Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny Vaillant ecoplus + calorMatic 430f a ustawienia

22 Gru 2011 21:07 10839 19
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich, jestem nowy na forum. Chciałbym sie poradzić odnośnie odpowiedniej konfiguracji mojego kotła.
    Dom 200m2, ocieplony. W sumie miejsza o to, chcę sie skupić na ustawieniu automatu.
    a więc posiadam kondensata Vaillanta do tego sterownik 430f z czujnikiem pogodowym.

Dziwi mnie trochę praca kotła gdy ustawilem pokojowy czujnik na 20C i gdy jest te 20C osiągnięte to kocioł dalej pracuje, podgrzewa wodę dla C.O. wydaje mi się to dziwne.
    Zakladajac ze czujke mam w salonie, to termostaty na grzejnikach w salonie mają byc ustawione na max 3(przy zadanej temp 21)? Ma to znaczenie? Przeciez niby to automat ustala temp wody zasilania... Jak się zachować w innych pokojach? Czy np. ustawiając w pokoju bez czujki termostat na "5" będzie dążył do tej temp? czy pozostanie poprostu przy temp jaką daje nam kocioł/czujka?

Proszę o pomoc, jak na to spojrzeć. Czy coś mi da jeżeli nie bedize brany pod uwage czujnik pogodowy? Rozumiem ze osiągne to przestawiając w czujniku pokojowym na tryb "Reczny"? Wtedy bedzie brana jedynie temp. wewnątrz pokoju, bez uwzgledniania temp zew? Automatycznie krzywa grzewna nie bedzie istotna? I wracajac do termostatów... ich nastawy mają znaczenie przy sterowaniu automatem?
  • Poziom 36  
    Witam,
    1) W pomieszczeniu gdzie jest czujnik z którego korzysta piec wszystkie grzejniki mają mieć głowice termostatyczne w pełni otwarte. Nie należy na nich ustawiać jakiejkolwiek temperatury .
    2) Czujnik temperatury wewnętrznej montujemy w pomieszczeniu gdzie następuje najszybsze wychłodzenie pomieszczenia a nie tam gdzie jest najwyższa albo najniższa temperatura. Jest to absolutnie podstawa komfortowego i ekonomicznego ogrzewania domu.
    Życzę Ciepłych Świąt
  • Poziom 8  
    No racja, a w innych pokojach? Jezeli wrzucimy tez na "5" to w jakims stopniu bedzie dązyl kocioł do tej temp? Jak to wyglada?
    Planuje wlaczyc jedynie czujnik temp wew, WYLACZYC pogodowy - ma to sens? bedzie poprostu pilnować temp wewnatrz, bez znaczenia co sie dzieje na podworku
  • Poziom 36  
    W innych pokojach ustawiamy temperaturę na głowicach ale ....
    To będzie działać jeśli właśnie czujnik od pieca będzie miał temperaturę z pomieszczenia które najszybciej traci ciepło inaczej ..... to nie będzie efektywnie działać !!!
    Co do "pogodówki" to mam swoje zdanie.
    Opiera się ona (pogodówka na jednym czujniku i programie) dlatego producenci dają w programach możliwość ich adaptacji gdyż jest to baaaardzo daleko od ideału.
    Można ten system porównać do stosowanego w pierwszych Trabantach odśrodkowego korektora kąta wyprzedzenia zapłonu. W późniejszych wersjach Trabanta go wymontowano gdyż ..... idea była dobra ale tylko idea.
    Dopóki tak jak w nowoczesnych silnikach spalinowych nie będzie kilku czujników (sonda lambda, czujnik przepływy, czujnik temperatury) to taką automatykę "ręcznie" da się łatwo poprawić. Zresztą w instrukcji pogodówki zazwyczaj jest napisane, że potrzeba kilkadziesiąt godzin lub kilka dni aby się "zaadaptowało" a z doświadczenia wiemy, że pogoda nieraz robi to częściej.
    Warto ręcznie spróbować ustawić piec aby trzymał temperaturę wewnątrz gdyż na chwilę obecną można samemu ustawić lepiej/efektywniej.
    PS
    Proszę tylko nie zrażać się chwilowymi niepowodzeniami (np. wzrost spalania) gdyż ..... zanim każdy z nas nauczył się chodzić kilka razy sam się przewrócił i raz na jakiś czas teraz też się to zdarza.
  • Poziom 8  
    Tak, wszystko jasne - czujnik znajduje się w pomieszczeniu które traci najszybciej ciepło.. z tym nie mam wątpliwości. Czyli polecasz ustawić na tryb "RECZNY" , ustawić zadawalającą temperature dla tego pomieszczenia i obserwować?
    Czy w trybie "reczny" nie jest brana pod uwagę krzywa grzewcza? przeciez podczas tego trybu nie jest brana pod uwagę pogodówka, a jedynie kocioł ma za zadanie utrzymać zadaną temp, dobrze rozumiem? i w takim razie pokrętła na kotle pozostają dalej w pozycji na "MAX" ?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Rozpatrujemy tu tylko i wyłącznie kocioł kondensacyjny i tego co teraz napiszę proszę nie brać do innego typu kotłów.

