gniazda,a w związku z tym izolacja była mniej skuteczna,bo dziury.
  • Poziom 33  
    stanislaw1954 napisał:
    czasem myszy robiły sobie gniazda

Muszki grzały swoim ciałkiem, więc izolacja była dobra. :D
  • Poziom 8  
    nie chcę zakładać nowego tematu. Czy przez pompkę centralnego ma przepływać ciepła woda, do instalacji? Nie popsuje się? U mnie jest zrobione właśnie tak... jak dotykami pompki to jest bardzo ciepła...

Proszę poprawić błędy pisowni w tym i poprzednich postach.
    mod - mirrzo
  • Poziom 42  
    wesolek87 napisał:
    Czy przez pompkę centralnego ma przepływać ciepła woda, do instalacji?
    Po to właśnie jest założona,by przepompowywać wodę w instalacji. Ponieważ w instalacji jest ciepła woda,to pompka będzie również ciepła,