Dla kotła kondensacyjnego krzywa sprawności jest funkcją monotoniczną (chociaż nadal krzywą).
    Oznacza to, że im niższa temperatura w obiegu CO tym wyższa sprawność kotła.
    Zadaniem użytkownika jest ustawienie możliwie najniższej temperatury CO, która umożliwia utrzymanie w najszybciej wychładzającym się pomieszczeniu stałej zadanej temperatury.
    Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej ta temperatura będzie musiała być korygowana (to próbuje robić pogodówka).
    Nie robi tego dobrze gdyż najczęściej program ma zbyt mało danych aby to robić dobrze.

PS
    To co napisałem stosuje się wyłącznie w przypadku korzystania z oddzielnego obiegu C.W.O.
  • Poziom 8  
    No wszystko jasne.
    Czyli ustawiam na sterowniku pokojowym tryb "Reczny". 20C, głowice na MAX w tym pomieszczeniu i to tyle tak? Czy w trybie ręcznym dalej mogę manewrować z krzywą grzewczą - czy ona ma wtedy jakiekolwiek znaczenie? Czy w trybie ręcznym kocioł poprostu bedzie grzał pomieszczenie do 20C dowolnymi sposobami? Gdy pokrętła na kotle są na maxa, muszę je troche przykręcic w trybie "Reczny" ? bo chyba w innym wypadku bedzie mi grzał wodę do max temp ?
  • Poziom 36  
    Radzę ręcznie manewrować krzywą aby samemu ustawić dla jakiego jej nachylenia przy zmieniającej się temperaturze na zewnątrz piec osiągając jak najniższą temperaturę grzania CO mógł stabilnie utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach.
    Pogodówka jest jak "automat" w samochodzie na trasie ..... daje komfort z pewnym zapasem bezpieczeństwa ale zawsze odbywa się to kosztem trochę większego spalania. :D
  • Poziom 8  
    no ok.. ale dalej nei wiem czy pokrętła na kotle dalej maja zostać w pozycji MAX przy sterowaniu "Recznym" ? Czy poprostu zostaja na MAX, ustawiam "reczny" na 20C i manewruje z krzywą grzewcza ?
  • Poziom 36  
    Musisz sprawdzić czy po podłączeniu zewnętrznego programatora wszystkie funkcje przejmuje programator i tam się ustawia czy teże część funkcji ustawia się z programatora (np. temperaturę) a część na piecu (np. nachylenie krzywej). To nie jest dla wszystkich ujednolicone.
  • Poziom 8  
    programator - masz na mysli w moim przypadku calormatica 430f? on teraz wspolpracuje z kotlem, wszystko jest podlączone. Kociol juz pracował tej zimy w trybie Auto na oknach czasowych i temp zadanych, przy krzywej grzewczej 0.8 uzyskalem odpowiednia temp.
    jednak teraz chce sprobwac z trybie "reczny" i chce sie dowiedzieć czym on sie różni i co tak naprawdę muszę zmienic w ustawieniach.
  • Poziom 36  
    Tak , chodzi o calormatic. Nie wiem jakie funkcje możesz z niego ustawić a jakie musisz na kotle , gdyż do ich zmiany przez programator nie pozwala piec.
  • Poziom 8  
    moge ustawic krzywą grzewczą, programy czasowe dla c.w.u, C.O i pompy cyrkulacyjnej, temp obniżoną i to tyle z tych znaczących parametrów.
  • Poziom 2  
    Witam,
    Po pierwsze,
    kupiłeś sterownik pogodowy, który zawsze bierze pod uwagę temperaturę zewnętrzną (nie da się tego wyłączyć).
    Sterownik na podstawie temp. zewnętrznej, krzywej grzewczej i zadanej przez Ciebie temperatury w pomieszczeniu wylicza temperaturę wody w zasilaniu c.o.
    Po drugie pokrętła na piecu przy podłączonym sterowniku ustawiasz na MAX.
    Termostaty w pomieszczeniu ze sterownikiem na max, jeżeli w innych pomieszczeniach masz za ciepło to wtedy w nich możesz skręcić głowice do odpowiedniej dla Ciebie temperatury.
    Po trzecie tryb ręczny utrzymuje Ci cały czas temperaturę zadaną na sterowniku bez względu na okna czasowe (jest to przydatne przy szukaniu odpowiedniej krzywej).

Reasumując:

ustawiasz na sterowniku tryb ręczny i np. Temperaturę c.o. 20C. (pokrętła na piecu na max) funkcja podłączenia pomieszczenia na "brak" i czekasz przynajmniej dobę.
    Jeżeli piec przegrzewa pomieszczenie ze sterownikiem wówczas zmniejszasz krzywą (lub zwiększasz jeżeli nie dogrzewa) i czekasz przynajmniej dobę. Robisz tak do momentu kiedy w pomieszczeniu ze sterownikiem osiągniesz zadaną temperaturę 20C.
    Wtedy możesz przełączyć sterownik w tryb auto i ustawiać okna czasowe wedle uznania.
    Wtedy również możesz włączyć funkcję podłączenia pomieszczenia np. na "korekta" co przynajmniej w teorii daje komfort cieplny, ponieważ jeżeli przyjedzie do Ciebie teściowa i mocna nachucha w domu to zrobi się cieplej i sterownik automatycznie obniży sobie krzywą o ileś tam procent i nie będzie przegrzewał pomieszczenia (bez tej funkcji sterownik nie wie, że teściowa przyjechała).
  • Poziom 8  
    Dzieki, mocno rozjasniles sprawę tym postem :)

Jedyne czego nie wiem, to gdzie ustawic te opcje "podlaczenia pomieszczenia" ? jakos w sterowniku w menu nie widze tej opcji...

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
  • Poziom 2  
    Opcja ta znajduje się w menu serwisowym.
    Kręcisz lewym pokrętłem do momentu gdzie trzeba podać kod.
    Standardowy kod to 1.0.0.0.0 (chyba za dużo tych zer :)) , a potem znajdujesz strone z podłączeniem temperatury pomieszczenia.
  • Poziom 9  
    Podłączę się do tematu. W innym wątku nie dostałem odp.
    Ok. Dwa dni spędsiłem na czytaniu wszystkiego co znalazłem nt. colormatica 430.
    Piec Vaillant ecoTEC VC plus 246 + colormatic 430. Jeden obeg grzewczy, tylko grzejniki, przewymiarowane w całym domu - 200m2. Dom jest dobrze izolowany. Moje poszukiwania właściwej krzywej grzewczej stanęły na 0,5 i bez problemu osiągam 20st w pomieszczeniach przy temp minusowych za oknem.
    Mój problem to brak możliwości przestawienia opcji "Włącz.temp.pom." w ekranie C8. Mam tam tylko "brak". Chciałbym pokombinować z termostatem ale głównie z korektą. Colormatic 430 mam w salonie gdzie są długie grzejniki i problem w tym że jak jest słoneczny dzień, jest więcej gości, itp. to pomimo zadanej temp 20st w ciągu dnia - mam czasami 22st i piec co jakiś czas dogrzewa obieg do zadanej temp w obiegu. Bez sensu. Zauważyłem także że przy temp np 10-3 st. jest w domu chłodniej tzn delikatnie nie dogrzewa przy 0,5 krzywej jest np ok 19st. I bez przeztawiania niczego już przy temperaturach poniżej -3 np. potrafi być 21st przy tej samej krzywej. Ogólnie to taka huśtawka w moim przypadku.

Dzwoniłem na infolinię Vaillanta. Pan poradził żeby zmniejszyć grzejniki w tym salonie. Ale wolałbym pokombinować z korektą - KTÓREJ NIE MAM :/.

Czytałem o zabrudzonych stykach itd ... nic nie daje dalej funkcja podł pomieszcz. nieaktywna. .
    Czy kto może mi powiedzieć jak aktywować te funkcje w C8 ???

Dzięki i pozdrawiam
    daniel
  • Poziom 11  
    Grzegorz Siemienowicz : Przy założeniu że piec moduluje od 4,7 KW i duża mocą podłogówki czy oby napewno warto utrzymywać najniższa temerature kosztem czestego właczenia palnika, sprawdziłem ze przy 30 stopniach zasilania podłogówki temeratura w pomieszczeniu jest OK ale za to piec sie czesto włacza i wydaje mi sie ekonomiczniej zasilać ją 40 stopni bo zyżycie gazu bedzie niższe. Co do utrzymywania niskiej temperatury powrotu to bardzo trudno jest uzyskać to na podłogówce, jak wlacze jeszcze grzejniki to wtedy jest powrot sporo niższy i dużo dłużej piec kondensuje(leci kondesat intensywniej), kurcze dziwnie ale myslalem ze przy podłogówce piec powinien bardziej kondensować bo jest wieksza powierzchnia oddawania ciepła i powrót zatem może być dużo niższy. Czy wiesz jak to jest z tą temperaturą powrotu przy podłogówce i grzejnikach?
  • Poziom 8  
    Witam.
    jeszcze mam pytanie, zauważyłem że u mnie różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem to 2-4C, tak powinno być? Jeżeli nie, to dlaczego tak jest i co należy zrobić.
  • Poziom 9  
    Tak jakby ktoś miał pobobny problem do mojego. Sterownik 430 u mnie nie działał w trybie pokojowym. NIc nie dały resety itp. Przyjechał w końcu Pan z serwisu Vaillant. Sterownik został wymieniony na nowy na gwarancji. Wszystko ustawione. Działa świetnie. Mi najlepiej wychodzi na funkcji termostat. Ukłon dla serwisu, dzień czekania od zgłoszenia, nie miejscu wymiana. Jestem bardzo zadowolony.